A statikus védelmek nehézségeit agilis megoldásokkal lehet áthidalni – mondta Scheidler Balázs a Biztonságportálnak adott interjújában.

A kontrollalapú eszközöknek továbbra is van helye az IT biztonsági rendszerben, de azokat egy ponton túl fájdalmas és nehéz használni, mert akadályokat képeznek az üzleti folyamatokban – mondta Scheidler Balázs, a közelmúltban 8 millió dollár kockázati tőkeinjekciót kapó BalaBit fejlesztési vezetője a Biztonságportálnak adott interjújában. (A teljes interjút egy kattintásnyira olvashatják.)

Scheidler szerint az IT-biztonsági szemléletben is be kell vezetni az agilitást, azaz le kell számolni az olyan biztonsági intézkedésekkel, amelyek nem tartanak egyensúlyt az üzletet szükségleti és a potenciális biztonsági incidens okozta károk között. Ez azonban nem merülhet ki a kockázatelemzésben, hanem olyan rendszert kell kialakítani, amiben a rugalmas szabályok merev szabályzat-végrehajtással párosulnak.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy kevesebb a kontroll, így a felhasználók gyorsabban végezhetik a mindennapi munkájukat, nem kell minden rendszerhez külön engedély. Azt kell figyelni, hogy van-e valami szokatlan a felhasználó magatartásában, és ha igen, akkor a monitorozó rendszer azonnal jelezi, és be lehet avatkozni.

Csak jól kell adaptálni, amit máshol bevált

A szakember hangsúlyozta, a viselkedéselemzésen alapuló technológiák ma már nem különlegesek, számos helyen alkalmazzák, például az elektronikus kereskedelemben és a biztonságtechnikában is.  A Gmailtől például telefonos értesítést kaphatunk, ha szokatlan helyről jelentkezünk be a fiókunkba, de a bankok is figyelik, hogy van-e szokatlan a kártyabirtokos tevékenységében (például egy órán belül Budaepsten és New Yorkban használják ugyanazt a kártyát.

Így működik a Blindspotter

Scheidler Balázs így foglalja össze: "Tegyük fel, hogy egy rendszer-adminisztrátornak ellopják az identitását, hozzáférnek a felhasználói adataihoz. Ha ezzel a hozzáféréssel olyan aktivitásokat végeznek, amelyek a normál napi munka során nem jellemzőek (pl. más rendszerekre is bejelentkezik, szokatlan időpontban lép be, más parancsokat ad ki stb.), akkor azt a Blindspotter felismeri, és az eseményeket különböző módszerekkel értékeli. Ha az eredmény átlépi azt a határt, amitől már gyanúsnak számít, akkor például e-mail vagy SMS riasztást küld a felhasználónak, aki automatikusan karanténba kerül, ha nem reagál. Utána csak magasabb szintű azonosítással jelentkezhet be ismét."

Persze ez sem ad száz százalékos védelmet. "Nem vagyunk képesek 100 százalékos biztonságot garantálni, de nem is ez az elsődleges cél, hanem a tévedések számának a minimalizálása" – mondta Scheidler.

A viselkedéselemzésnek ma már komoly gyakorlata van, amit a biztonság növelésére is fel lehet használni. Az Amazon is ilyen algoritmusok alapján ajánl nekünk karácsonyi ajándékokat – hoz példát az e-kereskedelem területről a szakember. De szerinte az igazán érdekes az, hogy ezeket a más területeken már használt algoritmusokat milyen adathalmazokra alkalmazzák, és hogy milyen módon pontosíthatók a kapott eredmények (a big data IT-biztonsági alkalmazásáról itt olvashatnak). A BalaBit ehhez fel is állított egy data scientist csapatot a Blindspotter fejlesztéséhez. (A termék premierjéről egy kattintásnyira írtunk bővebben.)

A biztonság terén azonban ez a megközelítés – a BalaBit saját terminológiájában az electronic Contextual Security Intelligence (eCSI) – nem jelenti azt, hogy teljes mértékben hátat fordítanának az ellenőrző rendszerekre épülő IT-biztonságnak, hanem inkább úgy kell elképzelni, hogy azok módszertanait értelmezi újra. Az újraértelmezés egyik sarokpontja, hogy a korlátozások helyett a felhasználó kerül a középpontba, és a szabályok betartását – ebben merevnek kell lenni – folyamatos monitorozással és algoritmusokkal kényszeríti ki.

Bármilyen eszközt meg lehet figyelni

Scheidler szerint ebben a megközelítésben a BYOD (Bring Your Own Device) okozta biztonsági problémák is egyszerűbben kezelhetők. Minden eszköz – mobiltelefon, tablet, notebook vagy desktop – ugyanis csak egy hozzáférési pont, amit az azonosítói révén a felhasználóhoz lehet kötni. Így gyakorlatilag nincs jelentősége, hogy milyen típusú eszközt használ valaki a munkájához.

A teljes interjút a Biztonságportálon olvashatják.

Biztonság

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.