Mintha túlságosan erős lett volna a 2014-es év: az idei első negyedévben 7 százalékkal kevesebbet költöttek a a vállalatok a közép-kelet-európai régióban felhő alapú infrastruktúrára.

Az igen erős tavalyi év után gyenge idei startot tudhat maga mögött a felhős infrastruktúrapiac a Közép-Kelet-Európát a Közel-Keletet és Afrikát lefedő CEMA régióban. Míg a három térségben együttesen éves összevetésben 2014-ben 24 százalékot nőtt a piac, addig az idei első negyedévben ugyanez a mutató 7 százalékot esett vissza a tavalyi hasonló időszakhoz viszonyítva – derül ki az IDC legfrissebb elemzéséből.

Marad a kétszámjegyű növekedés

Az amerikai piackutató szerint a visszaesés csak átmeneti, a hagyományos hardverpiacokkal szemben ezeknek a beruházásoknak a növekedési üteme a következő évekre marad az eddig megszokott stabil kétszámjegyű.

A nyilvános felhőbe történő beruházások a régióban egyelőre megakadtak, főleg a cloud infrastruktúra szerverkomponenseivel összefüggő vásárlások – állapítja meg az elemzés. A legfőbb ok az orosz piac gyenge teljesítménye. Oroszországban általában nehéz helyzetbe került a gazdaság, de az sem tett jót az adatközponti fejlesztéseknek, hogy még mindig sok a bizonytalanság az adatlokalizációs törvény körül.

Ha már felhő, akkor a régió cégei inkább a privátfelhős beruházásokat preferálják, amely nagyobb rugalmasságot, alacsonyabb fejlesztési terhet és gyorsabb implementációt jelent, mint a hagyományos IT-infrastruktúra.

A cloudfejlesztések és a hagyományos adatközponti költések változása az EMEA-ban | Create infographics

A felhős infrastruktúrára fordított fejlesztési keret, beleértve a hálózati kapcsolókat, a szervereket és a tárolókat, 2014-ben a CEMEA-piac teljes, az adatközponti infrastruktúrára költött beruházásainak a 12 százalékát adta, az idei első negyedévben pedig 11 százalékát. Az elemzők azonban bizakodóak: úgy vélik, hogy a piac még az év vége előtt ismét magára talál, 2019-re pedig megduplázza jelenlegi méretét. Ezt arra a megfigyelésükre alapozzák, hogy a régió cégeinél mind az IT-vezetők, mind a cég egyéb irányítói egyre jobban felismerik a felhőben rejlő lehetőségeket.

A térség cégei a privát felhőt preferálják, kulcskérdés a biztonság

Az IDC pozitív jövőképét a térség adatpiacára vonatkozó más felmérések is megerősítik. Mint azt a Bitport is megírta, az PMR Research szerint idén is a tavalyikhoz hasonlóan jó évre számíthatnak a régió adatközponti szolgáltatói köszönhetően egyebek mellett a felhő iránti kereslet élénkülésének. A közép-kelet-európai adatközponti piac összesített értéke 2014-ben elérte a 627 millió eurót, ami 13 százalékkal volt több, mint 2013-ban. Az adatközponti szolgáltatók folyamatosan keresik a nagyobb profitot nyújtó bevételi forrásokat, ilyennek tartják a szakértők a szerverhosztingot, a felhőt, a menedzselt szolgáltatásokat, a katasztrófa utáni helyreállítást stb.

Ami a további infrastruktúra-fejlesztéseket illeti, a következő években is főként a privátfelhő-kiépítések dominálnak majd Közép-Kelet-Európában. A cloudhasználattal kapcsolatos nagyvállalati aggályok sorában továbbra is a biztonság kérdése a legfontosabb, ami jóval felülmúlja az egyéb jogi megfelelőséggel, költséggel, illetve a meglévő infrastruktúrával történő integrációs és testre szabhatósággal összefüggő elvárásokat.

Amúgy a régión belül tavaly is egyértelműen Lengyelország volt az adatközponti szolgáltatások piacának az éllovasa. Az innen származó bevétel a térség teljes piaci értékének a felét adta. A második helyen Csehország állt, míg Magyarország a dobogó harmadik helyére jutott fel.

Cloud & big data

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.