Nem kell fokozottabb beszállítói nyomásra számítania a chipgyártóknak az amerikai igazságügyi minisztérium friss döntése után. A Department of Justice elgáncsolt egy másfél éve tervezett összeolvadást.

Másfél éve jelentette be az amerikai Applied Materials és a japán Tokyo Electron, hogy ezután közös vállalatban kívánnak működni. Erről a tervükről azonban most már végleg le kell tenniük, hiszen az amerikai igazságügyi minisztérium a verseny túlzott korlátozására hivatkozva keresztbe tett az elképzelésnek.

A fél világ az övék lett volna

Bár a vállalatok neve még az informatika iránt érdeklődők között sem feltétlenül csenghet ismerősen, két nagyon jelentős szereplőről van szól. Az Applied Materials és Tokyo Electron többek között a chipek előállításához szükséges gépeket, technológiát, gyártási hátteret szolgáltatja olyan nagyágyúknak, mint az Intel.

A tervezett cégösszeolvadás után egy nagyjából 30 milliárd dollár értékű vállalat jött volna létre, amely becslések szerint a piac 25 százalékát birtokolta volna, ám bizonyos szegmensekben ez akár az 50 százalékot is meghaladhatta volna. Ezek a számok miatt is dönthetett úgy a Department of Justice, hogy nem engedélyezi a fúziót.

Az indoklás szerint az amerikai minisztérium illetékesei nem látták elégségesnek azokat a garanciákat, amelyeket a felek ajánlottak fel a versenytársak lehetőségeink védelmében. A döntést követően mindkét cég közleményben tudatta, hogy letesznek az összeolvadásról és az elmúlt másfél évben a terv megvalósítása érdekében hozott intézkedéseket kölcsönösen "visszabontják".

Örülhet a másik oldal

Miközben a chipgyártáshoz szükséges technológiák beszállítóinak mozgásterét a versenykorlátozó helyzetre hivatkozva szűkítik, az ügyfelek esetében szintén nem beszélhetünk hatalmas sokszínűségről. A csúcstechnológiás processzorokat készítő vállalatok köre igen szűk, az említett Intelen kívül például a Samsungot és a tajvani TSMC-t érdemes felhozni.

Azzal, hogy ezek a vállalatok gyártják a chipek nagy részét, komoly erőfölényben érezhetik magukat a beszállítókkal folytatott tárgyalások során. Ezen a helyzeten szeretett volna az összeolvadással változtatni az Applied Materials és Tokyo Electron, ám a minisztériumi döntést követően az Intel főhadiszállásán bonthatják a pezsgőt. 

Piaci hírek

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.