Az Invitel trükközött, a Telenor és a néhai Jurop Telekom bénázott, de a hírközlési hatóság szerint a szolgáltatók zöme jogkövető volt.

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) három területen vizsgálta, hogy a szolgáltatók betartották-e az internet 27-ról 18 százalékos áfacsökkentésére vonatkozó új jogszabályokat: megfelelő módon és időben módosították-e az általános szerződési feltételeiket, tájékoztatták-e az előfizetőket az áfaváltozásról, valamint hogy elkülönítve tüntették-e fel az internet-hozzáférési szolgáltatás díját az ÁSZF-ekben és a számlákban.

Az NMHH elvileg minden folyamatosan vizsgál minden, az előfizetők széles körét érintő módosítást, így a jövő évtől élő, 18-ról 5 százalékra csökkenő internetes áfakulccsal kapcsolatos kérdéseket is. Az áfacsökkentés körüli hírközlési szabályok betartását a húsz legnagyobb szolgáltatónál közvetlenül is ellenőrizték, és végül tizennyolcnál nem is találtk jogsértést.

Problémák a tájékoztatással

A hatóság a Telenort május 23-ai határozatában felszólította a megfelelő ügyfél-tájékoztatásra, miután a szolgáltató nem tüntette fel a honlapján a lakossági díjcsomagok nettó havi díjait, és nem is informálta előfizetőit a kétoldalú szerződésmódosítás lehetőségéről a megfelelő internetszolgáltatások esetében.

A Jurop Telekomnál gyakorlata ugyancsak szabálytalannak minősült, mert a szolgáltató csak harmincegy napos késéssel jelentette meg az áfaváltozás miatt módosított ÁSZF-ét, és az internetes tájékoztató felületét is harminc napos késéssel, ráadásul hiányosan hozta létre. A cég azonban az eljárás megindítása után, idén májusban megszűnt, ezért a hatóság június 6-án okafogyottság miatt megszüntette az eljárást.

Újabb egyoldalú próbálkozás

Az NMHH július 5-i döntésében 10 millió forintos bírsággal sújtotta és a jogsértő magatartás megszüntetésére kötelezte az Invitelt, miután a szolgáltató februárban, az internetáfa-csökkentés után egyoldalúan emelte meg határozatlan idejű előfizetői szerződéseinek díját. A vállalat egyébként nem először és nem is másodszor akadt fent ilyesmivel a hatóságon:  az NMHH 2011 óta többször is jogsértőnek találta az Invitel egyoldalú szerződésmódosítással kapcsolatos gyakorlatát.

Bár az elektronikus hírközlési szolgáltatások szabadárasak, a már megkötött szerződések egyoldalú módosítását a jogszabályok csak szűk körben teszik lehetővé, hiszen az előfizetők a szerződéskötéskor arra számítanak, hogy annak feltételei mindkét félre egyenlően kötelezők – áll az NMHH hétfői közleményében.

Az Invitel az áremeléskor szabálytalanul hivatkozott arra, hogy nőtt a hálózatfejlesztéshez szükséges áramszolgáltatói oszlopsor bérleti díja, miután az infrastrukturális beruházások költségei a szolgáltató saját üzletpolitikai döntéseinek körébe tartoznak, így nem szolgálhatnak egyoldalú szerződésmódosítás alapjául.

Piaci hírek

Megszavazták, mégsem lesz könnyű kirakni a TikTokot az USA-ból

Átment a szenátuson az a törvénycsomag, amellyel a kínai tulajdonú alkalmazást ellehetetleníthetik az országban. Ezt azonban nem lesz könnyű végrehajtani.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.