Minikutatást végzett tavaly év végén portlandi székhelyű Tripwire, amely elsősorban vállalati biztonsági eszközöket és megfelelőségautomatizáló eszközöket szállít. Vizsgálták általában az energetikai vállalatokat, és megnézték egy szűkebb szegmens, az olaj- és gázipari vállalatok biztonsági felkészültségét is. Bár a felmérés az Egyesült Államok vállalatira és szolgáltatóira korlátozódott, a probléma – ahogy arra a kutatók is utaltak – globális.
Nemzeti infrastruktúrák – globális veszélyek
Az amerikai kormányzat egy tavaly márciusi jelentése fel is hívta a figyelmet arra, hogy a leggyakrabban támadott iparág az energetika. Az amerikai tapasztalatok már csak azért is tanulságosak, mert ott az incidensekre szigorúbb bejelentési kötelezettség vonatkozik, mint Európában – bár nyilván ott sem akarnak mindent nagy dobra verni az érintettek.
A kritikus infrastruktúráknál ráadásul kifinomult támadásokkal lehet számolni, hiszen gyakori, hogy – vice versa, lásd a Stuxnetet – az ilyen támadások mögött kormányok állnak nagy apparátussal és felkészültséggel. A kritikus infrastruktúrák üzemeltetőinek éppen ezért fel kell készülniük a kibertámadásokra éppúgy, mint a kiberkémkedésre, a fejlett kártékony programok okozta fertőzésekre vagy az APT (Advanced Persistent Threats) fenyegetésekre egyaránt.
A felmérés két legaggasztóbb eredménye az, hogy miközben a válaszadók 82 százaléka azt mondta, hogy egy sikeres kibertámadással konkrét fizikai károkat is lehet okozni a rendszerében. Érdekes, hogy a felsővezetők mindegyike így látja a helyzetet, míg az alkalmazottaknak csak 70 százaléka. Mindez egyébként különösen annak fényében aggasztó, hogy a válaszadók 65 százaléka az is elismerte, hogy nem képesek nyomon követni a szervezetüket ért összes támadást.
Háromnegyedük véli úgy, hogy vállalata potenciális célpontja is fizikai károkat eredményező kibertámadásoknak, és még többen gondolják azt (78 százalék), hogy a vállalatuk főleg más országok kormányzatai által kezdeményezett kibertámadások potenciális célpontjai.
Olaj- és gázipar: fontos célpont
A felmérésben az olaj- és gázipari vállalatok munkatársainak 82 százaléka számolt be arról, hogy tavaly nőtt a vállalatuk ellen indított sikeres kibertámadások száma. A növekedés tempóját jól mutatja, hogy a válaszadók több mint fele azt állította, hogy a megkérdezést megelőző hónapban az összes felderített kibertámadás 50 és 100 százalék közötti mértékben nőtt. Két százalékuk szerint ennél nagyobb mértékben, és csupán 24 százalékuk vélte úgy, hogy a támadások számának növekedése 20 százalék alatt maradt.
Az energetikai vállalatoknál szolgáltatóknál is ICS/SCADA (Industrial Control System / Supervisory Control And Data Acquisition) rendszereket használnak a vezérléshez, a Stuxnet óta pontosan tudható, hogy a SCADA meglehetősen sérülékeny.
A támadások azonban nem feltétlenül az ICS/SCADA és általában az operatív rendszerek ellen irányulnak – hagsúlyozza a Tripware kutatása, az ilyen támadások száma csekély lehet. Az incidensek zöme az adminisztratív részleget sújtja. Ezek célja részben további támadások előkészítését szolgálják, részben bizalmas információk megszerzését.
A fentebb idézett amerikai jelentés szerint 2014-ben az összes bejelentett incidens közel harmada az energiaszektor vállalati ellen irányult. A kritikus fontosságú gyártóipar (például azok a cégek, amelyek ipari vezérlőket fejlesztenek) szereplői jelentették az incidensek negyedét. Ehhez képest a kormányzati létesítmények elleni támadások száma elenyészőnek mondható, az összes jelentett incidens öt százaléka irányult ellenük.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak