A beszállítói program eddigi 9 résztvevőjéhez további 5 társaság csatlakozott, köztük a Blue Origin és a SpaceX űrvállalatok is.

Az Egyesült Államok az év elején jelentette be, hogy az amerikai Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal (NASA) 2024-ben ismét embert küldene a Holdra. A május óta Artemis holdmisszió néven futó program azonban többről szól, mint a következő férfi és a legelső női űrhajós Holdra lépéséről: a NASA például már 2018-ban pályázatot írt ki az égitest körül keringő űrállomás megtervezésére és megépítésére, a hosszabb távú cél pedig a fenntartható emberi jelenlét és az ahhoz szükséges eszközök kifejlesztése és telepítése lenne.

Mindez a NASA irányításával, de nemzetközi kooperáció keretei között valósulna meg, az európai és a kanadai űrügynökség mellett október végén a japán kormány is közölte, hogy hozzájárulna a NASA Artemis programjához. Bár a következő Holdra lépő asztronauták mindenképpen amerikaiak lennének, az egész erőfeszítés távlati célja nem más, mint a magántársaságok útjának előkészítése egy "holdgazdasági" rendszer kiépítéséhez, hogy aztán a még távolabbi jövőben az emberes Mars-missziókkkal folytassák.

A programhoz természetesen nem csak állami ügynökségek, de piaci cégek is csatlakoztak vagy próbálnak csatlakozni. Néhány hete az amazonos Jeff Bezos űripari vállalata, a Blue Origin adta hírül, hogy a Lockheed Martin, a Northrop Grumman és a Draper részvételével fejlesztené tovább a holdutazásra tervezett Blue Moon leszállóegységet és a Lockheed Orion nevű kapszuláját, amelyek az űrhajósokat vagy akár a majdani holdbázis elemeit mozgathatnák a Hold felszíne és az űrállomás között.

Időt és pénzt is spórolnának velük

A NASA hétfői közléseszerint a pályázatos rendszereben működő fejlesztésekbe már összesen 14 magáncég szállt be: a Blue Origin mellett az újabb ott van az újabb lehetséges szállítók között az Elon Musk-féle SpaceX, a mesterséges intelligenciával és űrben használható robotokkal foglalkozó Ceres Robotics, a Tyvak Nano-Satellite Systems vagy a Sierra Nevada Corporation is. Bár a NASA eddig is kereste az ilyen típusú partnerségeket, a jelek szerint az emberes küldetés presztízsével semmi sem versenyezhet, és mindenki megpróbál leszerződni az űrhajózási hivatallal.

Az eddig kiválasztott cégek az Artemis mostani lépcsőjében a Commercial Lunar Payload Services (CLPS) nevű program keretein belül dolgoznak, és az első tervezett repülésekre akár már jövőre vagy 2021-ben sor kerül majd. A NASA szerint a CLPS biztosítja a magántársaságok szakértelmének és innovációs képességeinek kihasználását a program felgyorsítására és gazdaságosabbá tételére, ez pedig nyilván újabb lehetőségeket nyit meg a Hold felszínén végzett kísérletek és az újabb technológiák fejlesztése előtt.

A most készülő leszállóegységek kapcsán a CLPS szerződései összességében a 2,6 milliárd dolláros nagyságrendben mozognak, a listára került társaságok is ezen belül pályázhatnak a különféle megbízásokra, amelyeket a NASA a technikai lehetőségek, a vállalási idő és az árak függvényében oszt ki. Az eddigi 9 szállítóhoz csatlakozott újabb 5 magáncéggel kapcsolatban itt olvasható az űrkutatási hivatal közleménye, tegnap pedig az alábbi videót is megosztották róluk:
 

 

Piaci hírek

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.