Az IDC után a Gartner is mérsékelte idei várakozásait a táblagépek piacának bővülésével kapcsolatban. A hosszabb életciklus és a nagyképernyős mobilok betettek az eddigi rakétázásnak.

Kiadta szokásos, a teljes elektronikus eszközpalettát lefedő friss előrejelzését az amerikai Gartner piackutató. A PC-ktől a telefonokon át a táblagépekig terjedő spektrumon a korábbi várakozásokhoz képest a tableteknél kellett jelentősen módosítani az idénre várható teljesítményen.

Behúzták a féket

Mint ahogy alig másfél hónapja a rivális IDC is kénytelen volt alaposan megnyirbálni az idei expanziós várakozásokat. így tett most a Gartner is. A korábbi 28 százalékra várt éves növekedésből jó, ha 14 összejön. Ez pedig szinte falnak ütközésnek tekinthető a tavaly produkált 68 százalékhoz képest. Az okokat mindkét piackutatónál hasonlóan látják: a fejlett piacokon telítettség alakult ki, a meglévő tulajdonosok ráadásul a vártnál hosszabb idő után veszik magukat rá a cserére.

Már ha egyáltalán tabletet vesznek, ugyanis a nagyobb képernyős okostelefonok mellett sokan nem látják értelmét egy újabb eszköznek. Ráadásul feljövőben vannak a táblagépként és PC-ként egyaránt funkcionáló hibrid vagy kettő az egyben gépek, amelyek külön kategóriát képeznek, így nem a tiszta tabletes piac számait erősítik. 

Két külön világ

A Gartner elkészítette az informatikai eszközök operációs rendszer szerinti lebontását is, ráadásul rögtön fejlett és fejlődő piacokra tagolva. A lenti grafikonon nagyon szépen látszik, milyen kétarcú a világ, attól függően, hogy New Yorkból, vagy éppen Kairóból szemléljük a tájat. Miközben a fejlett régiókban az Andorid, a Windows és az iOS/Mac OS hármasa már tavaly is lenyomott minden egyéb megoldást, addig a fejlődő piacokon lényegesen kisebb a jelenlétük, különösen az Apple-nek, amely igyekszik a felső kategóriára lőni. Az Android térhódítása egyébként mindkét területen egyértelmű és csak erősödni fog az elkövetkező hónapokban, szűk másfél évben. 

Eszközök megoszlása (2013-2015) | Create Infographics
Konzumer tech

Csalóknak jöhet jól, hogy a ChatGPT még a nagyvállalatok címét is gyakran elhibázza

Egy információbiztonsági cég hívta fel a figyelmet arra, hogy a sokszor badarságokat tényként beállító chatbotokra való túlzott támaszkodás komoly lehetőségekkel kecsegteti netes bűnözőket.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.