Az FBI-nek és a Microsoftnak sikerült lecsapnia a Citadel zombihálózatra, amelynek segítségével 500 millió dollárt zsákmányoltak bűnözők. A botnet működtetője kelet-európai.
Legalább 5 millió gépet fertőzött meg az a zombihálózat, amelyet az FBI és a Microsoft Digital Crimes részlege közös erővel számolt fel. A gépeken olyan trójai futott, amelynek segítségével főleg olyan banki adatokat (felhasználóneveket és jelszavakat) szereztek meg a bűnözők, melyek segítségével hozzáférhettek bankszámlákhoz.

A botnet felhasználásával becslések szerint az elmúlt másfél évben fél milliárd dollárt meghaladó összeggel rövidítették meg elsősorban amerikai és nyugat-európai bankok ügyfeleit. De Ázsiában (Hongkong, India) és Ausztráliában is észleltek fertőzést. Az incidens érintettjei között van az American Express, a Bank of America, a Citigroup, a Credit Suisse, a PayPal, a HSBC, a JPMorgan Chase, a Royal Bank of Canada és a Wells Fargo is.



A botnet működése képregényben elmesélve (a kép nagyítható)

Régi veszélyforrás új köntösben A botnet létrejöttét összefüggésbe hozták a Zeusz vírus feltűnésével. A Citadelhez annak forráskódját használták fel.

A Zeus nem mai vírus. A trójai 2007-ben bukkant fel, és nagyon hatékonynak bizonyult bizalmas adatok felkutatására és kiszivárogtatására. Három évvel később már egy olyan fejlett változata látott napvilágot, amellyel rendkívül hatékonyan lehetett a fertőzött számítógépek távolról irányítani. Nagyjából akkor került a trójaiba egy VNC (Virtual Network Computing) modul is, amelynek segítségével gyakorlatilag a legális távfelügyeleti szolgáltatásokkal megegyező módon lehetett hozzáférni a fertőzött gépekhez. Szakértők már akkor figyelmeztettek arra, hogy akár globális akciók lebonyolítására alkalmas, banki adatokat veszélyeztető hálózatok is létrehozhatók a Zeus segítségével.

A kártékony program hatékonyságát mi sem bizonyítja jobban, hogy kódját már néhány éve is megpróbálták ellopni a fejlesztőktől más bűnöző csoportok, ami ellen a fejlesztők hardveralapú másolásvédelmet is kidolgoztak. A trójaihoz készítettek egy testreszabására alkalmas ZeuS Builder nevű fejlesztőeszközt, amihez egyes források szerint több ezer dollár ellenében lehetett hozzájutni, de ugyanígy az trójai egyes moduljait is vastagon számították meg: állítólag a távfelügyeleti szolgáltatást biztosító VNC modulért akár 10 ezer dollárt is elkérhettek.

80 országban keresték Citadelt Az FBI és a Microsoft mintegy 80 ország rendőri szerveivel, bankjaival és technológiai cégeivel összefogva hajtotta végre akcióját, a hálózat irányítójáról azonban egyelőre annyit sikerült csak kideríteni, hogy valószínűleg kelet-európai, és Aquabox álnéven forog az online alvilágban.

Az elkövetők pontos származására egyelőre csak másodlagos információkból következtetnek a szakértők: a Citadelt állítólag úgy programozták, hogy Ukrajnában és Oroszországban ne fertőzzön, és ne is támadjon pénzügyi intézményeket. A Microsoft szerint ennek az a magyarázata, hogy a bűnözők onnan származhatnak, és nem akarják provokálni a bűnüldöző szerveket.

Víruskereső nélkül veszélyes az online élet
22 milliárd dollárt bukunk azon, hogy illegális szoftvereket használunk?

A trójai terjedésének egyik magyarázatát a Microsoft szokás szerint a Windows kalózmásolatainak terjedésében látja. A cég szerint ugyanis ezek az illegálisan letöltött Windowsok rendszerint fertőzöttek. A Zeus esetében ez valóban reális probléma lehetett, mivel a kórokozó megakadályozta az operációs rendszer biztonsági frissítéseinek automatikus letöltését és telepítését.

Rengeteg személyes adatot lophattak el francia kórházakból

A támadók szerint több 1,5 millió ember adatai vannak náluk, ennek felét pedig a híradások szerint már áruba is bocsátották.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.