Jövőre már 30 éves lesz, és még mindig vannak rajongói: az IBM gyártotta minden idők legnépszerűbb billentyűzetét.

Nagy, nehéz és rettentően zajos. Ráadásul hamarosan belelép a harmadik x-be. Ennek ellenére még mindig vannak hívei, akik mind a mai napig használják, merthogy ez a világ legjobb billentyűzete.

Az IBM Model M

Kevés olyan stabil eleme van a számítógépeknek, mint a billentyűzet: továbbra is a legfontosabb beviteli eszköz, még ha több készüléken – például tableteken, okostelefonokon – fel is váltotta valamilyen virtuális megfelelője. A The Verge terjedelmes cikket szentelt a billentyűzetnek, amely egyfajta etalonnak számít: minden ma készülő billentyűzet a Model M-et követi a gombok elhelyezkedésében, még ha bővült is a gombkínálat az első Model M megjelenése óta.

De hogyan válhatott kultikussá egy billentyűzet? Mindenekelőtt a tartóssága és a más klaviatúrával össze nem téveszthető hangja miatt. A The Verge cikkében bemutatják Brandon Ermitát, a Princeton Egyetem egyik IT-managerét, aki online régiségkereskedésében kizárólag beviteli eszközöket, főleg Model M-eket árul. Akit érdekel a téma, érdemes is meglátogatnia a clickykeyboards.com-ot, ahol alapos műszaki leírásokat is talál.

Kis klaviatúratörténelem

A klasszikus QWERTY billentyűzetkiosztás, azaz a mód, ahogy a különböző karakterek elhelyezkednek egymáshoz képest, nem az IBM találmánya. A kiosztást egy legendás írógép, minden újságíró vágyott alapeszköze, az E. Remington and Sons által gyártott, Remington No. 1 tette világhírűvé. Maga a cég is egy vásárolt szabadalom több körben történő finomításával jutott el a végleges, gyakorlatilag máig használt kiosztáshoz.

Az IBM 1981-ben adta ki az első billentyűzetét. Ebben már próbálta megoldani azt a problémát, hogy a számítógéphez nem volt elég a hagyományos karakterkészlet (kisbetűk, nagybetűk, számjegyek, speciális karakterek), hanem szükség volt olyan speciális billentyűkre is, melyekkel a felhasználó a géppel kommunikálhatott.

A cégnél a 80-as évek elején külön csapatot hoztak létre, melynek a billentyűzetfejlesztés volt a feladata. A csapat nem csak a laborban dolgozott, hanem kezdő felhasználókból létrehozott egy tesztcsapatot is, akik a kiosztást és a mechanikai megoldásokat tesztelték.

A Model M egyik jellegzetessége az ún. buckling spring mechanika már az előző generációs, 83 gombos PC/XT billentyűzetekben is megvolt. A mechanika lényege, hogy a levehető billentyűk alatt egy mechanikus rugós kapcsolószerkezet működött (lásd a képen). Ez adta a Model M jellegzetes, írógépes hangját.

A hang azonban nem okozott egyértelmű sikert. A gépelőnek nagy segítség volt a billentyűzet egyértelműsége, azaz fizikailag és hangjával is visszajelzést adott a gépelőnek, ami pontosabbá tette a gépelést. Ez az írógép-imitáció azonban hátránnyal is járt: a környezetet nyilván nagyon zavarta a jellegzetes, hangos kattogás. Közösségi terekben éppen ezért terjedtek el később a gumiharangos, sokkal csendesebb mechanikájú billentyűzetek.

Az IBM 1987-től a PS/2-es PC-ihez már a Model M-et adta, amivel végképp biztosította az általa kidolgozott kiosztás elterjedését.

IBM billentyűzetet MacBook Próhoz

Tavaly az ArsTechnika egyik szerzője részletekbe menően mutatta be, miért használ egy húsz éves Model M-et mind a mai napig, ráadásul egy MacBook Próhoz! Indokai a következők:

– mindenekelőtt fantasztikus a hangja: az ember igazán érzi, hogy komoly munkát végez;

– masszív és tartós; annak idején nem spórolták ki belőle az anyagot, tömege mintegy 2 kg;

– a gombok leszedhetők, tetszés szerint átrendezhetők;

– bőven elég neki 100 mA;

– és végül, de nem utolsósorban: könnyen tisztítható.

Akit részletesebben is érdekel, miért használ Iljitsch van Beijnum egy kövületet, egy kattintásnyira elolvashatja a képekkel is alaposan dokumentált részleteket.

És a végére egy kis zene billentyűzethangokból. Jó szórakozást!

Piaci hírek

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.