Ideális esetben akár évmilliókig is megmaradhat a DNS-ben eltárolt információ.

A DNS-alapú adattárolás lehet a megoldás filmjeink, zenéink és fotóink összegyűjtésére egyes vélemények szerint. Érdekes, hogy ebben hisz az a Microsoft is, mely felhőszolgáltatásával pont az ilyen jellegű, offline adattárolás háttérbe szorulására játszik. Elég csak visszagondolni a HD DVD és a Blu-ray csatájára, melyben a redmondi óriás cég sokáig azért nem foglalt állást, hogy kvázi kivéreztesse a két formátumot.

Mire ez a csata eldőlt a kéklézeres optikai adattárolás javára, addigra az otthoni internethozzáférések annyira általánossá és szélessávúvá váltak, hogy az online letöltések mellett egyre inkább elvesztették jelentőségüket a helyi, felhasználóknál történő adattárolási megoldások. Ez a trend ráadásul a mobilinternet terjedésével és sebességének folyamatos növekedésével csak erősödik.

Egyedül nem megy

A fentiek ellenére a Microsoft lát fantáziát a DNS-alapú adattárolásban – a Washingtoni Egyetemmel együttműködésben végzett kutatása ugyan még korai szakaszban jár, de már fel tudott mutatni némi eredményt. A molekuláris szintű DNS-szálak módosításával, szintetikus DNS előállításával 200 MB-nyi adat tárolásáról számolhattak be a projekt kapcsán.

Habár ez nem tűnik nagy előrelépésnek a mai, több gigabyte-os pendrive-ok korában, mindjárt másképp fest az összkép, ha eláruljuk, hogy ennyi adat tárolását egy tollhegynyinél is kisebb területen oldották meg. Továbbfejlődésével akár komplett filmek is elférhetnek egészen parányi helyeken.

„Gondoljunk úgy a technológia adta lehetőségekre, mintha egy komplett adatközpont minden információja elférne néhány kockacukornyi területen. Vagy az összes, interneten nyilvánosan hozzáférhető adatot bele lehetne passzírozni egyetlen cipős dobozba. Ezt ígéri a DNS-tárolás, ha a kutatók képesek lesznek néhány technikai kihívás leküzdésével skálázhatóvá tenni a technológiát” – foglalta össze a Microsoft.

Gyorsabb és tartósabb

Ennek a miniatürizálásnak az elsődleges haszonélvezői a vállalat szerint az okostelefonok lehetnek. De csak akkor, ha a kutatók képesek az eddigi fejlesztési tempó folytatására. A Microsoft közlése szerint a szintetikus DNS tárkapacitását az elmúlt évben ezerszeresére sikerült növelni, a kódolás és a dekódolás sebességének növelése mellett – hiszen nem csak az számít, hogy mennyi információt lehet eltárolni, hanem az is, hogy ezt milyen tempóval lehet felírni és kiolvasni. Ehhez olyan, a számítástechnikában ismert technikákat használtak fel, mint a hibajavítás.

Létezhet még egy nagy előnye a hagyományos mágneslemezes és SSD-alapú tároláshoz képest az új eljárásnak. A kutatók állítása szerint a DNS-alapú adattárolás tartósabb, jobban ellenáll az idő vasfogának, mint bármilyen más módszer. Noha erre egyelőre kézzelfogható bizonyítékaink nincsenek, azért az mégiscsak elgondolkodtató, hogy az emberiség már rengeteg információt tudott meg a földi élet történelméről több – esetenként száz – millió évvel ezelőtt élt állatok fennmaradt DNS-ének elemzésével.

Hogyan működik?

Annak ellenére, hogy eléggé sci-finek hangzik a DNS-kódolás, tulajdonképpen igen egyszerű a folyamat – legalábbis elvben. A bináris adat nulláinak és egyeseinek nukleotid bázisokra való átfordításáról van szó. Még ha az adenin, citozin, guanin és timin szavak nem is tűnnek ismerősnek, kezdőbetűjükkel – A, C, G, T - már mindenki találkozott, aki akár csak egyszer is vette a fáradtságot a DNS megismerésére. A DNS kettős spirálszerkezetének összetartásában játszanak szerepet, és természetesen információt hordoznak.

Ezeknek a betűknek a megfelelő sorrendbe való helyezésével egyedi DNS-szálak hozhatók létre, melyek eltárolják a bináris információt. Kiolvasásukra pedig polimeráz-láncreakció eljárással van lehetőség, melyet jellemzően a molekuláris biológusok használnak DNS-manipulációra és állatok, növények genomjának dekódolására.

Piaci hírek

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.