Az IBM a dolgok internetére (IoT – Internet of Things) és az ipari internetre is alkalmazná a Watsont. Az ezzel kapcsolatos fejlesztésekre Münchenben állít fel globális központot. A vállalatnak ez a legnagyobb európai beruházása az elmúlt húsz évre visszatekintve. A központ felállításával egy időben a témával összefüggő új szolgáltatásokat is indít, amelyek egy erre dedikált felhőplatformon, az IBM Watson IoT Cloudon lesznek elérhetőek.
Ahol az IoT és a kognitív számítástechnika összeér
A Highlight Towers lesz a Watson első európai innovációs központja, ahol indulásként ezer fejlesztő, tanácsadó, kutató és dizájner dolgozik majd. A németországi központ egyben innovációs laborja lesz azoknak az adattudósoknak, mérnököknek és programozóknak, akiktől a kognitív számítástechnika és az IoT összekapcsolódását segítő új hálózati megoldásokat várják.
A folyamatok felgyorsítására az IBM a Watson API-kat is elérhetővé teszi a Watson IoT Cloudon, ahol a cég ügyfelei, startupok, az akadémiai szféra, valamint az IoT-s üzleti partnerek fejleszthetik, tesztelhetik az új generációs kognitív IoT alkalmazásaik, szolgáltatásaikat stb. Ebből elsősorban azok a vezető autóipari, elektronikai, egészségügyi gyártók profitálhatnak, melyek az Industry 4.0-nak az élharcosai profitálhatnak leginkább ebből a lehetőségből – áll az IBM közleményében.
Az új fejlesztési rányok segítéséhez az IBM négy új API-családot (Application Programming Interface) is kifejlesttett.
A természetes nyelvfeldolgozó (Natural Language Processing – NLP) API-család az emberi nyelvet használó rendszerekkel és eszközökkel való interaktivitást teszi lehetővé. Ha például egy technikus szokatlan rezgést észlel valamilyen gépen, simán felteheti a rendszernek a kérdést, hogy mi okozza a vibrációt. Az NLP-t és egyéb szenzoradatokat használva a rendszer automatikusan értelmezi a szavakat és összefüggésbe hozza azt a legutóbbi karbantartással, hogy kiderüljön, mi lehet a legvalószínűbb oka a vibrációnak, majd megfelelő lépéseket is javasol a rezgés csökkentésére.
A gépi tanulásra (Machine Learning) vonatkozó Watson API-család automatizálja az adatfeldolgozást és folyamatosan monitorozza az új adatokat és a felhasználói interakciókat, majd a tanult prioritások alapján rangsorolja az adatokat és az eredményeket. A gépi tanulás jól alkalmazható az eszközökből és szenzorokból érkező adatok automatikus értelmezésére, a normális és hibás állapot kiszűrésére, váratlan helyzetben pedig lépéseket is javasol.
A müncheni Highlight Towers: összehozzák az IoT-t és a kognitív számítástechnikát
A video- és képelemző (Video and Image Analytics) API-család a videofelvételekből és fotókból érkező strukturálatlan adathalmazok különféle szempontú értelmezésére alkalmas.
A szövegelemző (Text Analytics) API-család pedig a sturkturálatlan szövegesen adathalmazban – ügyfélközpontokban keletkező leiratokban, blogos kommentekben, tweetekben stb. – való adatbányászatot segíti.
Ügyfélközpontokkal gyorsítják az IoT-s fejlesztéseket
Az IBM azt is bejelentette, hogy három kontinensen nyolc új ügyfélközpontot is nyitott Watson IoT Client Experience Center néven. A központokban az ügyfelek és üzleti partnerek tudást és eszközt is kaphatnak ahhoz, hogy a mesterséges intelligencia segítségével új termékeket és szolgáltatásokat fejlesszenek. A nyolc központból egy van Európában, a németországi Böblingenben, három Ázsiában (Peking, Szöul, Tokió), egy Dél-Amerikában (Sao Paulo), valamint három az USA-ban, Massachusettsben, Észak-Karolinában és Texasban.
A bejelentéssel egyidejűleg hozták azt is nyilvánosságra, hogy az energiahatékony és környezetbarát épületek és egyéb infrastruktúrák egyik meghatározó fejlesztője, a Siemens Building Technologies szorosabb együttműködésre lép az IBM-mel. A lépés célja, hogy a német cég fejlett analitikai kapacitásokhoz jusson az energiaszabályozást és a fenntarthatóságot segítő saját Navigator platformjának a továbbfejlesztésére.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak