Okostelefonfüggők-e már a magyarok, a csehek, a románok és a szlovákok? Erre is kereste a választ egyik régiós kutatásában a Google.

Mennyire nem tudnak már okostelefon nélkül élni a közép-európaiak? Hol és milyen helyzetekben használják leginkább mobil eszközeiket a csehek, a magyarok, a románok és a szlovákok? A kérdésekre a Google kereste a választ, a kutatást az IQS Online szakértőinek a bevonásával végezték ezekben az országokban. Az eredmények eget rengető meglepetéssel nem szolgáltak, de némi kulturális különbségre azért rámutatnak.

A csehek a leginkább okostelefon-függők a régióban

A vizsgálatba bevontak közül a csehek bizonyultak a leginkább okostelefon-függőnek. Nagyjából a 40 százalékuk naponta többször is kézbe veszi mobil eszközeit, a telefon mellett főként a táblagépét. Az egyharmaduk kimondottan frusztrált, ha nem találja a megszokott  helyén a telefonját. A csehek és a szlovákok 41 százaléka indulás előtt mindig ellenőrzi, hogy nála vannak-e ezek az eszközök. Mi magyarok még rajtuk is túlteszünk, nálunk 45 százalék tesz így.

Az okostelefonokat a közép-európaiak szinte folyamatosan aktív üzemmódban tartják. A románok több mint kétharmada, a csehek 61, a szlovákoknak pedig 60 százaléka mintha nem is tudná, hogy van a készüléken kikapcsoló gomb. A megkérdezettek több mint a 90 százaléka a szabadidejében és útközben használja a telefonját, de a háromnegyedük munkaidő alatt sem teszi félre, sőt lefekvés előtt is ellenőrzi még az üzeneteit, leveleit, vagy Facebook-fiókját.

A magyarok időjárás előrejelzésre is gyakran használják okostelefonjukat

A legnépszerűbb funkció az üzenetküldés, de a csehek több mint a fele szívesen hallgat zenét, vagy játszik a készülékén. A szlovákok körében nagyon népszerű a okostelefonos fotózás és a böngészés. A románok közel kétharmada ezen követi rendszeresen Facebook-fiókját és e-mailjeit. A kutatás gyakran időjáráselőrejelzésért fordulnak a telefonhoz, illetve előszeretettel használunk különféle közösségi média applikációkat.

Népszerű kísérő eszköz a telefon a szabadságolások, utazások idején, olyankor a régiós felhasználók többsége főként fotózásra használja eszközét. A csehek a szünidőben emellett érdekes helyek felfedezésére is az okostelefont veszik kézbe, de 79 százalékuk még ilyenkor is rendszeresen ezen ellenőrzi e-mailjeit is. Ugyanezt a magyarok 83 százaléka teszi.

Álmatlanság is ellen bevethető altatók a mobil eszközök

Néhány évvel ezelőtt az amerikaiakról jelent meg egy olyan felmérés, hogy még az ágyban sem hajlandóak megválni kedvenc telefonjuktól, amely a párnán kabala helyett kíséri az álmukat. A kutatás kíváncsi volt erre az említett közép-európai országokban is. Kiderült, hogy a csehek, szlovákok, magyarok, románok többségénél is az ébredés utáni első, és az elalvás előtti utolsó ténykeség a telefon ellenőrzése. A csehek háromnegyede még az ágyba is magával viszi a készülékét, egyharmaduk ezzel is szenderül álomba. Még az álmatlanságban szenvedőknek is gyógyír lehet a telefon, legalábbis a csehek, a szlovákok és a románok elsősorban ezt használják altatónak, míg mi magyarok inkább a tévézéstől várjuk a "megváltást".

Van egy ránk nézve elgondolkodtató megállapítása a kutatásnak, nevezetesen, hogy a négy ország közül mi magyarok lennénk a legkevésbé elégedettek a mobilinternet szolgáltatással. A közülünk megkérdezettek 16 százaléka panaszkodott arra, hogy nem tud olyan gyakran böngészni a mobilneten, amilyen gyakran szeretne.

Az idézett felmérés egyébként idén májusban készült 800 mobilinternet-használó bevonásával. A megkérdezettek 95 százalékának okostelefonja, 54 százaléknak tabletje van. Közel a négyötödük wifin keresztül internetezik.

Mobilitás

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.