Már nem csak mi vagyunk folyamatos kapcsolatban okostelefonjaink révén, hanem mindinkább always-on állapotba kerülnek a minket körülvevő eszközök is – például a járműveink. Ahogy külső fejlesztők egyre több alkalmazást fejlesztenek a közlekedési eszközök távolról való vezérlésére – az autók GPS-alapú megkeresésére, nyitására, zárására –, úgy válunk ezen a téren is egyre kiszolgáltatottabbá a technikának.
Hackerek a telefonban és az autóban
Ami azonban igazán aggasztó, hogy az okostelefonok zöme még mindig viszonylag könnyen meghackelhető, dacára a gyártók és a platformfejlesztők minden eddigi erőfeszítésének. A két téma pedig itt kerül közös nevezőre: egy rosszindulatú, távoli irányítás alatt álló készülékkel akár az éppen használt jármű bizonyos paraméterei is megváltoztathatók.
A Kaspersky kutatása szerint a legtöbb érintett alkalmazás – köztük több, eddig milliós nagyságrendben letöltött mobil app – még az alapvető, józan paraszti ész diktálta védelemnek is híján van. A készülékek rootolásával vagy a felhasználók becsapásával ártalmas kód kerülhet a mobil eszközre, állítják az orosz kutatók, akik szerint ennek ismeretében nem csak meg lehet keresni a telefonnal párosított autót, de akár ki is lehet nyitni a rajta lévő zárakat – sőt, akár a hacker ölébe hullhat a jármű beindításának lehetősége.
Egyelőre nem kívánták nevén nevezni az érintett appokat, attól való félelmükben, hogy az így szerzett információval csak megkönnyítik az autótolvajok tevékenységét. A biztonsági cégnél ugyanakkor azt remélik a tanulmánytól, hogy az felhívja majd az autóipar figyelmét a veszélyre, az érintett gyártók és fejlesztők pedig komolyabban veszik a „connected car” koncepció jelentette biztonsági kihívásokat.
Viktor Csebisev, a Kaspersky egyik kutatója szerint a jövőben a közlekedésbiztonságban utazó vállalatoknak ugyanannyira törődnie kellene az autók meghackelhetőségének problémájával, mint ahogy a pénzügyi szervezetek törődnek saját rendszereik biztonságával. Nem csupán arról van szó ugyanis, hogy az emberek elveszthetik egyik legértékesebb tulajdonuk feletti ellenőrzésüket, hanem életveszélyes helyzetek is kialakulhatnak a közlekedésben. Csebisev rámutatott, hogy például a Tesla járműveit csak egy okostelefonos alkalmazás futtatásával lehet kinyitni – könnyen belátható, hogyan vezethet egy okostelefon kiszolgáltatottá válása sokkal komolyabb bűncselekmények kiindulási forrásává (a Tesla appja egyébként nem szerepelt a vizsgált járművek között).
Beindulóban az online feketepiac
Az elemzés szinte teljes egészében az alkalmazásokra fókuszált, a kutatók csupán az egyik érintett autón tették próbára felfedezésüket (sikerrel). Leszögezték, hogy egyelőre nem találkoztak olyan (Android platformon futó) malware-mintával, amelyet aktívan használnának már a kiberbűnözők gépjárművek feletti ellenőrzés átvételére. Ettől azonban még nem lehet megnyugodni; a Kaspersky szerint csak idő kérdése az első, ezt a területet célzó támadások megjelenése. Azért állítja ezt olyan magabiztosan az orosz IT-biztonsági vállalat, mert online feketepiacról származó bizonyítékokkal rendelkezik a hackerek érdeklődésének felkeltéséről.
Amint az a fenti, a Kaspersky által készített képernyőmentésen is látszik, már megjelentek az első olyan ajánlatok, amik a csatlakozott autók azonosító adatainak eladására és vételére irányulnak, beleértve a felhasználóneveket, jelszavakat, PIN-eket, VIN-eket (Vehicle Identification Number) és modellazonosítókat. Egy-egy account több száz dollárért cserél gazdát – aki pedig hajlandó ilyen adatokba ennyi pénzt fektetni, az nyilvánvalóan ennél sokkal nagyobb hasznot akar termelni a dologgal.
„A kiberbűnözők jelenleg felkészülnek az ilyen jellegű támadásokra” – foglalta össze Csebisev. Közben pedig az első autóhackek lassan már kétévesek lesznek...
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak