Az Opera Software idén januárban úgy döntött, hogy az eddigiektől eltérő stratégiával viszi tovább böngészőjének fejlesztését, és olyan funkciókat épít be, amiket a felhasználók valóban igényelnek. Ennek első fázisa a reklámok blokkolásának natív lehetősége volt, most pedig egy olyan területtel folytatják, ami szerintük szintén kiemelten fontos: a VPN kapcsolat támogatása.
VPN ingyen és bérmentve
A VPN (virtual private network) rövidítés a rendszergazdákon kívül azoknak lehet ismerős, akik szerettek volna már olyan netes tartalomhoz hozzájutni, ami hazánkban egyébként nem elérhető. A böngésző forgalmának szervereken való átirányításával, virtuális IP címek kiosztásával, azaz VPN szolgáltatás nyújtásával sokan foglalkoznak, de ehhez általában felhasználói fiókra, előfizetésre, és külön alkalmazások telepítésére van szükség.
Az Opera most mindezt azzal hidalja át, hogy böngészőjének legújabb, fejlesztői verziója alapból tartalmazza a VPN lehetőségét. A szolgáltatás ingyenes, külön fiók létrehozása nem szükséges hozzá, és az által forgalmazott adatot sem korlátozzák, és az ígéretek szerint nem is fogják – ahogy a fizetőssé tétele sem szerepel a cég tervei között.
A lépésről beszámoló blog poszt tételesen sorolja az így megnyíló lehetőségeket, amely az Opera részéről látszólag egy határozott edukációs szándékot is mutat. A VPN használatával elrejthető a valós IP cím, mivel azt a szoftver egy virtuálissal helyettesíti. Jelenleg három országot (USA, Kanada, Németország) emulál a böngésző, de ezeket a jövőben további régiók és területek követhetik. A VPN továbbá alkalmas a blokkolt, jellemzően földrajzi korlátozás alá eső tartalmak (pl. Netflix) elérésére, vagy arra, hogy publikus hálózaton érzékeny adatokat forgalmazzunk, vagy egyszerűen elrejtsük azokat mások szeme elöl.
Már most is tömegek használják
A funkció pár kattintással aktiválható: Windows alatt (OSX esetében a Preferences opción belül kell keresni) a Beállítások menüponton belül az Adatvédelem és biztonság opció alatt pipálható be a VPN, ami után a böngésző címsorában megjelenik a három betű. Ennek lekattintásával ki-be kapcsolható, új helyszín állítható be, illetve nyomon követhető, hogy mennyi adatot forgalmaztunk a VPN kapcsolaton keresztül.
Az Opera szerint a VPN már régen nem csak a felhasználók szűk rétegeit érdeklik, aminek alátámasztására a Global Web Index adatait sorolja fel. Ezek azt mutatják, hogy több mint félmilliárd ember, azaz a világ netes populációjának 24 százaléka (főleg a 16-34 éves korosztály) jelenleg is használ VPN-t, amit elsősorban szórakoztató tartalmak fogyasztására, az anonimitás megtartására, blokkolt weboldalak és hálózatok elérésére használnak, de a munkahelyen letiltott oldalak látogatása is komoly arányt képvisel.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak