Egy denveri startup már idén ősszel pályára állítaná Jackal nevű eszközeit, amelyek "űrrandevúk" során gyűjtenének adatokat először egymásról, később pedig más mesterséges égitestekről is.

A True Anomaly nevű vállalkozást tavaly januárban jegyeztette be az amerikai légierő egyik volt őrnagya, a cég pedig saját meghatározása szerint nem ksebb célt tűzött ki maga elé, mint hogy megoldja az orbitális hadviselés olyan problémáit, amelyek a legnagyobb kihívást jelentik az Egyesült Államok űrhaderejének a Kínával vagy Oroszországgal folytatott, militarizált űrversenyben. A Wired magazin a héten közölt riportot a társaságnak a szövetségi kommunikációs hivatalhoz (FCC) nemrég eljuttatott beadványáról, amelynek alapján a True Anomaly máris az első Föld körüli küldetésére készül.

A cégnél ezek szerint azt tervezik, hogy októberben két Jackal (magyarul sakál) típusú, "orbitális követésre" szolgáló űreszközt állít alacsony pályára egy SpaceX rakéta segytségével, amelyeken fegyvereket ugyan nem helyeznek el, de képesek lesznek úgynevezett űrrandevúk (rendezvous and proximity operations, RPO) végrehajtására. Ez lényegében azt jelenti, hogy ráállnak a célpont (praktikusan egy másik műhold) pályájára, annak közelében pedig stabilizálják magukat, és mellettük manőverezve adatokat gyűjtsenek azok rendszereiről, esetleg hozzájáruljanak a kommunikáció elfogásához.

A Demo-1 néven hivatokozott misszió során a két Jackal még csak egymás után kémkedne, tolómotorok, radarok és multispektrális kamerák segítségével néhány száz méterre megközelítve a másikat. Ha jól megy a dolog, akkor a True Anomaly több ezer autonóm képességekkel rendelkező űrrepülőgépet szállítana az amerikai hadseregnek, amelyeket humán operátorokból mesterséges intelligenciával támogatott csapata csapat irányítana. A cég szerint minden azzal kezdődik, hogy megértsék az ellenfelek által alkalmazott technológiát, de később "tűzerőre" is szükség lesz.

Elvileg békés felhasználásai is vannak

A Wired cikkéből kiderül, hogy ez utóbbi az űrben nem feltétlenül kinetikus fegyverek használatát jelenti, hanem inkább a zavarásra, az elektronikus hadviselésre vagy a kibertámadásokra utal. Bár a True Anomaly honlapján még ezen a szinten sincs jele offenzív fejlesztéseknek, a Wired az alapító egy tavalyi Twitter-bejegyzését idézi, amelyben az űreszközök elpusztításának "környezetkímélő" módozatairól értekezik, hozzátéve, hogy azok végső soron csak lebegő számítógépek. A lap arra is kitér, hogy az RPO-fejlesztéseknek vannak békés felhasználásai: ide tartoznak például azok a jövőbeni vontatók, amelyek megjavíthatják vagy áthelyezhetik a meghibásodott műholdakat, és eltávolíthatják a veszélyes űrhulladékot is.

Bár a True Anomaly szerint a Jackal fejlesztésére eleve az ellenséges környezet miatt van szükség, a cikkben megszólaló szakértő úgy látja, hogy egy ilyen termék felbukkanása önmagában is eszkalációs tényező lehet. Ez ugyanis sokkal inkább tűnik az ellenfelek levadászására szolgáló eszköznek, mint valamilyen képalkotó vagy hírszerzési rendszernek, és könnyen lehet, hogy az űrverseny más szereplői is így fognak rá tekinteni. Emellett felhívják rá a figyelmet, hogy a Föld körüli pályákon összehozott RPO-s ütközések rengeteg űrszemetet generálhatnak, ami károsíthatja a többi műholdat, és így még több törmeléket képezhet.

Részletek a Wired oldalán »

Piaci hírek

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.