Néhány év alatt teljesen átrendeződtek az IT részleggel szemben megfogalmazott vezetői elvárások. Már nem a spórolás a kulcskérdés.

A McKinsey Global Survey minden évben megpróbál átfogó képet adni a vállalati informatikai részleg aktuális helyzetéről, a szervezet működésében betöltött szerepéről és a vele szemben megfogalmazott célokról, elvárásokról. Az idei eredményeket a korábbi évek számaival összehasonlítva több érdekes súlyponteltolódást lehet megfigyelni.

Változó elvárások

A közel 750, megközelítőleg felerészt informatikai vezetők, felerészt más üzleti vezetők megkérdezésével készült tanulmány szerint enyhül az a prés, amely az IT-hez kötődő üzemeltetési költségeket igyekezett minél lejjebb nyomni. Ennek persze nem csak az lehet az oka, hogy más elvárások felerősödtek, hanem az is, hogy az utóbbi időben olyan szintre sikerült fejleszteni a költségoptimalizálást, hogy most már tényleg nem lehet további komoly megtakarításokat remélni. Bármi is legyen a fő ok, a vállalatoknál a spórolás a tavalyi első számú prioritás után idén már csak a negyedik helyezett lett.

A dobogós feladatok közül kiemelkedik az üzleti folyamatok támogatásának szükségessége. Erről a válaszadók több mint 60 százaléka számolt be, miközben bármilyen más elvárás esetében ötven százalék alatt volt az említések aránya. Ez egyben jól jelzi, mi az a szerepkör, amelyet az IT részlegnek leginkább be kell töltenie a jelen nagyvállalati környezetében.

Hogy a takarékosság nem került re a napirendről, arról a második leggyakrabban felmerült feladat árulkodik. Az üzleti folyamatok költségoptimalizálása ugyanis folyamatosan terítéken van. A harmadik legfontosabb elvárás a felső vezetés munkájának megkönnyítése döntéselőkészítést, tervezést segítő információkkal, ami leginkább az analitika és a big data szerepének erősödésére utalhat.

Lesz pénz, de mire?

Jó hír viszont, hogy a pénzügyi válság kirobbanásától datálható lassan már tényleg hét szűk esztendőnek valóban vége van. Tavaly is már 55 százalékban jeleztek éves szinten emelkedő büdzsét, idén ez azonban már 64 százalékra emelkedett. Ugyanakkor ez csak az új beruházásokra vonatkozó várakozást tartalmazza, a működési költségek tekintetében még inkább stagnálás a jellemző.

A McKinsey kutatása arra is rákérdezett, milyen tételekből tevődik össze az IT-re szánt vállalati költségvetés most, illetve mi várható három év távlatában. A fenti grafikonon látszik, hogy infrastrukturális kiadásokra most még a teljes összeg bő negyede megy el, ám 2017-ben már csak a büdzsék 19 százalékát allokálhatják erre a célre. A közeljövő nyertesei között van kisebb mértékben a biztonság, de az igazi bővülést az analitikai megoldások és az innováció területén várható. Utóbbiak 11-11 százalékról nőhetnek 15 illetve 17 százalékosra, amennyiben a vezetői várakozások igaznak bizonyulnak.

Példátlan önkritika

A sok kérdés között felbukkant egy olyan is, amely az IT részleg teljesítményét leginkább visszafogó tényezőkre volt kíváncsi, illetve arra, milyen lépésekkel lehetne ezeken javítani. A jelentés legmeghökkentőbb válaszai egyértelműen itt születtek. A 738 válaszadó közül ugyan nem kirívóan sokan (20%) említették az IT vezetők cseréjét mint lehetséges megoldást, ám ha ugyanezt üzleti és IT menedzserektől érkező válaszokra bontjuk, akkor 28 és 13 százalékot kapunk. A meglepő az, hogy a 28 százalékos említés maguktól az IT vezetőktől érkezett. A McKinsey is teljes értetlenséggel fogadta az eredményeket, amelyek mögött talán az a logika húzódhat meg, hogy a válaszadók nem magukra, hanem közvetlen kollégáikra gondolhattak. Egy biztos, nem túl jó állapotokat tükröz a vállalati IT részlegeknél személyi kapcsolatok és kvalitások tekintetében ez a példátlanul magas arány.

Ha a javítandók listájának éllovasait nézzük, ott az elmúlt években nem történt jelentős változás. Most is az IT projektek üzleti elszámoltathatóságában (45%), az üzleti célokat leginkább támogató projektekre való fókuszálásban (43%) és az IT részleg munkatársainak képzésében (35%) látják a céges vezetők a legtöbb lehetőséget.

Közösség & HR

A magyarok is nagy reményeket fűznek a mesterséges intelligenciához

Az NMHH kutatása szerint a hazai médiapiacon a generatív MI-megoldások használata még csak kísérleti stádiumban van: a ChatGPT-t már mindenki kipróbálta, de egyelőre jellemzően inkább nehézségeket tapasztaltak vele, mintsem hatékonyságnövekedést.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.