Csinosított mobil operációs rendszerén az Apple, de forradalmat nem csinált az iOS 10-zel. Pedig a beharangozáskor nem spóroltak a nagy szavakkal, például hogy ez minden idők legnagyobb frissítését ígérték az idei WWDC-n is.
Finomításoknak talán elég
Elsősorban a meglévő szolgáltatások bővültek új funkciókkal, látványosabbak lettek egyes alkalmazások, és ismét javítottak a kezelőfelületen is. Kapunk lehetőséget üzenetek személyre szabására az iMessage-ben, jobban integrálták az okos otthonok vezérlését a Home Kit révén, új felületet készítettek az Apple Musicnak és a News-nak, megújult a Maps, amely például megjeleníti a naptárbejegyzésekhez rendelt helyszínt az arra vonatkozó időjárásinfókkal együtt, sőt összekapcsolható CarPlay-es gépkocsik parkolási információival.
A Siri alkalmazásának lehetőségeit is bővítették. Az új verzióban már az appok is használhatják az intelligens személyi asszisztenst. Az Apple már API-t is ad a Sirihez, bár azt erősen korlátozza, hogy milyen alkalmazásokba lehet beépíteni a képességeit, és hát a magyar nyelvet nyilván továbbra sem támogatja.
Finomítottak a widgeteken is, az információk csinos kis lekerekített sarkú kis ablakokban jelennek meg, melyeknek csak a magasságát lehet változtatni. Sőt ilyen ablakban jelennek meg az azonnali üzenetek, SMS-ek stb. is. (A lekerekítés egyébként nagyon megtetszett a felület fejlesztőinek, még a Control Center is ilyen lett.)
Előrelépés az is, hogy az iPhone 6s-ban megjelent 3D Touchot végre használni is lehet. Például a képernyő megnyomásának erősségétől függően reagál a zseblámpa funkció vagy a stopper. A 3D Touchhoz egyébként készült új API is, hogy a külső fejlesztésű appokba is bele lehessen tenni az általa támogatott funkciókat.
Az optimalizáció jól sikerült, a frissítéssel vannak bajok
Nagy gondot fordítottak az új oprendszer optimalizációjára, ennek eredménye, hogy egy iPhone 5-ön és egy negyedik generációs iPaden is elfut. Persze azt túlzás lenne állítani, hogy vidáman, az pedig egyértelmű, hogy azokat a funkciókat, melyek az újabb hardverekhez kötődnek, az 5-ös iPhone-on nem tudjuk használni.
Mint minden frissítésnél, az iOS 10-nél is voltak zökkenők, nagyon sokan panaszkodtak arra, hogy nem sikerült a frissítés, és a készüléken bonyodalmas procedúrával kellett visszaállítani az eredeti állapotot. Bár az Apple már kiküszöbölte a hibát, sőt tanácsokat is ad az esetleges problémákram még a Macworld is felhívja a figyelmet arra, hogy nem kell mindenkinek fejletlenül beleugrania a frissítésbe.
Először is le kell menteni az eszköz tartalmát, mert Apple ide, iOS oda, egy frissítésnél bármi megtörténhet.
És amivel probléma lehet. A Maps, ami ugyan stabil és szép, de mégis csak előfordulhatnak vele problémák, hiszen az alkalmazás teljesen megújult. Nagyobb gond, hogy az új oprendszer nem feltétlenül működik együtt zökkenőmentesen a már meglévő intelligens otthon eszközökkel. Az például egészen kínos, ha emiatt nem sikerül kinyitni a lakás intelligens zárját. Egyes gyártók egyébként erre figyelmeztették is ügyfeleiket. Az ilyen eszközöket használóknak a frissítés előtt érdemes tájékozódni a gyártóknál és a felhasználói közösség fórumain.
És még egy, bár az iOS 10 elfut egy 5-ös iPhone-on is, érdemes megvárni, amíg több tapasztalat gyűlik össze arról, hogy frissítés után hogyan viselkednek ezek az öregebb készülékek.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak