Meglehetősen érdekes megállapításokra jutott az a felmérés, amelyet az USA-ban, Nyugat- és Észak-Európában "praktizáló" informatikai vezetők (CIO) körében végeztek [PDF]. A biztonsági megoldásokkal foglalkozó Gemalto megbízásából száz nagyvállalati IT-vezetőt kérdeztek meg a munkájukhoz kötődő adatvédelmi gyakorlatokról illetve az ezekkel kapcsolatos problémákról. A kutatás fő célja az volt, hogy jobb betekintést kapjunk arról, hogyan reagálnak a vezetők az egyre gyorsabb ütemben fejlődő és vállalati környezetben megjelenő új eszközök és technológiák jelentette kihívásokra.
Bizalmi kérdések ■ Bár a CIO-k közel fele nyilatkozott úgy, hogy biztonsági kérdésekben nála van a döntő szó, a vállalatok ötödénél az első számú vezető (CEO) asztalán dől el ez a téma is. Ennél is érdekesebb az adat, miszerint a legalább 100 főt foglalkoztató vállalatok hatodánál a dolgozókra van bízva, hogy munkájuk során biztonságosan használják az informatikai eszközöket, szoftvereket. Talán nem meglepő, hogy az önálló gondolkodás támájában élen járó Skandináviában ugyanez az arány majdnem a kétszerakkora, mint a fenti átlag.
A CIO-k persze akár akarják, akár nem, kénytelenek fokozatosan teret engedni a kollégáknak. Ezt egyfelől az indokolja, hogy az IT-használatban egyre jártasabb emberek kerülnek a cégekhez, akik fiatal koruk óta ezen technológiákat használják, így idősebb kollégáikkal szemben nem csak igénylik, de ideális esetben kezelni is tudják a szabadság jelentette kockázatokat. Másrészt a munkahelyekre egyre nagyobb számban benyomakodó konzumer eszközök is ebbe az irányba terelik a vállalati biztonsági politikát.
Táblák a cégnél ■ Az angolul BYOD-ként emlegetett jelenség lényege, hogy a munkavállalóknál egyre több olyan, elsősorban mobil eszköz (okostelefon, táblagép) van, amelyeket a civil dolgaik mellett szívesen és rutinosan használnak (vagy használnának) munkahelyi feladatok elvégzésére. Bár azt gondolhatnánk, a vállalati büdzsének is jót tesz, ha nem céges pénzből kell informatikai eszközöket venni, a valóságban inkább költségnövekedéssel jár a BYOD elterjedése. Ennek oka jórészt az, hogy a megnövekedett biztonsági kockázatokra válaszokat kell adni a céges informatikának, amit ingyen nem lehet megúszni.
Úgy tűnik, tisztában vannak ezzel a problémával maguk a CIO-k is, hiszen elsöprő többségük nyilatkozott úgy, hogy potenciális veszélyt jelent a cégre nézve és nincs megnyugtatóan kontrollálva a BYOD. Mégis, a megkérdezettek mindössze 17 százalékánál van érvényben céges policy a saját eszközök vállalati használatáról.
Láthatóan az az elképzelés is mély gyökerekkel bír a CIO-k fejében, hogy a biztonság és a felhasználóbarát környezet egymással ellentétes fogalmak. E kettős közül egyértelműen elsőbbséget élvez a autentikáció és biztonság. Az informatikai vezetők 85 százaléka nem tűrne meg semmiféle olyan új, a céges mobilitást és a munka könnyebbé tételét célzó változtatást, ami a biztonsági kockázatok növekedésével járna. A biztonság és a használható működés közötti balanszírozásban ismét az észak-európai válaszadók mutatkoztak megengedőbbnek. A skandináv cégek CIO-i majdnem fele-fele arányban döntenek egyik vagy másik mellett prioritásként.
Ösztönző fiaskók ■ A tanulmány egyik legmeghökkentőbb része a felhasználói beléptetéssel kapcsolatos. Az IT-s topmenedzserek majdnem fele nyilatkozott úgy, hogy egy egyszerű azonosító és jelszó elégséges védelmet jelent a céges hálózat és alkalmazások számára. A kérdésre, hogy miért nem alkalmaznak többszintű, nagyobb biztonságot szavatoló rendszert a leggyakoribb válasz a pénzhiány volt. Ennek viszont némileg ellentmond az a megállapítás, hogy az utóbbi években tapasztalt, többször nagy médiavisszhangot kiváltó adatlopási és adatszivárgási ügyek miatt a CIO-k több mint fele nagyobb összeget különített el költségvetéséből a védelmi kiadásokra. (Ez utóbbi egyébként egybecseng a Gartner elemzésével a biztonsági piac világszintű alakulásáról.)
A kutatás konklúziója szerint a teljeskörű kontroll illúzió napjainkban. A 21. századi felhasználók használni fogják saját mobil eszközeiket munka célokra, szoftvereket töltenek le,amelyekről úgy érzik, szükséges a munkájukhoz és úgy fogják gondolni, biztonságosan jártak el. Ezek azok a kihívások, amelyekre az IT vezetőknek fel kell készülniük és hatékony válaszokat kell találniuk.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak