Általános ráncfelvarrás, a konkurencia utolérése jellemezte a rendezvény nyitóelőadását.

A nagy tech vállalatok fejlesztői konferenciái már jó ideje nem (csak) arról szólnak, hogy konkréten milyen újdonságok, funkciók kerülnek be az operációs rendszerekbe. A cégek igyekeznek víziót, jövőképet adni a fejlesztőknek, meggyőzni őket arról, hogy érdemes a platformmal foglalkozni, és elhitetni velük, hogy a következő években ez lesz/marad a meghatározó OS. Az Apple az idei WWDC nyitóelőadása alapján nem különösebben akarja, vagy hajlandó érezni ezt a trendet, és továbbra is az OS-ek csiszolgatásával van elfoglalva.

Zökkenőmentes átmenet

A különböző divíziók szakemberei sorra adták át egymásnak a színpadot, ahol mindenki előadta a rábízott felület újdonságait. A watchOS, a tvOS, a macOS-re átnevezett és Sierra alcímet kapott OSX, végül az iOS 10. kiadása gyorsabb, szebb, funkcionális lesz. Egyre több alkalmazás kerül a nagy közös halmazba, egyre több apró, de az Apple által fontosnak tartott plusz dolgok kerülnek az appokba, mint például a nagyobb méretű emojik, vagy a láthatatlan üzenet, ami egy simítással láthatóvá tehető.

Talán két olyan mozzanat volt felfedezhető a témák között, ami előremutató és ígéretes. Az egyik az Apple azon fáradozásából fakad, hogy a rendszerek legyenek minél jobban átjárhatók, a különböző platformok egészítsék ki egymást, és végső soron a felhasználó valóban profitáljon abból, hogy az Apple eszközeit, és az azokon futó OS-eket használja.

Az egyik ilyen, amikor a csuklón viselt Watch automatikusan feloldja a macOS-t, így nem kell jelszavakkal bajlódni. Hasonló megközelítés a közös vágólap használata: ez azt jelenti, hogy lehetségessé válik a szövegek másolása az készülékek között, ami a gyakorlatban óriási segítséget adhat.

Jelentős újítás azonban az Apple Pay webes integrációja, ami várhatóan nagy lökést adhat az egyébként is gyorsan terjedő fizetési megoldásnak. Itt gyakorlatilag arról van szó, hogy a vásárlónak nem kell begépelnie a személyes és egyéb (bankkártya) adatokat, mivel az azonosítást, illetve magát a fizetést a Pay rendszere vezérli. A fizetési lehetőségek között megjelenik egy Apple Pay logóval ellátott gomb, aminek megnyomásával, majd a Continuity segítségével a folyamat az iPhone-on (vagy a Watch-on), illetve annak ujjlenyomat-olvasójával zárul.

Itt a tizedik iOS

Az iOS elérkezett a 10. kiadásához és az Apple szerint ez lesz az eddigi legnagyobb jelentőségű frissítés. Valóban sok apró változtatás érkezik, amelyek közül ismét két főbb vonalat lehet kiemelni. Az egyik a zárképernyő (lockscreen) átszabása, új típusú ikonokkal, widgetekkel való ellátása, és az eddigiekhez képest plusz információs felületek hozzáadása. Az egyik ilyen plusz lehetőség pl. az, hogy amikor a felhasználó felemeli a készüléket, a kijelző háttérvilágítása automatikusan bekapcsol.

Az iOS-t érintő másik fontosabb mozzanat a 3D Touch intenzív használata: a jelek szerint az Apple is most érte utol magát és tudta implementálni ezt az egyébként hasznos funkciót az operációs rendszer több részébe is.

Az említett frissített rendszerek fejlesztői verziója mától elérhetők, a végleges kiadásokat ősszel teszi elérhetővé az Apple. A bejelentések lényeges elemeinek megismeréséhez ajánljuk a The Verge összefoglaló videóját, amit kicsit feljebb találnak meg a cikkben.

Konzumer tech

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.