Óriási plusz munka és felelősség szakadt a Google nyakába, amikor pár héttel ezelőtt egy Európai Bírósági döntés arra kötelezte a keresőcéget, hogy biztosítsa a rendszerében lévő keresésit találatok bizonyos feltételek melletti eltávolítását. A Google meg is alkotta ezt a felületet, ahol a felhasználók kérelmezhetik a személyükhöz kapcsolódó találatok eltüntetését, ami csak akkor történik meg, ha a kérelem megfelel bizonyos kritériumoknak.
A franciák viszik a prímet
Azt eddig nem lehetett tudni, hogy az EU országai milyen mennyiségű kérelmet nyújtanak be ez ügyben, most azonban a Google az Uniónak címzett levelében 13 oldalon keresztül részletezi, hogy pontosan milyen eljárással, mely szempontrendszerek mellett bírálják el a beérkezett kérelmeket, és az írás végén az is kiderül, hogy a július 18-i állapot szerint mely ország netezői éltek legaktívabban a felejtéshez fűződő jogukkal.
A Peter Fleischer által jegyzett levélből kiderül, hogy listát a franciák vezetik, akik 17500, a francia jogon alapuló kérelmet adtak be, ami összesen 58 ezer linkre vonatkozóan kéri a találatok eltávolítását. A második legaktívabb nemzet a német, amely polgárai 16 500 alkalommal, 57 ezer URL-re vonatkozóan töltötték ki a kérelmet, a harmadik helyen pedig az angolok állnak 12 ezer kérelemmel és 44 ezer linkkel. Tőlük alaposan leszakadva, de még a top 6-ben szerepel Spanyolország (8000 kérelem), Olaszország(7500), illetve Hollandia (5500).
A befutott kérelmek 53 százaléka jogosnak bizonyult és ezekben az esetekben a Google a szabályoknak megfelelően eltávolította a kért linkeket, fotókat, egyéb hivatkozásokat. Az esetek 32 százalékában elutasították a beadványokat, és a találatok is maradtak a helyükön, a fennmaradó ügyekben pedig a Google további információkat kért be az eljárás lefolytatásához.
A levélből az is kiderül, hogy a kérelmeket minden esetben egyedileg bírálják el, amihez a Google részéről komoly munkaerő toborzásra volt szükség. A döntésekhez több esetben szakértőket vontak be, hiszen a kérelmeket nem mindig egyszerű megítélni a szerint, hogy a keresési eredmények valóban „elavult, vagy már nem releváns információt tartalmaznak, és hogy az adott információ elérését a közérdek megkívánja-e vagy sem”.
Komplex, bonyolult folyamat
A kérelmek vonatkozhatnak a Google szöveges, kép alapú keresőjére, vagy akár a Google News-ra is, a lényeg az, hogy amennyiben a találatok közül eltűnik bármilyen információ, azt a vállalatnak egyértelműen jeleznie kell. A folyamat sok elemében hasonlít a szerzői jogi eljárásokhoz, amikor a jogok tulajdonosa kérelmezi a jogát sértő tartalom, vagy arra mutató link eltávolítását. A Google minden beavatkozás esetében tájékoztatja az oldal üzemeltetőjét, vagy kiadóját, hogy bizonyos információk eltűntek, azt azonban nem nevezi meg, hogy ki volt a kérelmező.
A levél komikus elemét képezi az az információ, mely szerint többen e-mailben, levélben, sőt, fax útján próbáltak élni a felejtés jogával, és az is többször előfordult, hogy a kérelemben szerepelt név nem a kérelmezőhöz, hanem egy hasonló nevű személyhez szólt. A teljes dokumentum ezen a linken érhető el.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak