Az év eddigi legnagyobb felhajtását és biztonsági botrányát okozták azok a fotók, amelyeket egy egyelőre ismeretlen hacker osztott meg a világgal. A felvételeken ismert színésznők, énekesnők, művészek, sportolók láthatók jellemzően hiányos öltözetben, ezen kívül pedig az a közös bennük, hogy mindannyian iPhone-t, illetve az Apple felhő alapú tárhelyét, az iCloudot használják.
Rosszul használjátok
Az eset a biztonsági kérdések felvetésén kívül azért is nyugtalanító, mert nem csak pár darab dokumentumról és érintettről van szó, hanem egyszerre tömegével jelentek meg a privát fotók, sőt, a hacker azt valószínűsítette, hogy több videó is a birtokába került. A napokban megjelent cikkünkben azt már bemutattuk, hogy az Apple rendszerének közvetlen támadásán kívül hogyan juthattak hozzá a képekhez, most azonban maga az Apple is megszólalt az ügyben.
A közlemény szerint az Apple a hírek és a fotók megjelenésének pillanatában azonnal nekilátott a nyomozáshoz, hogy kiderítsék, mi lehetett a hiba forrása. A 40 órás megfeszített tempójú vizsgálat során arra jutott a vállalat, hogy a felvételek a színésznők fiókjainak felhasználó nevei, jelszavai, valamint biztonsági kérdései ellen irányuló célzott támadásnak köszönhetően kerültek ki a rendszerből.
Az Apple szerint egy mostanra túlságosan gyakran előforduló módszerről van szó, viszont azt is egyértelművé tették, hogy az iCloud és a Find my iPhone rendszerébe senki sem hatolt be, a fotók tehát nem emiatt kerültek nyilvánosságra. Ennek ellenére a cég hatósági segítséggel folytatja a nyomozást és azt javasolja a felhasználóknak, hogy válasszanak erősebb jelszót, és minél előbb aktiválják a két lépcsős azonosítást.
Gyorsan befoltozták, amit kellett
A tájékoztatás nem ejt szót a Find my iPhone napokban felfedezett hiányosságáról, ami lehetővé tette, hogy egy-egy fiókot korlátlan számban próbáljanak meg különböző felhasználó név és jelszó kombinációkkal ostromolni. A Hackapp által felfedezett, úgynevezett brute force eljárás lehetőségét csak hétfőn szüntette meg az Apple egy patch segítségével, így most már több sikertelen bejelentkezés esetén a rendszer letiltja a próbálkozót.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak