Legalábbis a Comparitech idei összeállítása alapján, amely szerint a vizsgált 76 ország közül Magyarország érte el a tizenkettedik legjobb eredményt, maga mögé utasítva például az USA-t is.

Az évnek ebben a szakában rendszerint egymást érik a frissen összeállított statisztikák az előző éves trendekről és eredményekről, ez pedig a kiberbiztonság területén sincs másként. Nemrég a Specops Software által összegyűjtött adatokról számoltunk be, amelyek a kiberbűnözésnek való kitettség szempontjából rangsorolta az európai országokat, figyelembe véve a felhőszolgáltatók (Azure) elleni támadásokat, illetve a kriptovaluta-bányászatra fogott, zsarolóvírussal vagy más malware-ekkel fertőzött gépek számának havi alakulását. Azon a harminckettes listán Magyarország a kilencedik helyen állt: a felhőszolgáltatások elleni támadásokat tekintve nem került a leginkább veszélyeztetett országok közé, a kriptovaluta-bányászatot célzó akciókban ugyancsak a kilencedik, a malware-fertőzésekben a hetedik, a zsarolóvírusokkal találkozó gépek arányában pedig a hatodik helyre sorolták.

Legújabban a brit Comparitech jelentésébe futottunk bele, amely már nem európai, hanem világszinten vizsgálta az egyes régiókra jellemző veszélyeket. Az anyagban szereplő államokat összesen hét szempont alapján rangsorolták: ilyen a malware-fertőzések aránya a mobil eszközök vagy a számítógépek körében, a pénzügyi jellegű malware-támadások száma, a telnet típusú támadásokban kiinduló országként való részesedés, a felhasználókat célzó kriptovaluta-bányász támadások aránya, illetve az egyes országok kibervédelmi felkészültsége és az ehhez kapcsolódó naprakész szabályozás.

Kék jó, barna rossz

A Comparitech legfrissebb éves jelentése megállapítja, hogy a legtöbb esetben fejlődést tapasztaltak a tavalyi eredményekhez képest, bár a megnövelt erőfeszítésekből az is következett, hogy a legbiztonságosabb országok rangsora most is alaposan átrendeződött. Ez még az Egyesült Államokra is igaz, amely a korábbi ötödik helyéről rögtön a tizenhetedikre csúszott vissza. Az idei kutatásban egyébként már nem hatvan, hanem hetvenöt országot értékeltek világszerte, mivel a rendelkezésre álló adatok mennyisége is folyamatosan növekszik. Az eredmények így festenek egy hőtérképen (a magas helyezés magasabb biztonságot jelent):

forrás: comparitech.com


Összességében a legrosszabb értékeket Algéria produkálta, amely a fenti hét kategória közül a leggyengébb szabályozással is rendelkezik. A szégyenpadon ezen kívül talán Kínát érdemes említeni, mint a telnet alapú támadások legfőbb kiindulópontját. Ráadásul Algéria mellett éppen Kína annak a két országnak az egyike, amely a tavalyi jelentéshez képest megőrizte első, jobban mondva utolsó helyét a megfelelő listákon: az összes többi szereplő, vagyis Fehéroroszország, Tunézia, Tadzsikisztán, Türkmenisztán és Irán mind mostanra süllyedt a megfelelő rangsor fenekére.

A kiberbiztonsági szempontból legmegbízhatóbb helynek ezúttal Dániát jelölték meg, amely a pénzügyi jellegű malware-támadások számában és a malware-fertőzött gépek arányában is a legjobb értékeket hozta, így a csúcsra lépett az előző évi negyedik helyről. Svédország, Németország, Írország és Japán ugyancsak 10 pont alatti összesített teljesítményt nyújtott, ami elég impresszív, ha figyelembe vesszük, hogy a hét kategória mindegyikében 10 pontot lehetett gyűjteni az abszolút értékelhetetlen teljesítménnyel vagy az extra magas fertőzési és támadási arányokkal.

Magyarország ezúttal a lista hatvanötödik helyén szerepel, ami nem csak azt jelenti, hogy a most vizsgált hetvenhat ország közül a tizenkettedik legjobb eredményt érte el, de tizennégy helyet javított a tavalyi helyezéséhez képest is. Ezzel Ukrajna, Németország, Portugália, Bulgária vagy Horvátország mellett az olyan európai államok között vagyunk, amelyek a Comparitech szerint jelentős előrelépést produkáltak az előző évi pontszámhoz képest. Ez persze nem azt jelenti, hogy minden javuló teljesítmény látványosan javuló helyezésekkel jár, de a lista egészét tekintve csak az Egyesült Államok, Brazília, Japán, Franciaország, Irán és Szingapúr rontott abszolút értékben is a tavalyi teljesítményén.

A kutatás részletei a Comparitech blogján olvashatók.

Biztonság

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.