Megkérdeztük a rendszert fejlesztő és üzemeltető OTP Mobilt. Nem lettünk okosabbak.

Augusztus 9-én, vasárnap reggel generálisan leállt az OTP Mobil mobilfizetési rendszere, a Simple. Több órás kiesés után végül fél 11 körül állt helyre a rend. Szerencsére mindez nem vásárlási csúcsidőben történt, így a leállás ismereteink szerint nem okozott nagyobb fennakadást. Mivel az egyik legelterjedtebb hazai mobilfizetési appról van szó, amelyben jó néhány olyan szolgáltatás van (pl. autópálya-matrica vagy menetjegy vásárlása), aminek elérhetetlensége kellemetlenül érinthette a használókat, még aznap megkerestük az OTP Mobilt kérdéseinkkel. A válaszok hétfő estére érkeztek meg.

A hibáról sok konkrétumot nem árultak el, és egyben az is kiderült, hogy a cég nem a kommunikáció bajnoka, ami egy a felhasználók bizalmára is építő szolgáltatás esetében nem feltétlenül előny. Négy kérdésünkre, amelyekben a leállás lehetséges okairól és következményeiről tudakozódtunk, háromszor is sikerült leírni, hogy az "augusztus 9-i leállását technikai hiba okozta, a problémát kollégáink sikeresen elhárították", ám a hiba jellegéről érdemi információval nem szolgáltak.

És ami kiderült

Rákérdeztünk, hogy a leállás összefügghet-e a gyorsuló felhasználószám-emelkedéssel (a cég egy közelmúltban kiadott közleménye szerint az idei első félévben kétszer annyi új felhasználója lett az appnak, mint az előző év azonos időszakában) vagy az egyre bővülő szolgáltatáskínálatból eredő integrációs problémákkal.

Erre mindössze annyi válasz érkezett (az "augusztus 9-i leállást technikai hiba okozta... stb." fordulattól eltekintve), hogy a cég folyamatosan skálázza rendszereit a növekvő igényeknek megfelelően, és jelentős biztonsági tartalékokkal is rendelkezik. Folyamatosan bővítik a kiszolgáló egységeket, az üzemeltetés pedig 7×24 órás.

Rákérdeztünk arra is, hogy volt-e hasonló kiterjedésű rendszerleállás az elmúlt egy évben. Ilyenről a cég nem számolt be, egyedül egy a kérdésünkben is felidézett hibáról írtak. Tavasszal a Simple app 3.21-es verziójának hibája miatt voltak fennakadások a mobilfizetési funkcióval (tokenletöltés). Ennek elhárítási módjáról "valamennyi érintett felhasználónkat értesítettük ekkor, e-mailen vagy az alkalmazásban küldött üzeneten keresztül, ami tartalmazta a hiba megelőzése, illetve megoldása érdekében javasolt lépéseket" – írta a cég a válaszában. Ez valóban így volt, bár azt nem tették hozzá, hogy a hibajelenség felbukkanása és az értesítés megérkezte között a felhasználóknak volt idejük törni a fejüket, hogy vajon mi is történhetett a mobilfizetési alkalmazásukkal.

Az viszont mindenképpen megnyugtató, hogy az OTP Mobil állítása szerint az üzemzavar ("technikai hiba okozta, a problémát kollégáink...") adatvédelmi kockázattal nem járt.

Biztonság

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.