Tudta, hogy maces környezetben jelent meg először a közismert táblázatkezelő?

1987 novemberében született meg a Microsoft táblázatkezelője, melyről mára már viszonylag kevesen tudják, hogy noha a redmondi cég szárnyai alatt jött létre, először mégsem Windowson debütált. Az Excel első platformja ugyanis a Mac volt; csupán később portolták Windows 2.x-re. Ekkor egységesítette fejlesztője 2.0-s verzióra a programot, vagyis az Excel 1.0 sosem futott Windows-környezetben.

Fekete Hétfő és a korai riválisok

A számok oszlopokba szervezésénél sokkal többet tud a Microsoft táblázatkezelő alkalmazása. Képes mi-lenne-ha üzleti modellezésre, adatábrázolásra, adatgyűjtésre, de akár élő kereskedésre is használható.

Érdekes, hogy utóbbi szempontból nézve talán a lehető legrosszabbkor került piacra, hiszen megjelenése napja Fekete Hétfő névvel került  történelemkönyvekbe. Ez volt ugyanis az a nap, amikor a nemzetközi tőzsdepiacok bedőltek; a Hong Kongból induló "fertőzés" gyorsan végig söpört Nyugat-Európán és az Egyesült Államokon is, a Dow Jones Ipari Átlag (DJIA) közel negyedét tüntetve el szinte pillanatok alatt.

Visszatérve a táblázatkezelőkre: nem az Excel volt az első, amelyik megpróbálta meghódítani a korai számítástechnika révén az üzleti szférát. A VisiCalc már 1979-ben rendelkezésre állt Apple II-n, az IBM PC-s port pedig 1981-ben 300 ezres eladást produkált, ami abban az időben nagyon szép eredménynek számított. Szintén ebben az évben jelent meg a Microsoft Multiplan nevű alkalmazása, ami a VisiCalc-nál valamivel jobb felhasználói élményt kínált, az előd sikerét azonban nem tudta meglovagolni. A piacot a 80-as években aztán a Lotus 1-2-3 uralta, ezzel a dominanciával szemben indította útnak saját táblázatkezelőjét a Microsoft.

Össze is akasztotta a bajszát a két vállalat, a Lotus állítása szerint az Excel hasonló külsővel és képességekkel rendelkezett, mint saját terméke. Végül aztán szerencséje lett a Microsoftnak: jogi döntés született arról, hogy az alkalmazások vezérlésére szolgáló menüstruktúra nem védhető le.


.xls, a kvázi standard

Mostanáig 14 fő verzió jelent meg a redmondi táblázatkezelőből, melyek 2-3 éves távolságból követték egymást. A verziószám 1995-ben váltott át a megjelenési évre; szerencsés véletlen, hogy az utolsó stabil kiadás, a Microsoft Excel 2016 egyben a tizenhatodik változata a szoftvernek (a Microsoft verziószámozási sémájában).

Minden korábbi és későbbi konkurenciája ellenére népszerű maradt az alkalmazás, nem tudták legyőzni az olyan ingyenes alternatívák, mint a LibreOffice vagy a felhőből elérhető Google Sheets. Ehhez nyilván szükség volt az Excel fejlődésére is, de ne legyenek kétségeink, a Microsoft üzletpolitikai húzásai legalább annyira hozzájárultak a táblázatkezelő sikeréhez, mint a fejlett képességek. Ennek egyik látványos megnyilvánulása, hogy szinte minden rivális kezeli a Microsoft saját táblázatformátumát, ami annak ellenére kvázi standardnak számít ezen a téren, hogy az egyébként széles körű iparági támogatást magáénak tudó nyílt forrású változat (ODF) már több mint tíz éve rendelkezésre áll.

Az Excel a Microsoft Office részeként szinte minden, manapság népszerű platformra elérhető. Nemrég jelentette be a Google, hogy az Android változat immár letölthető a Chromebooks laptopokra is. Korábban, noha az MS Office for Android már jelen volt a Google Plays Store-ban, az amerikai keresőóriás laptopjai nem támogatták a Microsoft táblázatkezelőjének letöltését és telepítését.

Megállíthatatlan?

Az elmúlt 30 évben az Excel bebizonyította, hogy elválaszthatatlan része az IT-nek. Ennek ellenére egy dologban biztosak lehetünk vele kapcsolatban: hiába lett egyre jobban használható, mind több tudással felvértezett, a felhasználók zöme az általa kínált lehetőségek töredékét használja csupán. Ez ugyanakkor nem szegte kedvét a Microsoftnak, mely valószínűleg szívesen látna még (legalább) 30 évnyi értékesítési lehetőséget az Excelben (és az Office-ban).

Piaci hírek

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.