A Facebook, a Twitter, a YouTube és a hasonlóan széles körben elterjedt webes szolgáltatások népszerűsége az elmúlt években rohamosan emelkedett, illetve emelkedik még napjainkban is. Azonban egyre komolyabb problémákat és nem utolsó sorban károkat okoz az, hogy a közösségépítőkkel kapcsolatos vállalati biztonsági intézkedések nem tartottak lépést a felhasználók által egyre gyakrabban használt online megoldásokkal.
Kártevők és lazsálás | Amennyiben egy szervezet nem kontrollálja következetesen az online szolgáltatások használatát, akkor több problémával is szembe kell néznie. Ezek közül a legfontosabb, hogy a közösségépítőkön keresztül terjedő kártékony programok könnyedén bekerülhetnek a vállalati rendszerekbe, vagy adatok szivároghatnak ki azokon keresztül. Mindezek mellett számolni kell a termelékenység csökkenésével, valamint a rendelkezésre álló sávszélesség elpazarolásával is.
A Panda Security nemrégen hozta nyilvánosságra a "Social Media Risk Index" című felmérésének az eredményeit, amelyekből az derül ki, hogy a közösségépítők használata sok cégnél megengedett, miközben az kézzelfogható károkhoz vezethet. A felmérésben kis- és közepes méretű vállalatok vettek részt. 69,3 százalékuknál a Facebookot, 44,4 százalékuknál a Twittert, míg 32 százalékuknál a YouTube-ot is engedélyezik a felhasználók számára. Vagyis sok helyen nincs szigorú korlátozás a közösségi oldalak használatára.
Mindez azonban megmutatkozik a biztonsági incidensek számában is. A válaszadók 38,2 elismerte, hogy e szolgáltatások miatt csökkenést vett észre a termelés volumenében, 33 százalékuk rendszerébe pedig már került vírus ezen weboldalakon keresztül. A megkérdezettek 23 százaléka panaszkodott adatvédelmi incidensekre, és a 18,6 százalékuk küzd a hálózati erőforrások megóvásával. A legtöbb adatvédelmi probléma a Facebook kapcsán merült fel (73,2 százalék), míg ebből a szempontból a Twitter lett a második (50,7 százalékkal).
Szabályok és kontroll | A közösségépítők vállalatokon belüli használata biztonsági incidensekhez vezethet, ezért a kockázatok csökkentésére nagyon komoly szükség van. A legjobb módszernek az számít, amikor a gondosan összeállított biztonsági szabályok következetesen betartatatják, miközben a védelmet különböző technológiai eszközök segítik. Különösen fontos a tartalomszűrők és természetesen a naprakész víruskeresők használata. Mindezek mellett nem szabad megfeledkezni az alkalmazottak oktatásáról, azaz biztonságtudatosság növeléséről sem.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak