Az orosz parlament első olvasatban elsöprő töbséggel, mindössze két ellenszavazat és egy tartózkodás mellett fogadta el annak a törvényjavaslatnak a szövegét, amely az online üzenetküldő szolgáltatások működését szabályozná, megtiltva a szóban forgó alkalmazások anonim használatát.
Nem tudni, hogyan, de megoldják
Az információról, információtechnológiáról és információbiztonságról szóló szövetségi törvény kiegészítését még május végén terjeszteték be, néhány nappal korábban pedig a parlament informatikai bizottsága is támogatta. Ha végül az elnök is aláírja, a rendelkezések jövő év elejétől lennének érvényesek.
A javaslat arra kötelezné az azonnali üzenetküldő szolgáltatások működtetőit, hogy az adataforgalmazást csak az államilag meghatározott azonosítási eljáráson átesett felhasználóknak biztosítsák, vagyis a szolgáltatásból ki kell zárniuk az anonim felhasználókat – ennek technikai részleteire a szöveg nem tér ki.
A tervezet az azonosítást az alkalmazások üzemeltetői és a hálózati operátorok közös feladataként határozza meg, a felhasználók telefonszáma alapján. Ennek elmulasztása a magánszemélyeknek 5 ezer, a szervezeteknek 50 ezer, a szolgáltatóknak 1 millió rubelig terjedő bírságot helyez kilátásba.
Lassításról már eddig is szó volt
A messaging szolgáltatók mindezeken felül a szolgáltatások Oroszország területén való blokkolását kockáztatnák, ha nem működnek együtt az anonim üzenetküldés megakadályozását célzó szabályozással. Az ilyesmi egyáltalán nem lenne előzmények nélküli dolog: a LinkedInt például már hidegre tették a helyi adatkezelési szabályok megsértéséért.
Három hónappal ezelőtt az internetes kapcsolatok lassításról szóló javaslatról számolhattunk be, amely – kiegészítve a feketelistázás 2012 óta élő lehetőségeit – a letöltési sebességét is korlátozná az olyan oldalakon, amelyek nem hajtják végre az orosz bíróságok és hatóságok rendelkezéseit.
A beszámolók szerint a mostani tervezet az "információelosztó" szolgáltatásként bejegyzett alkalamzásokra vonatkozik, így pillanatnyilag az olyan népszerű appok nem esnének a hatálya alá, mint amilyen a WhatsApp vagy a Telegram. Ez a besorolás azonban a törvény elfogadásával minden bizonnyal változni fog.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak