A Healthmap.org adatelemző rendszere már március 19-én jelezte az Ebolának tűnő, fertőző megbetegedéseket. Ez kilenc nappal korábban volt, mint az Egészségügyi Világszervezet első figyelmeztetése.

A Healthmap.org oldal a közösségi és hagyományos médiából, kormányzati oldalakról és egy sor egyéb helyről gyűjt információkat a lehetséges járványokkal kapcsolatban. A kezdeményezés még 2006-ban indult, akkor még elsősorban a járványügyi szakértők információmegosztására épülve. Azóta sokat fejlődött a rendszer, és ma már 45 kutató, egészségügyi szakértő, programozó szolgálja ki a mindenki számára elérhető oldalt.

Ők szóltak

Hogy mennyire fontos az itteni munka, arról a jelenleg már világméretű problémaként kezelt, idén kirobbant Ebola-járvány is tanúskodik. A Healthmap rendszerébe már március 14-én érkeztek meg az első jelzések egy "különös vérzéses lázról", amely már nyolc áldozatot követelt. Öt nappal később pedig, köszönhetően az első helyi híreknek, a HealthMap oldalán megjelölték a guineai térséget mint egy lehetséges Ebola-járvány kitörési pontját. Ez kilenc nappal korábban volt, mint az Egészségügyi Világszervezet (WHO) első hivatalos bejelentése az ügyben.

Persze a WHO sem a sötétben tapogatózott addig, csakhogy a szervezetnél a bejelentést alapos teszteknek kell megelőznie. Ettől függetlenül fontos tény, hogy egy ilyen majdnem automatikus rendszer ilyen gyorsan és pontosan képes felhívni a szakemberek vagy akár a magánemberek figyelmet egy-egy veszélyforrásra.

Így jöttek rá

Az első jelzések, melyeket a számítógépes algoritmusok begyűjtöttek, olyan egészségügyi dolgozóktól származtak, akik blogot vezetnek, és elektronikus naplójukban beszámoltak a különös esetekről. Blogot persze mindenki írhat, így az eredmények értékelésénél a HealthMap különösen ügyel a zaj és a valódi jelzés megkülönböztetésére. Minthogy a szervezetnél rengeteg hozzáértő szakember dolgozik, ez az előszűrés már elégséges ahhoz, hogy a ténylegesen megvizsgálandó ügyek száma már kellően alacsony legyen. A mostani járványról származó információk végül egy helyi lap beszámolója miatt érték el azt a "kritikus tömeget", ami már kellő súlyt jelentett ahhoz, hogy térképre kerüljön az eset.

A mostani ügy jelentősége tehát nem feltétlenül abban áll, hogy a hivatalos bejelentést sikerült egy bő héttel megelőznie a programnak, hanem abban, hogy a nyilvánosan elérhető adatok és a megfelelő adatbányászati, adatelemzési eszközök milyen komoly lehetőségeket tartogatnak. Többek között, de nem kizárólagosan, az emberiséget fenyegető járványok időbeni felismerésében is.

Cloud & big data

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.