Az igen erős tavalyi év után gyenge idei startot tudhat maga mögött a felhős infrastruktúrapiac a Közép-Kelet-Európát a Közel-Keletet és Afrikát lefedő CEMA régióban. Míg a három térségben együttesen éves összevetésben 2014-ben 24 százalékot nőtt a piac, addig az idei első negyedévben ugyanez a mutató 7 százalékot esett vissza a tavalyi hasonló időszakhoz viszonyítva – derül ki az IDC legfrissebb elemzéséből.
Marad a kétszámjegyű növekedés
Az amerikai piackutató szerint a visszaesés csak átmeneti, a hagyományos hardverpiacokkal szemben ezeknek a beruházásoknak a növekedési üteme a következő évekre marad az eddig megszokott stabil kétszámjegyű.
A nyilvános felhőbe történő beruházások a régióban egyelőre megakadtak, főleg a cloud infrastruktúra szerverkomponenseivel összefüggő vásárlások – állapítja meg az elemzés. A legfőbb ok az orosz piac gyenge teljesítménye. Oroszországban általában nehéz helyzetbe került a gazdaság, de az sem tett jót az adatközponti fejlesztéseknek, hogy még mindig sok a bizonytalanság az adatlokalizációs törvény körül.
Ha már felhő, akkor a régió cégei inkább a privátfelhős beruházásokat preferálják, amely nagyobb rugalmasságot, alacsonyabb fejlesztési terhet és gyorsabb implementációt jelent, mint a hagyományos IT-infrastruktúra.
A felhős infrastruktúrára fordított fejlesztési keret, beleértve a hálózati kapcsolókat, a szervereket és a tárolókat, 2014-ben a CEMEA-piac teljes, az adatközponti infrastruktúrára költött beruházásainak a 12 százalékát adta, az idei első negyedévben pedig 11 százalékát. Az elemzők azonban bizakodóak: úgy vélik, hogy a piac még az év vége előtt ismét magára talál, 2019-re pedig megduplázza jelenlegi méretét. Ezt arra a megfigyelésükre alapozzák, hogy a régió cégeinél mind az IT-vezetők, mind a cég egyéb irányítói egyre jobban felismerik a felhőben rejlő lehetőségeket.
A térség cégei a privát felhőt preferálják, kulcskérdés a biztonság
Az IDC pozitív jövőképét a térség adatpiacára vonatkozó más felmérések is megerősítik. Mint azt a Bitport is megírta, az PMR Research szerint idén is a tavalyikhoz hasonlóan jó évre számíthatnak a régió adatközponti szolgáltatói köszönhetően egyebek mellett a felhő iránti kereslet élénkülésének. A közép-kelet-európai adatközponti piac összesített értéke 2014-ben elérte a 627 millió eurót, ami 13 százalékkal volt több, mint 2013-ban. Az adatközponti szolgáltatók folyamatosan keresik a nagyobb profitot nyújtó bevételi forrásokat, ilyennek tartják a szakértők a szerverhosztingot, a felhőt, a menedzselt szolgáltatásokat, a katasztrófa utáni helyreállítást stb.
Ami a további infrastruktúra-fejlesztéseket illeti, a következő években is főként a privátfelhő-kiépítések dominálnak majd Közép-Kelet-Európában. A cloudhasználattal kapcsolatos nagyvállalati aggályok sorában továbbra is a biztonság kérdése a legfontosabb, ami jóval felülmúlja az egyéb jogi megfelelőséggel, költséggel, illetve a meglévő infrastruktúrával történő integrációs és testre szabhatósággal összefüggő elvárásokat.
Amúgy a régión belül tavaly is egyértelműen Lengyelország volt az adatközponti szolgáltatások piacának az éllovasa. Az innen származó bevétel a térség teljes piaci értékének a felét adta. A második helyen Csehország állt, míg Magyarország a dobogó harmadik helyére jutott fel.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak