Négy éve annak, hogy beindult az újabb generációváltás a magyar mobilpiacon. A Magyar Telekom 2010-ben kezdte tesztelni az akkoriban még 50-100 Mbps letöltési sebességet ígérő 4G/LTE technológiát, és 2012 januárjában vezette be kereskedelmi szolgáltatásként. A beruházást a szolgáltatónál a gyorsan bővülő mobiladat-forgalom indokolta, amely Walter Goldenits műszaki vezérigazgató-helyettes szerint 2008. óta évi 40 százalékkal növekszik.
A 4G is gyorsította az adatforgalom bővülését
A növekedés a 4G belépése óta gyorsult fel igazán, 2013-ban például csak ezen a technológián megtízszereződött – mondta bevezetőjében Christopher Mattheisen, a Magyar Telekom vezérigazgatója. A további fejlesztésekkel a jövőbeni várhatóan még gyorsabban növő fogyasztói igényeket akarják kielégíteni, de számolnak a gép-gép közötti kommunikáció (M2M), illetve az olyan felhasználói területek, mint a mobil egészségügy vagy a hálózatba kötött járművek, adatforgalom-növelő hatásával is. Ez utóbbi igencsak valós kihívás: az Ericsson egyik kutatása szerint az évtized végére az M2M elterjedése miatt az internetkapcsolatok száma világméretekben meghaladhatja akár az 50 milliárdot is.
Christopher Mattheisen: frekvencia és készülék kell az LTE Advanced-hez
Az LTE-Advanced technológia jelenleg 150-300 Mbps közötti adatletöltési sebesség érhető el, de mint a bemutatón Valter D’Avino, az Ericsson nyugat- és közép-európai régiójának vezetője elmondta, a fejlesztők már dolgoznak az ennél nagyobb sávszélességen is, amely akár 1-3 Gbps-ot is tudna biztosítani.
A bemutatón nagyjából 250 Mbps sebességet demonstráltak jelentős méretű adatcsomagok egyidejű letöltésével, továbbá egy a helyszínen levegőbe emelkedő octocopter és több kültéri mozgó kamera által közvetített, szuper 4K felbontású videotartalom közvetítésével.
A mikrocellák javíthatnak a profitabilitáson is
Az eseményen elhangzott, hogy a mobilpiac extenzív növekedésének az elmúltával a beruházások profitabilitása nem növekszik a sávszélességgel arányosan, ami nagyobb körültekintést igényel az operátoroktól a beruházások megtervezésekor. Ezzel kapcsolatban Éry Gábor, az Ericsson Magyarország vezérigazgatója a Bitportnak elmondta: a probléma megoldásán dolgoznak a fejlesztők is. Az egyik megoldás lehet hogy a hálózatok további bővítésében a hagyományos bázisállomások egy részét a jóval költséghatékonyabb mikrocellákkal váltják ki.
A megszólalók mindegyike egyetértett ugyanakkor abban, hogy a 4G technológia magyarországi fejlesztéséhez további frekvenciákra van szükség. Ez az egyik alapfeltétele annak is, hogy a most még tesztfázisban lévő LTE-Advanced technológiát valamikor kereskedelmi alapon is be lehessen vezetni Magyarországon. Mattheisen nem bocsátkozott jóslásokba, hogy egyáltalán mikor következhet ez be, de mint mondta, az üzleti alapú bevezetéséhez egyelőre a megfelelő készülékek széleskörű eltrejedtsége is hiányzik. Az ismét meghirdetés előtt álló magyarországi mobiltender ezúttal olcsóbbnak ígérkező frekvenciáival kapcsolatos kérdésre elmondta: "a jelenlegi összegek nem meglepőek, a nagyságrendek benne voltak a számításainkban."
Egyelőre nem az LTE-Advanced a sztenderd
A Magyar Telekom 4G-s ügyfeleinek száma jelenleg 100-200 ezer közé tehető, de azzal számolnak, hogy az előfizetői bázis ennek a többszörösére fut fel az év végéig. A 4G-t egyébként a Telekomnál jelenleg a lakosság közel 45 százaléka éri el, 2015-re pedig 80 százalékra növekszik az országos kültéri lefedettség.
Dél-Koreában már van minden: hálózat és telefon is
A mobil szélessávú technológiák a 4G/LTE irányába fejlődnek, hiszen az LTE-Advanced a frekvenciasávokat egyesítve egyre nagyobb átviteli sebességeket és kapacitásokat tud majd kiszolgálni. A későbbiekben a video- és műsorszórás típusú szolgáltatások tömeges, jó minőségű eléréséhez az LTE Broadcast technológiára lesz szükség.
A világon elsőként a dél-koreai SK Telecom vezette be az LTE-Advanced technológián alapuló kereskedelmi szolgáltatást. Európában egyelőre a brit EE kínálja kereskedelmi alapon az LTE haladóknak szánt változatát. Ami a végfelhasználói eszközöket illeti, a Samsung tavaly nyáron dobta piacra a Samsung Galaxy 4 LTE-Advanced-képes változatát Dél-Koreában, de a hasonló képességű készülékek tömeges megjelenése csak a későbbiekben várható.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak