Miközben a világ másik felén egyre grandiózusabb projekteket valósítanak meg közösségi finanszírozásból, itthon nehéz helyzetben van, aki erre akar hagyatkozni. Szerencsére az országhatár nem betonfal, és akadnak reményteli próbálkozók.
Bár a Kickstarteren a most bejelentett őszi terjeszkedés után sem lehet majd itthonról projektet indítani, honfitársaink számos lehetőség közül választhatnak, ha az internetes közösség erejében bízva kívánják egy-egy ötletüket megvalósítani. Más kérdés, hogy ezeknek a lehetőségeknek a többsége meglehetősen reménytelennek tűnik, miközben a néhány életképes nemzetközi crowdfunding oldal sem tobzódik a magyar kreativitástól. Szerencsére azért kivételek is akadnak.

A legkézenfekvőbb megoldás egy magyar ötlet finanszírozására a januárban beindult hazai oldalak valamelyike lenne, ám ezek rövid működésük alatt finoman szólva sem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket. A gyenge indulás miatt így egyelőre ez az út semmiképpen sem tűnik járhatónak, maradnak tehát a nemzetközi megoldások.

A hazafi  Bár a Kickstarter szabályai meglehetősen szigorúak, és többek között egyesült államokbeli lakhelyhez, jogosítványhoz, bankszámlához kötik a projektindítást, azért néhány sikeres ötletet már jegyez az oldal. Ezek egyrésze ugyan amerikaiak által itthon megvalósított terv volt, ám akad köztük példa ennek fordítottjára is.

Sajnos ez utóbbi kiváló példája annak, mennyire nehézkes külföldiként érvényesülni a Kickstarteren. A reOnion elnevezésű művészeti projekt ugyan elérte a több mint 11 ezer dolláros finanszírozási küszöbét, sőt a pénz is megérkezett az amerikai lakással és minden egyébbel rendelkező egyik tag számlájára, ám a pénzt kezelő Amazon váratlanul visszautalta a pénzt a támogatóknak. (A nevadai sivatagban végül egyéni és céges támogatók segítségével végül mégis megvalósult a performansz.)



Londonban hej...  Azonban Budapesthez közelebb lévő, az itthoni ötletgyárosok számára is teljesen legálisan igénybe vehető oldalakon sem találni sok magyar projektet. Az angol Sponsume.com fenti térképén jól látszik, hogy a szigetországon kívül számos európai, köztük balkáni projekt is megvalósult már, ám Magyarországon egyetlen kört sem találunk.

A Kickstarternél is régebbi, 2008-tól működő, mindenféle nemzetközi projektötletet befogadó Indiegogo oldalán sem sokkal jobb a helyzet: a keresőből leszűrve mindössze tíz találatot kapunk. Az azonban pozitívum, hogy ezek közül mindössze ötnél fejeződött be a gyűjtés, és kettőnek sikerült elérnie az induláshoz szükséges szintet, miközben néhány ígéretes projekt jelenleg is fut.

Mint két kicsi LEGO
  A Brickflow webes alkalmazás például alig több mint egy nap alatt összegyűjtötte a teljes igényelt költség tíz százalékát, de azért még hosszú az út ahhoz, hogy a három kreatív magyar fiatalember ötlete megvalósulhasson. A jelenleg korai tesztfázisban lévő program a tervek szerint egy közös munkafelületen könnyen és egyszerűen teszi majd lehetővé, hogy mindenféle helyről és forrásból dolgozó emberek képekből, videóból, zenéből és egyéb elemekből építőkövenként alkothassanak egy közös művet, ötleteljenek, esetleg terveket osszanak meg egymással.



A kreativitás demokratizálásának ígéretét hordozó projekt folytatásához tízezer dollárra van szüksége az alkotóknak, ami a rendelkezésre álló bő egy hónap alatt könnyen össze is jöhet. Ehhez tulajdonképpen már csak körülbelül kétezer dollárra van szükségük, mert a tapasztalatok szerint azok a crowdfounding projektek, amelyek elérik a harmincszázalékos finanszírozási szintet, már nagyon ritkán állnak meg a teljes összeg teljesítése előtt. 

Végre kimozdul az USA-ból a Kickstarter
Nem nagyon megy nálunk a közösségi adakozás

Eladó az óriási genetikai adatbázis, kérdés, ki lesz a vevő és mit kezd vele

A nálunk is ismert 23andMe csődjét követően a tudósok remélik, hogy az új tulajdonos is hozzáférést biztosít nekik a 15 millió korábbi ügyfél genetikai adataihoz. Mások inkább amiatt aggódnak, hogy ki mindenki érdeklődhet még az értékes adatkészlet iránt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.