A Philips a jövőben a Vodafone m2m (machine-to-machine) hálózatát használja világszerte a legmodernebb utcai világítási rendszereinek a működtetéséhez. A holland elektronikai konszern szerint a dolgok internetének (IoT) a világát idéző, hálózatba köthető köztéri világítási megoldások újabb okos város programok előtt nyithatják meg az utat.
Jönnek a SIM-kártyás utcai lámpák
A Philips világítástechnikai részlege a Philips Lighting és a Vodafone között létrejött üzlet keretében a jövőben a két társaság közösen szállít önkormányzatoknak az okos lámpák működtetéséhez szükséges eszközöket, beleértve az erre a célra kialakított világítótestekbe való SIM kártyákat is. Ezek aztán a brit mobilszolgáltató gép-gép közötti kommunikációt biztosító m2m hálózatán keresztül kapcsolódnak össze. A hálózatba kapcsolat közvilágításhoz szükség van még a Philips CityTouch világításmenedzsment rendszerére is, amellyel folyamatosan figyelhető az utcai lámpák áramfogyasztása, illetve valós időben észlelhetőek az esetleges műszaki meghibásodások.
A Philips közleménye szerint ezzel a megoldással akár 30 százalékkal is csökkenthető az áramfogyasztás azáltal, hogy az önkormányzatok a napszakokhoz, illetve a helyi fényviszonyokhoz tudják alakítani a világítás erősségét. Ez a 30 százalékos megtakarítás még azon a 40 százalékon felül képződhet, amit egyébként a LED lámpák használata eredményez a korábbi hagyományos lámpatestekhez képest – emelik ki a Philips szakértői. (Összehasonlításként Nagy-Britannia utcai közvilágításának energiafogyasztását állítják, amely 2014-ben 300 millió fontba került.)
A rendszer többre is alkalmas
A holland elektronikai vállalat szerint a rendszer a fenntartási költségekben is megtakarítást hozhat, mivel folyamatosan küldi az információkat a lámpatestek műszaki állapotáról, a karbantartók valós időben értesülnek az esetleges hibákról, nem pedig a helyszínen kell azokat kideríteni.
A Philips Lighting ismeretei szerint ma még a világ utcai közvilágításának kevesebb mint 12 százaléka épül LED technológiára, és kevesebb mint a 2 százaléka van internetes hálózatba kötve. A jövőben viszont a nagy energiahatékonyságú hálózatba kapcsolt utcai világítás alkotja majd a legtöbb okos város gerinchálózatát, amely képes támogatni az egyéb okos város alkalmazásokat is.
Ehhez robusztus, megbízható vezeték nélküli infrastruktúrára van szükség, amely a lámpatesteket szenzorokkal, irányító rendszerekkel és az egyéb hálózatos készülékekkel kapcsolja össze – áll a közleményben.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak