Alaposan átformálódik a hazai kkv-k informatikához való viszonya. Több mint a felük már használ valamilyen felhőmegoldást, és adatelemző megoldást is.

Újabb felmérést készíttetett a hazai kis- és középvállalatok technológiai fejlettségéről a Microsoft Magyarország, amelynek végkicsengése, hogy az informatikát a napi működés részévé tévő vállalkozói réteg most sokkal derűlátóbb saját jövőbeni kilátásait illetően. Az Ipsos MORI által végzett kutatásból kiderült: a magyarországi kkv-k 54 százalékánál már használnak felhőmegoldásokat.

Fontos mérce a mobilitás

De manapság vajon mely cégeket lehet leginkább ebbe a kategóriába sorolni, és mi alapján? A beszélgetésen jelen lévő szakértők szerint ma már messze nem (csupán) a foglalkoztatottak száma határozza meg adott vállalkozás besorolását. A hivatalos statisztika általában a 10 és 250 fő közötti létszámot foglalkoztató társaságokat számítja ebbe a szegmensbe. Számos vállalat azonban már nem a megszokott munkahelyhez kötött rend szerint működik, sokan dolgoznak távmunkában vagy változó helyszíneken.

A Microsoft Magyarország vállalati és partnerkapcsolati üzletág igazgatója, Vass Gábor szerint iránymutató lehet, hogy adott cégnek mekkora a mobilitása, és mennyi adatot használ. Kis létszámú vállalat is lehet saját területén piacvezető és jelentős üzleti felhasználó.

Ágazati szempontból is változik a helyzet, manapság már a korábban konzervatívabbnak tartott agrárgazdaság is jobban nyit az új technológiák felé.

A digitalizáció felgyorsítja a termék- és szolgáltatás fejlesztést

A felmérés szerint a digitalizációban élen járó kkv-k kétharmada már érzi az nagyobb fokú informatizáltság pozitív hatását az eladásaiban is. Az informatikai eszközöket intenzíven használó cégek háromnegyede úgy látja, hogy növekedtek az innovációs készségei, míg a digitalizációt csak lassan befogadóknál ez az arány csupán 58 százalék. A digitális átállás ösztönzőleg hat a vállalkozások termék- vagy szolgáltatásfejlesztésére. Az erre az útra lépő kkv-k körében kétszer magasabb azok aránya, melyek bővíteni tudják kínálatukat, mint a hagyományos eszközökkel dolgozó cégek között. A technológia másik el nem hanyagolható hatása, hogy akár új üzleti kapcsolatokhoz is juthat általa az adott vállalkozás.

Látványosan javult a két évvel ezelőtti felméréshez képest a digitalizációban élen járó kkv-knál a saját eszközök munkahelyi használata is (Bring Your Own Device – BYOD). Ma már az 57 százalékuk támogatja azt a 2014-es 38 százalékkal szemben. Ehhez persze kellett az is, hogy a biztonsági feltételekben is látványosan fejlődjenek. Ebben főként a mikrovállalkozások járnak az élen, 67 százalékuk támogatja a BYOD-t, míg a középvállalatok körben 51 pedig százalék ez az arány.

Érezhetően nőtt a felhőtechnológia elfogadottsága a hazai kkv-k körében. A jelentős adatmennyiséggel rendelkező cégeknek már több mint a fele él a lehetőséggel, szemben a két éve mért 40 százalékkal. A még vonakodóknak szól a szakértők üzenete: nem kell minden adatot a publikus felhőbe tolni, a nagyon érzékeny adatokat lehet akár saját szerveren is tárolni, de annak is biztosabb helye lehet egy szerverfarmon vagy adatközponti szolgáltatónál. mint az irodában.

Cloud & big data

A befektetőket egyelőre nem győzték meg az Intel nagyszabású tervei

A csipgyártónál nagyon lelkesek a PC-eldások várható felfutása miatt, és nagy lehetőségeket látnak a GPU-k iránti óriási keresletben is, de a cég részvényeinek nem tett jót az első negyedéves veszteségek bejelentése.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.