Nem alaptalan a vállalatok félelme attól, hogy az alkalmazottak saját mobil eszközeiket használják a munkahelyükön. A cégtől végleg távozó dolgozók ugyanis előszeretettel viszok magukkal cégük bizalmas adatait is. Ráadásul a többségük ezt természetesnek is veszi.
Érdekes felmérést készített a közelmúltban az amerikai Ponemon Institute. 3300 magánszemélyt kérdeztek meg arról, hogyan kezelik a bizalmas vállalati adatokat. A Symantec megbízásából készült anyag megállapítja, hogy az alkalmazottak tárolnak maguknál bizalmas üzleti információkat, amiket mondjuk egy váratlan elbocsátáskor bosszúból átvisznek az új cégükhöz. Azok többsége is, aki saját jószántából hagyja el régi cégét, nem tartja lopásnak ha a nála tárolt adatokat új munkahelyén is hasznosítja valamilyen módon.
Oktatni kellene ■ A jelenségre a szakértők szerint oda kell figyelnie a vállalatoknak. A cégen belüli továbbképzéseken fel kell hívni az alkalmazottak figyelmét arra, hogy a szellemi tulajdon eltulajdonítása is lopás, ami büntetőjogi következményeket vonhat maga után.
A cégek információbiztonságért felelős vezetőinek nem csak arra kell figyelniük, hogy bizalmas adatok ne kerüljenek a versenytársakhoz, hanem arra is, hogy vállalatuk ne legyen befogadója lopott adatoknak – hívta fel a figyelmet a Symantec egy a tanulmányt megjelentető
FierceEnterpriseCommunications portálnak adott nyilatkozatban.
Kié a termék? ■ A felmérés egyik érdekes eredménye, hogy az alkalmazottak egy jelentős része úgy véli, a szellemi tulajdon – legyen az szoftver, alkalmazás, cégnek készült tanulmány stb. – valódi birtokosa az azt készítő alkalmazott, nem pedig az őt alkalmazó cég. A megkérdezettek közel a fele szerint az sem illegális például, ha újrahasznosítják egy szoftver forráskódját a projektben részt vevő többi cég engedélye nélkül. (A Business Software Alliance legutóbbi összesítése szerint a szoftverkalózkodás ismét világszerte növekszik, a 2010-ben becsült 58,8 milliárd dollárról 2011-re 63,4 milliárd dollárra nött az eltulajdonított, jogosulatlanul használt szoftverek összértéke.)
A Ponemon felmérésében a PC-felhasználók 57 százaléka egyébként maga is elismeri, hogy használ lopott szoftvert. Ugyanakkor csak a megkérdezettek egyharmada válaszolta azt, hogy a főnöke fontosnak tartja a céges adatok védelmét, a felük viszont arról számolt be, hogy vállalatánál nem nagyon erőltetik az adatvédelmi előírások szigorú betartását, így nem is tartanak attól, hogy bármi következménye lenne a bizalmas üzleti információk továbbvitelének.
(A kép nagyítható! Forrás: G Data – NRC)
Hazai gyakorlat ■ Ez a jelenség nem ismeretlen gyakorlat a hazai cégek körében sem. G Data és az NRC egy a közelmúltban végzett magyarországi felmérése szerint több mint 1,2 millió munkavállaló szokta hazavinni vagy e-mailben hazaküldeni magának a munkahelyi dokumentumait. Ez nemcsak azt jelenti, hogy sokan otthon is túlóráznak, hanem azt is, hogy rengeteg bizalmas adat kerül ki a vállalatok felügyelete alól. A kutatás szerint a céges dokumentumok közel egyforma arányban kerülnek haza papíron, USB adathordozókon és e-mailben.