Hatalmas felhasználószám, megváltozott digitális életforma, tervek a teljes internet Facebook alatti "közösségiesítésére" - szép új világ. Ám minél inkább nő a Facebook befolyása és hatása, annál több veszélyforrással kell számolnunk a közösségi oldallal kapcsolatban. Egy Kirllos nevű hekker például most éppen másfél millió felhasználó fiókjához tartozó belépési adatokat árul.

A napokban zajló Facebook f8 konferencián Mark Zuckenberg, a közösségi szolgáltatás atyja egymás után jelenti be nagy terveit és jövőbeni változtatásait. Az egyik általa felvetett információ szerint hamarosan eltörlik a Facebook-alkalmazások egyik megkötését,mely szerint ezek 24 óránál tovább nem tárolhatták a felhasználókkal kapcsolatos információkat.

Csak a fejlesztőket érinti? | Azoknak, akik Facebookon használható alkalmazásokat készítenek, ez minden bizonnyal jó hír. A limitáció miatt az alkalmazásoknak folyamatosan kapcsolatban kellett maradniuk a Facebook szervereivel, hogy mindig a legfrissebb adatokat használhassák - ez azonban folyamatos sebesség-problémákat okozott. Most a szükséges adatok eltárolva maradhatnak az alkalmazásokban, és legfeljebb jóval kisebb adatforgalmat igénylő frissítésekre lesz szükség. Annyiban tehát még a végfelhasználók is örülhetnek, hogy gyorsabb lehet a Farmville, nem kell annyit várni a barátaink fotójával feldíszített horoszkópra vagy egyéb "hasznos" szolgáltatásokra.

Ez azonban rávilágít valamire, amit még mindig sokan nem tudnak, vagy nem tartanak fontosnak: Igen, a Facebook alkalmazások hozzáférnek az adatainkhoz. Mindhez. Lehet, hogy csak azért kérnek engedélyt erre az első futtatáskor, hogy profilképünket használhassák, de ettől még kinyitunk nekik egy kaput, amin át látszik minden - a szülővárosunktól a barátainkon át az általunk látogatott eseményekig az összes adatunk.

Persze ezzel nem azt mondjuk,hogy ezen alkalmazások mindegyike gonosz trükkel kicsalja belőlünk minden adatunkat és fel is használják ellenünk - a lehetőség azonban mindegyikük számára adott. Ráadásul nem is feltétlenül maguk az alkalmazások és azok fejlesztői az "ellenségeink", hanem azok a hekkerek és egyéb kártékony támadók, akik eddig a Facebookot magát támadták adatainkért,  mostantól azonban könnyedén célba vehetik a minden bizonnyal jóval kisebb biztonsági szinten működő alkalmazásokat - amelyekben szintén ott lesz eltárolva minden adatunk.

Mint a piacon | Ráadásul maga a Facebook sem teljesen biztonságos és bevehetetlen, legalábbis ezt bizonyítja egy furcsa ajánlat. Egy Kirllos nevű hekker spammerek, adathalászok és egyéb "visszaélők" számára hirdette meg, hogy jutányos áron eladná az általa megszerzett másfél millió Facebook felhasználó fiókjához tartozó belépési adatokat.

A VeriSign iDefense csoportja szúrta ki Kirllost, amint egy illegális hacker-fórumon kiáltotta ki akciós ajánlatát. Az ilyen ügyletek persze nem ritkák, ám az áruba bocsájtott felhasználói fiókok száma ez esetben kiugróan magas. A hekker egyébként ezres "csomagokban" árulja a belépési infókat, 25 és 45 dollár közötti áron attól függően, hogy hány Facebookos kontakttal rendelkeznek a csomagban található felhasználók. A VeriSign mesterséges intelligencia csoportjának vezetője, Rick Howard szerint ráadásul 700 ezer accountot már sikerült is eladni. Főleg annak köszönhetően, hogy hatalmas mennyiségű adattal rendelkezik, így "árszintjét" kifejezetten alacsonyan tudja tartani.
 

Adattal foglalkozik és informatikai vezető? Szekérderéknyi pénzt szakíthat

Átlag fölött nőtt azoknak az informatikai vezetőknek a befolyása – meg persze a felelőssége és a kompenzációs csomagja is –, akik a vállalatok adatait kezelik.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.