2030-ra már a globális GDP 14 százalékát az AI adja. De nem kell aggódni, mert a fogyasztás is szárnyalni fog – állítja PwC.

Az ABI Research egy közelmúltban készített előrejelzése szerint a vállalati mesterséges intelligencia technológiákat szállító cégek köre elképesztő tempóban bővül a következő öt évben. A kutató cég átlagosan évi 162 százalékos növekedést vár ezen a területen, ami azt jelenti, hogy 2022-ben világszerte mintegy 900 ezer vállalat foglalkozik majd AI-val (Artificial Intelligence). A megoldások köre széles skálán mozog, az üzleti információk elemzéstől a chatbotokon át a biztonsági eszközökig és az automatizációig.

A növekedési hatásban nagy az egyetértés

Az ABI Research kutatási igazgatója, Jeff Orr szerint felvevő piac is lesz, mivel azok a cégek, melyek nem invesztálnak AI-eszközökbe, hamarosan versenyhátrányba kerülnek. A PwC egy friss kutatása más megközelítésből ugyan, de szintén hasonló eredményre jutott.

Másfél évtized múlva 15,7 ezer milliárd dollárnyi GDP-t fog termelni a mesterséges intelligencia: 2030-ban ebből származik majd a globális GDP 14 százaléka. (Ez nagyobb összeg, mint Kínai és India együttes hozzájárulása jelenleg a globális GDP-hez.) Az előrejelzés akár fel is erősíthetné azokat a félelmeket, amik a robotika kapcsán már korábban is felmerültek: nagyon sokan maradnak munka nélkül, ami társadalmi feszültségeket okozhat.
 

Az AI technológiák hatása a globális GDP-re 2030-ig (PwC)

(Kattintson a képre a nagyobb mérethez)


A jelentés azonban hangsúlyozza, hogy a mesterséges intelligencia által hajtott gazdaság növekedése végső soron a fogyasztást is felpörgeti. A tanácsadó cég egy a témával foglalkozó elemzője, Anand Rao szerint ugyanis rosszul közelítünk az AI-hoz, ha 'ember vs gép' relációban gondolkodunk az együttműködés helyett.
 

Az AI technológiák várható hatása a GDP-re régiónként 2030-ban (PwC)

(Kattintson a képre a nagyobb mérethez)


Az Accenture is hasonló eredményekre jutott a kínai piacra vonatkozóan. Szerintük az AI 1,6 százalékponttal növeli a kínai gazdaság növekedési ütemét 2035-ig. Az Accenture szerint a mesterséges intelligencia alkalmazása miatt sokkal hatékonyabb és öntanuló lesz az automatizálás. Ugyanakkor nem cseréli le az emberi munkát, csak segít abban, hogy hatékonyabban alkalmazzák a vállalatok. Ráadásul az innovációra is serkentőleg hat.

Bármit is mondanak, lesz hatása a munkaerőpiacra

Nem mindenki osztja teljes mértékben a PwC és az Accenture pozitív előrejelzését. Az AI-nak igenis komoly kockázatai vannak – nyilatkozta a Bloombergnek a Carnegie Mellon Egyetem gépi tanulás részlegének professzora, Tom Mitchell. Lesznek munkahelyek, melyekről már most lehet tudni, hogy megszűnnek, bár ezek többsége rutinszerű irodai munka. Lesznek olyan munkahelyek, melyeket az AI hatékonyabbá tesz, például az orvosok gyorsabban és pontosabban diganosztizálják majd a betegségeket. És van egy olyan hatása is Mitchell szerint a mesterséges intelligenciának, hogy segít új üzleti modelleket kialakítani.

Ugyanakkor a szabályzó hatóságok egyelőre bizalmatlanok az AI-val szemben. Félnek attól, hogy elvesztik a felügyeletet a gyorsan változó rendszerek fölött, de attól is, hogy az AI terjedése erodálja  a személyiségi jogokat.

Cloud & big data

Egyelőre szépen zakatol a Foxconn motorja

A világ legjelentősebb elektronikai bérgyártójának üzleti eredményeiből általában jó következtetéseket lehet tenni a teljes techniológiai szektor állapotára is. Eszerint egyelőre minden oké, de a helyzet könnyen változhat.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.