A mesterséges intelligencia számtalan területen kamatoztatható. A Google-nél éppen a fotók térképen való elhelyezése van terítéken.

Ha egy képen az Eiffel-torony látható, akkor nem kunszt megmondani, hol készült a fotó. A Google algoritmusa azonban ennél sokkal kevesebb és finomabb nyomból is egészen jó százalékkal megtippeli, a világ mely pontján kattintották el a képet.

A világlátott neuronháló

A keresőóriás egyik kutatócsoportja az utóbbi időben azzal foglalkozott, hogy betanítsanak egy mesterséges neuronhálózatot a fotók térbeli elhelyezésére. A PlaNet elnevezésű projekt során elsőként több mint 100 millió, nyilvánosan elérhető, geolokációs metaadatokkal ellátott képet gyűjtöttek össze. Ezeket hozzárendelték ahhoz a 26 ezer, különböző méretű területhet, amelyekre a Földet felosztották a kutatók. A területek mindegyike sajátos megjelenéssel rendelkezik, és értelemszerűen sűrűn lakott területeken kisebbek, míg mondjuk az orosz tundrán hatalmas méretűek. Az óceánok jó része, Grönland pedig teljesen lefedetlenül maradt.
 

Ilyen példákon keresztül tanult tájékozódni a PlaNet


Miután a gép megtanulta a "leckét", azt a feladatot kapta, hogy immár egy véletlenszerűen kapott fotóról tippelje meg, hol készült. A 2,3 millió tételből álló vizsgafeladatsoron ugyan bőven nem hiba nélkül ment végig az algoritmus, mégis sokkal magabiztosabbnak mutatkozott, mint bármilyen világlátott emberi riválisa. A gép 3,6 százalékban utcára, bő 10 százalékban városra, míg szűk 30 és 50 százalékra legalább országra, illetve kontinensre pontosan belőtte a kép eredeti helyszínét.

Bárki kipróbálhatja magát

Ehhez képest a válogatottan sokat utazó emberekből álló kontrollcsoport lényegesen rosszabb eredményeket tudott felmutatni. Míg a PlaNet tévedési távolságának mediánja 1132 kilométer volt, a tíz világutazóból álló válogatott 2321 kilométeres középértékkel tévedett.

Ezt a gép és ember közötti versenyt egyébként a mindenki számára elérhető Geoguessr oldalán bonyolították. Az alkalmazást egy svéd informatikus készítette még 2013-ban, és játékos formában tesztelhetjük magunkat azzal kapcsolatban, milyen pontosan tudjuk megtippelni egy a Street View adatbázisából véletlenül feldobott kép helyszínét.

Cloud & big data

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.