Idén kap igazán lendületet az IoT Közép-Kelet-Európában, ráadásul a következő években Magyarországon növekszik majd a leggyorsabban.

Egyre biztosabbnak tűnik, hogy a következő évek infokommunikációs piacának fő hajtómotorja a dolgok internete (Internet of Things – IoT) lesz. Ez a piaci szegmens a következő öt évben világméretekben évi 16,9 százalékkal bővül, de a CEMA (Közép-Kelet-Európa, a Közel-Kelet és Afrika) régió némileg gyorsabban bővül majd az IDC egyik legutóbbi elemzése szerint.

A régiónkon belül 2018-ig a leggyorsabb bővülést Magyarországon várja az IDC. Mint a piackutató magyar irodájától megtudtuk, az éves növekedés 22,2 százalékos lesz, Csehországban 20,8, Lengyelországban pedig 19,4 százalékos növekedéssel számol az amerikai piackutató a CEMA régióra régióra első alkalommal kiadott IoT-jelentésében.

A gazdaság számos területét alapjaiban megváltoztató technológiai folyamat idén ebben a térségben is látványosabb növekedésnek indul, főleg a közép-kelet-európai országokban. Az igazsághoz tartozik, hogy a térségben az IoT-piacot ma még elsősorban a mobilalapú m2m (machine-to-machine) kommunikáció jelenti.

A CEMA régió egészében az IoT piac idén 22 százalékkal bővül, és értéke eléri a 14 milliárd dollárt. Ezen belül a magyar piac teljesítménye 377 millió dollár lehet szemben a tavalyi 303 millióval. Közép-Kelet-Európa jelenleg a CEMA IoT-piacának 60,2 százalékát adja. 2018-ig azonban fokozatosan csökken súlya, 2018-ban már csak 56,9 százalékát adja a teljes régiós teljesítménynek, azaz az arab és afrikai térség valamivel gyorsabban növekszik majd.

Az ipari IoT-fejlesztések duplázódnak

Jelentős átalakulásra számíthat a dolgok internete révén az ipar, a közlekedés, az egészségügy, a kormányzati munka, a közművek a kereskedelem és természetesen a fogyasztó is. Az iparban hasznosított IoT-fejlesztések összértéke például a 2013-as 600 millió dollárról, 2018-ra 1,4 milliárdra bővül. Az idén pedig a legnagyobb ütemben a hálózatba kötött járművek iránti kereslet növekedését tapasztalhatjuk, ami, az előző évihez képest 55,3 százalékos növekedést hozhat. Az azonban, hogy milyen IoT megoldások hajtják ezt a piacot, elsősorban a helyi igényektől függ. A régión belül az Öböl-térségben például az egészségügyi távfelügyeleti megoldásoknak jósol nagy jövőt a piackutató, mivel abban a térségben fokozott a félelem a járványos megbetegedésektől.

Nemcsak a kutatók várakozása nagy a dolgok internetével kapcsolatban, hanem a hazai infokommunikációs cégeké is. Az IoT a hétköznapi valóság színtereit és elemeit alakítja át strukturált, digitalizált modellekké, összekapcsolva tárgyakat, objektumokat, élőlényeket és gépeket, köszönhetően az elektronikai gyártástechnológia, fogyasztói piac és a távközlés fejlettségének – hangoztatta többször is a téma kapcsán az Informatikai Vállalkozások Szövetsége. Az ágazat szakmai szervezete szerint az IoT elterjedéséhez szükséges ipari internet jelentős hatékonyság- és minőségjavulást eredményez a termelésben. Az ipari internet mindenhol még csak a kezdeti fejlődési fázisban van, ezért ezen a területen nem kell jelentősebb versenyhátrányt leküzdenünk.

Piaci hírek

Kitessékelnék a gyerekeket a közösségi médiából a francia elnök szakértői

Az Emmanuel Macron által felkért szakértői bizottság egyáltalán nem adna okostelefont a 13 éven aluliak kezébe, a közösségi médiát pedig 18 pluszos szolgáltatásként kezelné.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.