Egy kutató komplett alvásmintákhoz jutott hozzá az oldal adatainak elemzésével.

Közhelyszámba megy, de nagyon igaz: a felhasználói számot, illetve az ott eltöltött időt nézve egyértelműnek tűnik, hogy időnk nagy részét a Facebookon töltjük. A közösségi oldal temérdek információt tárol rólunk beleegyezésünkkel, komplett iparágak épülnek az ott fellelhető adatokra, amelyek között furcsák és némileg nyugtalanító típusúak is akadnak.

Az egyik legérdekesebbre egy dán szoftver fejlesztő, Søren Louv-Jansen talált rá, akit az érdekelt, hogy mi minden bányászható ki a Facebook kódrendszeréből. A szakember az oldal webes felületén, illetve a Messenger szintén netes verzióján nézett szét és rájött, hogy nyomon követhető a felhasználók aktivitása. Mindebben az a legérdekesebb, hogy így nem csak a saját tevékenységünk, hanem az összes ismerősünk életciklusába bepillantást nyerhetünk.

Louv-Jansen egy kicsit elmélyedt a kódokban és észrevette, hogy a Facebook minden tevékenységet időbélyegzővel lát el. Ennek kinyeréséhez írt egy egyszerű alkalmazást, ami 10 percenként összegyűjtötte ezeket az adatokat, aminek eredményeként egy olyan adathalom állt rendelkezésére, ami gyakorlatilag bárki számára nyilvános. Az aktív és passzív időszakokat összefésülve kirajzolható a felhasználók alvásciklusa, amit nem biztos, hogy egyébként mindenki meg szeretne osztani magáról.

A dán fejlesztő a felfedezéséről szóló blog bejegyzésében megjegyzi, hogy miután megmutatta ismerőseinek a kinyert adatokat, egyszerre voltak lenyűgözve és váltak végtelenül dühössé. Louv-Jansen arra a tényre próbálja ráirányítani a figyelmet, hogy a Facebook valóban az összes tevékenységünket, a teljes életünket naplózza, és afelől se legyen kétségünk, hogy mindezt fel is használja a különböző üzleti céljaira. Persze nézhetjük a jó oldalát is: legalább nem kell beszerezni külön eszközt az alvásciklusunk figyelésére.

Közösség & HR

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.