Közhelyszámba megy, de nagyon igaz: a felhasználói számot, illetve az ott eltöltött időt nézve egyértelműnek tűnik, hogy időnk nagy részét a Facebookon töltjük. A közösségi oldal temérdek információt tárol rólunk beleegyezésünkkel, komplett iparágak épülnek az ott fellelhető adatokra, amelyek között furcsák és némileg nyugtalanító típusúak is akadnak.
Az egyik legérdekesebbre egy dán szoftver fejlesztő, Søren Louv-Jansen talált rá, akit az érdekelt, hogy mi minden bányászható ki a Facebook kódrendszeréből. A szakember az oldal webes felületén, illetve a Messenger szintén netes verzióján nézett szét és rájött, hogy nyomon követhető a felhasználók aktivitása. Mindebben az a legérdekesebb, hogy így nem csak a saját tevékenységünk, hanem az összes ismerősünk életciklusába bepillantást nyerhetünk.
Louv-Jansen egy kicsit elmélyedt a kódokban és észrevette, hogy a Facebook minden tevékenységet időbélyegzővel lát el. Ennek kinyeréséhez írt egy egyszerű alkalmazást, ami 10 percenként összegyűjtötte ezeket az adatokat, aminek eredményeként egy olyan adathalom állt rendelkezésére, ami gyakorlatilag bárki számára nyilvános. Az aktív és passzív időszakokat összefésülve kirajzolható a felhasználók alvásciklusa, amit nem biztos, hogy egyébként mindenki meg szeretne osztani magáról.
A dán fejlesztő a felfedezéséről szóló blog bejegyzésében megjegyzi, hogy miután megmutatta ismerőseinek a kinyert adatokat, egyszerre voltak lenyűgözve és váltak végtelenül dühössé. Louv-Jansen arra a tényre próbálja ráirányítani a figyelmet, hogy a Facebook valóban az összes tevékenységünket, a teljes életünket naplózza, és afelől se legyen kétségünk, hogy mindezt fel is használja a különböző üzleti céljaira. Persze nézhetjük a jó oldalát is: legalább nem kell beszerezni külön eszközt az alvásciklusunk figyelésére.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak