A január közepén felbukkant f0xy ehhez trükkösen rejtve is marad a gépen.

Egy bitcoin-byányász célgép meglehetősen drága. Nem véletlen tehát, hogy a "bányászaton" alapuló virtuális valuták megmozgatták a vírusírók fantáziáját is. A január közepén felfedezett f0xy épp azon mesterkedik, hogy a fertőzött gépek erőforrásait virtuális valuták bányászására használja fel. Ezért különösen fontos számára, hosszú időre el tudjon a rejtőzni a gépünkön. Az f0xy név megjelenik a károkozó forráskódjában és a regisztrációs adatbázisban is. A regisztrációs adatbázisban azért hoz létre bejegyzést, hogy a Windows újraindítása után automatikusan betöltődjön a memóriába.

Ma már XP-től kezdve minden Windowson fut

Amikor a Websense kutatói január közepén rábukkantak az f0xy első nyomaira, a károkozó még csak csak Windows Vistán vagy annál újabb Windowson futott, de azóta már felbukkant a Windows XP-s gépeket is fertőző változata is. Ez már csak azért is érthető, hiszen még mindig tekintélyes mennyiségű XP-s gép van világszerte, és ezekre a gépekre egy ideje biztonsági frissítések sincsenek.

A program kódja teljesen hétköznapi. Nincs obfuszkálva (obfuscation: úgy tesznek olvashatatlanná egy kódot, hogy a benne található elnevezéseket értelmetlen karaktersorokra cserélik), letisztult, és olyan eljárásokat alkalmaz, amelyeket a teljesen ártalmatlan szoftverek – írta a Biztonságportál.

Mivel azonban a komponenseit egy távoli kiszolgálóról kell letöltenie, van azonban két trükkös megoldása, amiket a vezérlőszerverével való kommunikációjában használ.

Az első trükk az, hogy a távoli szerver címét nem a kódjában tárolja, hanem egy API-n keresztül az orosz közösségépítő, a Vkontakte egyik profiloldalához kapcsolódik. Ezen az oldalon található egy webcímet tartalmazó bejegyzés, hozzászólás, ami az éppen működő vezérlőszerverére mutat, és amelyről letöltheti a szükséges fájljait. (A Vkontakte egy orosz Facebook-klón, amelyet alapítója, az orosz Zuckerbergként emlegetett Pavel Durov a legnagyobb orosz közösségi oldallá fejlesztett. A magyar hírekbe két éve került először, amikor kiderült, hogy az orosz kormány rászállt az oldalra, és tavalyra ki is szorították Durovot a cégből.)

A második trükkre a letöltéshez van szüksége. A hálózati kommunikációja során kiaknázza a háttérben futó intelligens átviteli szolgáltatásban, a BITS-ben (Background Intelligent Transfer) rejlő lehetőségeket. A BITS feladata, hogy megőrizze a hálózati szoftverek válaszképességét, és minél jobban kihasználhatóvá tegye a hálózati adatforgalomban lévő üresjárati sávszélességet. Ezt a szolgáltatást használja a Windows Update és a Windows Defender is a frissítések letöltésére. És mivel a BITS szerves része a Windowsnak, így használata nem kelt gyanút a víruskeresőkben. A f0xy a bitsadmin.exe meghívásával és megfelelő paraméterezésével így zavartalanul letöltheti a komponenseit anélkül, hogy a biztonsági szoftverek szokatlan eseményt jeleznének.

Már ismerik a víruskeresők, frissítsen!

Amikor minden a gépre kerül, az f0xy belekezdhet a lényegi munkába: a nyílt forráskódú CPUMiner alkalmazás bevonásával nekilát virtuális pénzek (Litecoin, Bitcoin) bányászatához, amihez a fertőzött rendszer erőforrásait használja.

Szerencsére egyre több víruskereső ismeri fel a kártékony programot. Ezért érdemes is frissíteni, ha nem akarunk mások hasznára bányászni.

Biztonság

Mikrovállalkozót csinált chatbotjából az Anthropic

A házon belül lefolytatott kísérleti projekt során az algoritmus stabilan szállította a furcsábbnál furcsább megoldásokat. A cég igyekszik az itt leszűrt tapasztalatokat a modellek fejlesztésénél kamatoztatni.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.