Kivonult az energiapiacról, és csökkentek a rendszerintegrációs, illetve IT-üzletek.

Éves összevetésben csökkenő bevételt és nyereséget jelentett a második negyedévről a Magyar Telekom. A júniussal zárult háromhavi periódust az egy évvel korábbihoz képest 6,5 százalékkal kisebb, 148,2 milliárd forintos bevétellel, és 2 százalékkal kisebb, 51,2 milliárd forint EBITDA-szintű profittal zárta.

A mobil és a tévé mindig jól teljesít

A vállalatcsoport vezérigazgatója, Christopher Mattheisen a bevételek csökkenését elsősorban az energia üzletággal kapcsolatos döntéssel, valamint az EU-s források magyarországi lehívásának átmeneti lassulásával magyarázta. Ez utóbbi miatt ugyanis alacsonyabbak lettek rendszerintegrációs és IT-tevékenységből származó bevételek. Az alaptevékenységből származó bevételek viszont nőttek 2,2 százalékkal főleg a nagyobb mobil adatforgalomnak, a készülékértékesítésnek és a nagyobb vezetékes internet és TV-bevételeknek köszönhetően.

A mobilszolgáltatásból származó bevételek 3,8 százalékkal javultak. Ez összességében közel 80 milliárdot hozott, a Telekom negyedéves bevételeinek több mint felét. Bár a hang- és sms-forgalom csökkent, azt bőven ellensúlyozta az adatforgalom növekedése és a mobilkészülékek értékesítése. Az eredményekről kiadott közlemény szerint azonban a készülékértékesítésben is voltak zökkenők: nagy értékű mobilkészüléknől, TV-ből, tabletből és notebookból ugyanis kevesebb fogyott, amitől viszont romlottak a költségmutatók.

Hullámvasúton a rendszerintegráció, kevesebb az adóteher

A rendszerintegrációból és az IT-tevékenységből származó bevételek 23,1 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól, összességében 14,3 milliárd forintot hoztak. Ezt az üzletágat, mint azt a korábbi negyedévek értékelésénél Szabó János pénzügyi vezérigazgatóhelyettes elmondta, a projektalapú működés miatt hullámvasútszerű pénzügyi mutatók jellemzik. A mostani visszaesést az uniós pályázatok kiírásának elhúzódása okozta, amit csak részben tudott kompenzálni a macedón leánycég bevételének a növekedése. Féléves összehasonlításban az üzletág bevételek jóval kisebb mértékben, csak 4 százalékkal csökkentek, mivel sok tavaly indított beruházás áthúzódott az idei első negyedévre.
 

Telekom pénzügyi jelentés 2016 Q2
Create your own infographics

Pozitívan befolyásolta viszont a vállalatcsoport eredményeit, hogy kedvezően alakultak a szektorspecifikus adók: a Telekomnak a második negyedévben 6,1 milliárd forintot ot kellett fizetnie, ami 5,8 százalékkal kevesebb, mint egy éve. A javulás mögött a fogyasztói szokások megváltozásából adódó kisebb távközlési adó áll: konkrétan hogy egyre kevesebbet telefonálunk, miközben az internetes kommunikációra fordított fogyasztói kiadások nőnek.

A távközlési adó mellett csökkent a közműadó is mintegy félmilliárd forinttal. Ez 7,3 milliárd forint volt. A Magyar Telekom is ki tudta használni, hogy a tavaly júliustól az új nyomvonalon végrehajtott hálózatfejlesztésekre és minden 100 Mbit/s-os letöltési sebességet lehetővé tevő hálózatbővítésre idéntől öt évig közműadó-kedvezmény jár.

Piaci hírek

Lyuk hátán lyuk a Nagy Kínai Tűzfal mögötti kormányzati weboldalak többsége

Miközben a fél világ Peking hallgatózásától retteg, a kínai rendszerek tele vannak súlyos biztonsági résekkel, melyek eredője: a trehányság.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.