Bár a legtöbb felmérés szerint még manapság is az adatbiztonsági kérdéseket nevezik meg visszatartó erőként a cloud szolgáltatásokkal szemben, egy most végzett kutatás szerint a fejlett országokban már a szervezetek fele használ felhő alapú alkalmazásokat az érzékeny vagy bizalmas adatai feldolgozására.
Úgy tűnik, a fejltt országokban mára elfogadottakká váltak az online, igény szerint felhasználható cloud szolgáltatások: a neves Ponemon Institute hét országban (USA, Egyesült Királyság, Németország, Franciaország, Ausztrália, Japán és Brazília) elvégzett kutatása szerint a megkérdezett mintegy 4 ezer informatikai és biztonsági szakember fele számolt be arról, hogy a szervezetük érzékeny vagy bizalmas adatokat tárol, illetve dolgoz fel valamilyen cloud szolgáltatással.

Ki őrzi a kulcsokat? A Thales e-Security megrendelésére készült "Encryption in the Cloud" (Titkosítás a cloudban") elnevezésű elemzés szerint a válaszadók 38 százaléka titkosítja a cloudba továbbított adatokat. További 35 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy az adatokat már a cloud szolgáltatónak való továbbítás előtt kódolja, azaz a felhőben végig titkosított adatokat tárol. 27 százalékuk mondta azt, hogy a titkosítást a cloud környezeten belül végzik el, míg 16 százalékuk az alkalmazás rétegben használ titkosítást, 11 százalékuk pedig a feladatot a cloud szolgáltatójára bízza.

Érdekes kérdéseket vet fel az is, hogy kikben bíznak meg a szervezetek: az információk visszafejtéséhez szükséges titkosító kulcsokat 36 százalékuk tárolja házon belül, míg 22 százalékuk annyira megbízik a szolgltatójában, hogy egyben "kulcsőrnek" is őt teszi meg. A válaszadók 22 százaléka harmadik felet bíz meg a titkosító kulcsok tárolásával.

Meglepő eredmények  A jövőben várhatóan tovább növekszik azoknak a szervezeteknek az aránya, akik érzékeny vagy bizalmas adatot cloud környezetbe továbbítanak: a válaszadók további egyharmada mondta, hogy a következő 2 évben valamilyen érzékeny üzleti adatot a felhőben tárolnak majd.

A kutatás szerint a válaszok meglepő kontrasztot mutatnak a cloud szolgáltatások biztonságával kapcsolatos közkeletű vélekedésekhez képest. A felmérés szerint ugyanis azok a szervezetek, amelyek általában is erős informatikai biztonsággal rendelkeznek, inkább hajlandóak az érzékeny adataikat cloud környezetben tárolni. Más szavakkal, azok a vállalatok, amelyek tudatosan foglalkoznak a biztonsággal, jobban ki tudják használni a cloud szolgáltatások nyújtotta előnyöket is.

A PSZÁF a felhőben sem viccel
Szálljon le a felhők közül, avagy a cloud és a menedzser

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.