Genfben, a SWIFT éves konferenciáján, a Siboson jelentette be a Bank of America Merril Lynch és a Microsoft, hogy olyan blockhcainre épülő keretrendszert fejlesztenek, amit később más pénzintézeteknek is értékesítenének.
Egyre kevesebbet beszélnek a bitcoinról
Miközben a bitcoinról, azaz a kriptovalutáról – amelynek alapját a tranzakciók meghamisíthatatlanságát biztosító főkönyvi technológia, a blockchain adja – egyre kevesebb szó esik, magáról a technológiáról egyre többen beszélnek. Sőt egyre többen próbálkoznak azzal, hogy felhasználják a hagyományos pénzügyi folyamatokban.
Több nagyobb szereplő is bejelentette már, hogy kísérleteik a technológiával. Még olyan, a világ gazdasági folyamatait meghatározóan befolyásoló intézmények is próbálkoznak ezzel, mint a NASDAQ. A Nasdaq Private Marketen folyó kereskedést tették valós idejűvé, valamint a könyvelését automatizálták vele.
A közelmúltban a Barclays pedig azt jelentette be, hogy két partnere kereskedelmi ügyletet bonyolított a bank blockchainalapú rendszerén keresztül, amit egy izraeli startuppal közösen fejlesztettek. A Barclays rendszerében nem csak a pénzügyi műveletek mentek a rendszeren kerszetül, hanem megállapodás feltételeit rögzítő szerződések is, azaz az egész folyamatból ki lehetett hagyni a papírt.
A Merill Lynch nagy léptékben gondolkodik
Első körben egy olyan rendszert fejlesztenek ki, amely a saját tresaury műveleteiket teszi biztonságosabbá. Az elvárt haszon az lenne, hogy megszabadulnak a folyamatok manuális részétől, és az automatizálással a tranzakciós elszámolási időt is le tudják rövidíteni.
Maga a fejlesztés már folyik, egy egyszerűbb demót már be is tudtak mutatni az eddigi eredményekből. A fejlesztés azonban még tart, és aprólékosan tesztelik. Nem csak banki műveletekre lesz alkalmas, hanem például az ellátási láncok működését is hatékonyabbá teheti.
Ezek a folyamatok jellemzően idő- és munkaigényesek. Egy kereskedelmi ügylet lebonyolítása átlagosan 7-10 napot vesz igénybe, rengeteg papírmunkát igényel, ami amellett, hogy lassítja a folyamatot, ráadásul a hamisításra is alkalmat ad. Mindezt ki lehetne zárni a blockchain technológiával.
Nem univerzális, de sok területen alkalmazható
A blockchain ezért is keltette fel több iparág érdeklődését is, mert gyors és megbízható tranzakciókat tesz lehetővé. Nem igényel emberi beavatkozást és kézi feldolgozást, ami a csalások és a hibák lehetőségét is növeli. Nem kell hozzá külső hitelesítő, mégis megbízható és könnyen ellenőrizhető.
Egyre nyilvánvalóbb, hogy a rendszer olyan logikára épül, ami sokkal szélesebb körben is alkalmazhatóvá teszi, mint a pénzügyi tranzakciók. A DAO (Decentralized Autonomous Organization ) például egy teljes vállalati szervezet alapját adhatja. Alkalmas azonban az informatikai erőforrások megosztáson alapuló gazdasági modellek kialakítására vagy ez hamisíthatatlan személyazonosítási rendszer felépítésére is (bővebben ítt írtunk erről).
A blockchain és a hozzá hasonló technológiák jövőjében kétkedőknek érdemes figyelembe venni, hogy nemcsak az átlagosnál többet álmodozó startuppereket ihlette meg a technológia, hanem olyan cégeket is, mint a Microsoft vagy az IBM, amely idén nyáron indította el blockchain-paltformja bétáját. A Microsoft felhős szolgáltatásának elindulása ezért különösen figyelemre méltó, mert a világ legnagyobb pénzintézeinek háromnegyede használja valamilyen célra az Azure-t.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak