A redmondi vállalat nemrégiben jegyeztetett be egy olyan szabadalmat, amellyel nem csupán a szerzői jog alá eső tartalmak megosztását lehetne gátolni, de a rendszeres jogsértőket automatikusan ki is zárhatnák az általuk használt szolgáltatásból.

Elsősorban a cloudos tárolást és adatmegosztást lehetővé tevő szolgáltatók számára lehet érdekes, hogy áprilisban a Microsofté lett az a szabadalom, amely a költői "Tiltott tartalom letiltása és az ismételt elkövetők azonosítása a szolgáltatói tárolórendszerekben" néven fut [pdf].

Megzaboláznák a megosztást

A megoldás kettős védvonalat húzna a szerzői jog által védett, vagy egyéb okokból nem megosztható tartalmak terjesztése ellen. Egyfelől automatikusan megakadályozná, hogy a cloudos adattároló megoldásokban tárolt ilyen jellegű tartalmakat a felhasználó mással megoszthassa. Másrészt az ilyen események naplózásával azt is követné, hogy kik azok, akik sorozatosan ilyen eseteket generálnak. Őket a rendszer szintén teljesen önműködő módban lenne képes korlátozni, vagy akár teljesen kizárni abból, hogy igénybe vegyék a fájltároló és -megosztó szolgáltatást.

A szabadalomban felvázolt metódus meglehetősen rugalmas abból a szempontból, hogy csak a ténylegesen jogsértő tartalmaknak állja az útját. Azaz ha valaki egy sor állományt oszt meg egy ismerősével, de azok között legálisan terjeszthető anyagok és jogvédett tartalmak vegyesen vannak, akkor a fogadó fél csak utóbbiakat nem fogja majd látni, a rendben lévő részt minden további nélkül el lehet érni.

A cég saját tárolási rendszere mellett alkalmazhatná ezt a módszert a Dropbox vagy éppen a Google Drive is, sőt elvileg közösségi hálózatok esetében is bevethető lenne ez a megoldás a kalóztartalmak terjedésének megfékezésére.

Felgyorsulhat a purgálás

Jelenleg a legtöbb esetben meglehetősen lassú, egyedi mérlegeléshez kötött módon kezelik a szolgáltatók a jogsértéseket. A bevett módszer szerint a kalózkodást jelenthetik például maguk a jogtulajdonosok, a szolgáltató pedig eldönti, hogy eleget tesz-e a kérésnek. A Google és a Dropbox esetében ezt annyival fejelik meg, hogy a védendőnek ítélt anyagokat megjelölik, és amennyiben azzal megegyező állományt találnak a felhasználók megosztott tartalmai között, akkor annak terjesztését automatikusan képesek megakadályozni.

A Microsoft szabadalma leginkább a felhasználói azonosítás lehetőségét hozza be extra képességként, amely mindenképpen érdekes lehet azoknak a cégeknek, melyek rendszereiben folyamatos problémaként jelenik meg a jogellenes tartalommegosztás.

Annyit azonban érdemes tisztázni, hogy a jogvédett tartalmak feltöltése valamelyik felhős tárhelyre még nem minősül a(z amerikai) törvények szerint illegális cselekedetnek. Tehát ha egy felhasználó ilyeneket tárol a fiókjában, de nem osztja tovább azokat, akkor annak semmiféle jogi következménye nem lehet. A terjesztés azonban már teljesen más lapra tartozik.

Cloud & big data

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.