Másfél éve jelentette be az amerikai Applied Materials és a japán Tokyo Electron, hogy ezután közös vállalatban kívánnak működni. Erről a tervükről azonban most már végleg le kell tenniük, hiszen az amerikai igazságügyi minisztérium a verseny túlzott korlátozására hivatkozva keresztbe tett az elképzelésnek.
A fél világ az övék lett volna
Bár a vállalatok neve még az informatika iránt érdeklődők között sem feltétlenül csenghet ismerősen, két nagyon jelentős szereplőről van szól. Az Applied Materials és Tokyo Electron többek között a chipek előállításához szükséges gépeket, technológiát, gyártási hátteret szolgáltatja olyan nagyágyúknak, mint az Intel.
A tervezett cégösszeolvadás után egy nagyjából 30 milliárd dollár értékű vállalat jött volna létre, amely becslések szerint a piac 25 százalékát birtokolta volna, ám bizonyos szegmensekben ez akár az 50 százalékot is meghaladhatta volna. Ezek a számok miatt is dönthetett úgy a Department of Justice, hogy nem engedélyezi a fúziót.
Az indoklás szerint az amerikai minisztérium illetékesei nem látták elégségesnek azokat a garanciákat, amelyeket a felek ajánlottak fel a versenytársak lehetőségeink védelmében. A döntést követően mindkét cég közleményben tudatta, hogy letesznek az összeolvadásról és az elmúlt másfél évben a terv megvalósítása érdekében hozott intézkedéseket kölcsönösen "visszabontják".
Örülhet a másik oldal
Miközben a chipgyártáshoz szükséges technológiák beszállítóinak mozgásterét a versenykorlátozó helyzetre hivatkozva szűkítik, az ügyfelek esetében szintén nem beszélhetünk hatalmas sokszínűségről. A csúcstechnológiás processzorokat készítő vállalatok köre igen szűk, az említett Intelen kívül például a Samsungot és a tajvani TSMC-t érdemes felhozni.
Azzal, hogy ezek a vállalatok gyártják a chipek nagy részét, komoly erőfölényben érezhetik magukat a beszállítókkal folytatott tárgyalások során. Ezen a helyzeten szeretett volna az összeolvadással változtatni az Applied Materials és Tokyo Electron, ám a minisztériumi döntést követően az Intel főhadiszállásán bonthatják a pezsgőt.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak