Ha egy képen az Eiffel-torony látható, akkor nem kunszt megmondani, hol készült a fotó. A Google algoritmusa azonban ennél sokkal kevesebb és finomabb nyomból is egészen jó százalékkal megtippeli, a világ mely pontján kattintották el a képet.
A világlátott neuronháló
A keresőóriás egyik kutatócsoportja az utóbbi időben azzal foglalkozott, hogy betanítsanak egy mesterséges neuronhálózatot a fotók térbeli elhelyezésére. A PlaNet elnevezésű projekt során elsőként több mint 100 millió, nyilvánosan elérhető, geolokációs metaadatokkal ellátott képet gyűjtöttek össze. Ezeket hozzárendelték ahhoz a 26 ezer, különböző méretű területhet, amelyekre a Földet felosztották a kutatók. A területek mindegyike sajátos megjelenéssel rendelkezik, és értelemszerűen sűrűn lakott területeken kisebbek, míg mondjuk az orosz tundrán hatalmas méretűek. Az óceánok jó része, Grönland pedig teljesen lefedetlenül maradt.
Ilyen példákon keresztül tanult tájékozódni a PlaNet
Miután a gép megtanulta a "leckét", azt a feladatot kapta, hogy immár egy véletlenszerűen kapott fotóról tippelje meg, hol készült. A 2,3 millió tételből álló vizsgafeladatsoron ugyan bőven nem hiba nélkül ment végig az algoritmus, mégis sokkal magabiztosabbnak mutatkozott, mint bármilyen világlátott emberi riválisa. A gép 3,6 százalékban utcára, bő 10 százalékban városra, míg szűk 30 és 50 százalékra legalább országra, illetve kontinensre pontosan belőtte a kép eredeti helyszínét.
Bárki kipróbálhatja magát
Ehhez képest a válogatottan sokat utazó emberekből álló kontrollcsoport lényegesen rosszabb eredményeket tudott felmutatni. Míg a PlaNet tévedési távolságának mediánja 1132 kilométer volt, a tíz világutazóból álló válogatott 2321 kilométeres középértékkel tévedett.
Ezt a gép és ember közötti versenyt egyébként a mindenki számára elérhető Geoguessr oldalán bonyolították. Az alkalmazást egy svéd informatikus készítette még 2013-ban, és játékos formában tesztelhetjük magunkat azzal kapcsolatban, milyen pontosan tudjuk megtippelni egy a Street View adatbázisából véletlenül feldobott kép helyszínét.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak