Kisebbfajta vereséget könyvelhettek el az Egyesült Államok netes forgalmának teljes szabadságát szorgalmazó cégek és szervezetek, beleértve magát az Obama-kormányzatot is. A több évre visszatekintő huzavona legújabb állomása egy három bíró által hozott tegnapi ítélet, amely - legalábbis ideiglenesen - hatályon kívül helyezi az USA-ban gyakorlatilag a hírközlési hatóság szerepét ellátó Federal Communication Commission (FCC) szabályozását, amellyel az intertnetszolgáltatóknak megtiltották, hogy a hálózatukon átmenő adatforgalmat bármilyen okból megkülönböztethessék. Az USA legtekintélyesebb kommunikációs cége, a Verizon keresetére hozott döntés értelmében ez az akadály immár nem köti a szolgáltatók kezét, és kedvükre kialakíthatnak olyan előfizetői csomagokat, amelyekben bizonyos oldalak, tartalmak például a letöltési sebesség szempontjából elsőbbséget élveznek, de elképzelhető egyes oldalak, szolgáltatások akár teljes blokkolása is.
Ki fizeti a révészt?
Hogy egy kicsit jobban megvilágítsuk a kérdés fontosságát. Ha az internetszolgáltatók kényükre-kedvükre szűrhetik a hálózatok adatforgalmát, akkor a netet biztosító cég akár pénzt is kérhet a webes szolgáltatásokat kínáló, oldalakat üzemeltető vállalatoktól azért, hogy a neki fontos adatcsomag eljusson a felhasználóhoz. Persze még egy Verizon méretű vállalkozás sem feltétlenül lehet elég erős ahhoz, hogy mondjuk egy Facebookot vagy Google-t fizetésre kötelezzen, de a közepes méretű cégek már könnyebb célpontjai lehetnének egy ilyen hatalmi átrendeződésnek.
Az FCC - az Obama-kormányzat támogatásával - még 2010-ben hozta meg a szabályozást, amellyel kötelezte az internetes szolgáltatókat, hogy minden webforgalmat azonos módon kell kezeljenek, a fogyasztóknak pedig azonos hozzáférést kell biztosítsanak. A Verizon beadványában azt kifogásolta, hogy az FCC nem is rendelkezik jogi felhatalmazással az ilyen típusú szabályozás bevezetéséhez. És bár a bíróság első ránézésre a Verizonnak adott igazat a szabályozás hatályon kívül helyezésével, ám az ítélet részletes elemzéséből kiderült, hogy csak egy nagyon szűk, inkább technikai jellegű jogi probléma miatt született ez a döntés, és az FCC jogát a szabályozásra alapjában nem kérdőjelezte meg. A 2010-es szabályozással szemben a bírák legfőbb problémája az volt, hogy az internetre nem lehet a nagy tömegeket elérő és kiszolgáló múltszázadi szolgáltatásoknál (vezetékes telefon, tévé) bevett gyakorlatot alkalmazni. A további döntés előtt pedig az FCC-nek lehetősége lesz egy új rendszer kialakítására, amely már minden szempontból megfelel az ottani jogi kereteknek.
A net semlegességét zászlajára tűző Free Press jogvédő csoport természetesen sajnálattal vette tudomásul a bírói döntést, ám még ők is elismerték, hogy az jogos volt. A hibáért szerintük az FCC korábbi elnöke, Julius Genachowski tehető felelőssé, akinek irányítása alatt nem sikerült kialakítani egy biztos jogi alapon nyugvó rendszert. A bizottság mostani elnöke, Tom Wheeler nyilatkozatában közölte, hogy minden lehetséges lépést megvizsgálnak, beleértve a döntés megfellebbezését is, valamint világossá tette, hogy az internet semlegességének biztosítása továbbra is a legfontosabb szempontja lesz az internetszolgáltatókra vonatkozó szabályozásnak.
Szabad a pálya?
A döntést kommentáló Verizon hangsúlyozta, hogy mint ahogy eddig is, ezentúl is teljes mellszélességgel támogatja a szabad internetet. A mostani határozattal viszont elhárultak az akadályok új, a fogyasztók számára hasznos szolgáltatások, fejlesztések elől. Ez természetesen nagyon szép PR-szöveg, de egyrészt nem biztos, hogy minden piaci szereplő így fog tenni, másrészt a Verizonnak is elég ideje lesz az üzleti lehetőségek felülvizsgálatára, hiszen szakértők szerint leghamarabb egy éven belül születhet átfogó új szabályozás a kérdésben.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak