Az USA-ban tegnap egy fellebviteli bírósági ítélet keresztülhúzta a netes forgalom szabadságát biztosító kormányzati szabályozást. Az ügy persze ezzel még nem zárult le.

Kisebbfajta vereséget könyvelhettek el az Egyesült Államok netes forgalmának teljes szabadságát szorgalmazó cégek és szervezetek, beleértve magát az Obama-kormányzatot is. A több évre visszatekintő huzavona legújabb állomása egy három bíró által hozott tegnapi ítélet, amely - legalábbis ideiglenesen - hatályon kívül helyezi az USA-ban gyakorlatilag a hírközlési hatóság szerepét ellátó Federal Communication Commission (FCC) szabályozását, amellyel az intertnetszolgáltatóknak megtiltották, hogy a hálózatukon átmenő adatforgalmat bármilyen okból megkülönböztethessék. Az USA legtekintélyesebb kommunikációs cége, a Verizon keresetére hozott döntés értelmében ez az akadály immár nem köti a szolgáltatók kezét, és kedvükre kialakíthatnak olyan előfizetői csomagokat, amelyekben bizonyos oldalak, tartalmak például a letöltési sebesség szempontjából elsőbbséget élveznek, de elképzelhető egyes oldalak, szolgáltatások akár teljes blokkolása is.

Ki fizeti a révészt?

Hogy egy kicsit jobban megvilágítsuk a kérdés fontosságát. Ha az internetszolgáltatók kényükre-kedvükre szűrhetik a hálózatok adatforgalmát, akkor a netet biztosító cég akár pénzt is kérhet a webes szolgáltatásokat kínáló, oldalakat üzemeltető vállalatoktól azért, hogy a neki fontos adatcsomag eljusson a felhasználóhoz. Persze még egy Verizon méretű vállalkozás sem feltétlenül lehet elég erős ahhoz, hogy mondjuk egy Facebookot vagy Google-t fizetésre kötelezzen, de a közepes méretű cégek már könnyebb célpontjai lehetnének egy ilyen hatalmi átrendeződésnek.

Az FCC - az Obama-kormányzat támogatásával - még 2010-ben hozta meg a szabályozást, amellyel kötelezte az internetes szolgáltatókat, hogy minden webforgalmat azonos módon kell kezeljenek, a fogyasztóknak pedig azonos hozzáférést kell biztosítsanak.  A Verizon beadványában azt kifogásolta, hogy az FCC nem is rendelkezik jogi felhatalmazással az ilyen típusú szabályozás bevezetéséhez. És bár a bíróság első ránézésre a Verizonnak adott igazat a szabályozás hatályon kívül helyezésével, ám az ítélet részletes elemzéséből kiderült, hogy csak egy nagyon szűk, inkább technikai jellegű jogi probléma miatt született ez a döntés, és az FCC jogát a szabályozásra alapjában nem kérdőjelezte meg. A 2010-es szabályozással szemben a bírák legfőbb problémája az volt, hogy az internetre nem lehet a nagy tömegeket elérő és kiszolgáló múltszázadi szolgáltatásoknál (vezetékes telefon, tévé) bevett gyakorlatot alkalmazni. A további döntés előtt pedig az FCC-nek lehetősége lesz egy új rendszer kialakítására, amely már minden szempontból megfelel az ottani jogi kereteknek.

A net semlegességét zászlajára tűző Free Press jogvédő csoport természetesen sajnálattal vette tudomásul a bírói döntést, ám még ők is elismerték, hogy az jogos volt. A hibáért szerintük az FCC korábbi elnöke, Julius Genachowski tehető felelőssé, akinek irányítása alatt nem sikerült kialakítani egy biztos jogi alapon nyugvó rendszert. A bizottság mostani elnöke, Tom Wheeler nyilatkozatában közölte, hogy minden lehetséges lépést megvizsgálnak, beleértve a döntés megfellebbezését is, valamint világossá tette, hogy az internet semlegességének biztosítása továbbra is a legfontosabb szempontja lesz az internetszolgáltatókra vonatkozó szabályozásnak.

Szabad a pálya?

A döntést kommentáló Verizon hangsúlyozta, hogy mint ahogy eddig is, ezentúl is teljes mellszélességgel támogatja a szabad internetet. A mostani határozattal viszont elhárultak az akadályok új, a fogyasztók számára hasznos szolgáltatások, fejlesztések elől. Ez természetesen nagyon szép PR-szöveg, de egyrészt nem biztos, hogy minden piaci szereplő így fog tenni, másrészt a Verizonnak is elég ideje lesz az üzleti lehetőségek felülvizsgálatára, hiszen szakértők szerint leghamarabb egy éven belül születhet átfogó új szabályozás a kérdésben.

Közösség & HR

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.