Erősít az agentic AI területén a Google, derült ki fejlesztői konferenciája első napján.

Magára talált az MI-versenyben a Google – legalábbis ezt akarja sugallni az idei fejlesztői konferencia minden pillanata. Új megoldások, jobb és olcsóbb szolgáltatások sorát jelentették be a vállalat vezetői. A konferenciára időzítették Gemini modelljének egy gyorsabb és olcsóbb verziójának bejelentését, amivel – Sundar Pichai vezérigazgató reményei szerint – felveszik a versenyt Anthropickal és az OpenAI-jal az enterprise piacon. Megérkezett a Gemini Spark is, amely a cég reményei szerint rászoktatja a végfelhasználókat az MI-ügynökök használatára.

Az olcsóbb Gemini

A Google csökkenti legdrágább mesterséges intelligencia-előfizetésének árát, ezzel párhuzamosan ki is terjeszti a Gemini elérhetőségét. A legnagyobb AI Ultra csomag havi előfizetési díja 250 helyett csak 200 dollár lesz, valamint lesz ugyanennek a csomagnak egy olcsóbb, 100 dolláros változatát is. A két változat elsődleges célközönsége azonos: fejlesztők, technológiai vezetők, tudásmunkások, MI-használatban haladó kreatív munkások.

A két előfizetés lényegében csak a használati korlátjában tér el. Mindkettő hozzáférést biztosít a legújabb modellekhez és a Gemini legfrissebb funkcióihoz. Most például ebbe a kategóriába tartozik a Gemini Spark (egyelőre csak az USA-ban) vagy a Gemini 3.5 Flash integrálásának lehetősége, amivel gyorsítható a tesztelés és a hibakeresés, valamint folyamatos iterációt biztosít. Mindkét csomaggal elsőbbségi hozzáférés jár a Google ügynökközpontú fejlesztőplatformjához, az Antigravityhez (aminek szintén jött ki új verziója, ellensúlyozandó az Athropic Claude népszerűségét).

Na, de mi az a Spark?

A Gemini Spark annyiban lóg ki a fenti sorból, hogy nem csak vállalati felhasználásra szánják. A megoldás a Google saját "OpenClaw-ja": utóbbival ellentétben azonban teljes mértékben felhőalapú. Így nem korlátozza az on-premise hardverkonfiguráció, nem kell küzdeni a telepítésével, konfigurálásával, és akkor is fut, ha a végpontot, pl. egy notebookot, kikapcsoljuk. És remélhetőleg biztonságosabb is lesz a használata.

A Google megfogalmazása szerint "24/7-ben elérhető személyes mesterséges intelligencia asszisztens, amely proaktívan kezeli a feladatokat, és segít eligazodni a digitális életedben", amihez állítólag teljes kontrollt is biztosít.

Az ügynököt, amely jelenleg a Gemini 3.5-öt használja, mélyen integrálták a Workspace eszközökkel (Gmail, Dokumentumok, Diák stb.). Ehhez nem kell semmit bekapcsolni, konfigurálni, ugyanis a Spark natív hozzáféréssel rendelkezik ezekhez – emiatt is kritikus kérdés a biztonság. Így képes lesz például utasításra önállóan megtervezni egy esemény: beolvassa a névjegyeket a Gmailből, ellenőrzi a naptárban a szabad időpontokat, előhívja a Google Drive-ból a szükséges dokumentumokat és így tovább. Az ügynöki rendszert hamarosan beépítik a Chrome-ba, és desktopon, Android és iOS eszközökön is elérhető lesz.

A Sparkot ezen a héten még csak a hivatalos tesztelők nyúzhatják, a béta a jövő héttől lesz elérhető a Google AI Ultra előfizetőinek, de egyelőre csak az USA-ban.

A kereső segít megtartani az irányítást

Bár sokáig úgy tűnt, hogy a Google lassan reagál az OpenAI modelljei nyomán felpörgő MI-hájpra, az utóbbi egy évben őrült tempóban fejleszti MI-képességeit. Ez mostanra olyan szintre jutott, hogy Demis Hassabis, a Google DeepMind mesterséges intelligencia laboratóriumának vezetője (aki a Financial Times egy friss elemzése szerint befektetései révén a teljes MI-szcéna afféle szürke eminenciásává vált) olyan kijelentésekre ragadtatta magát az I/O-n, hogy már a szingularitás elérése előtt állunk az MI fejlesztésében.

Sundar Pichai azonban ennél racionálisabb érveket hozott arra, miért érdemes a Google-re fogadni. Jelentős megtakarítás ígért például azoknak a nagyvállalatoknak, melyek a Google modelljeire váltanak: a konkurensekéhez hasonló teljesítményt akár harmadáron. A végfelhasználói piacon szintén jók a kilátások. A Gemininek a tavaly májusi 400 millióval szemben most havi 900 millió felhasználója van. A kereső "AI-alapú áttekintés" funkciót havi 2,5 milliárdan, míg az AI-módot körülbelül 1 milliárdan használják, sorolta az eredményeket a konferenciát nyitó előadásában.

De nincs megállás: a keresőmotor mostantól bizonyos lekérdezéseket mesterséges intelligencia által generált vizuális elemek és kód segítségével is megválaszol, amivel például tudományos fogalmakat segít elmagyarázni. A keresőcsapat vezetője, Liz Reid alelnök azzal überelte főnöke kijelentését, hogy a Google Kereső maga a mesterséges intelligencia által vezérelt keresés, és a mostani fejlesztések az elmúlt 25 év legnagyobb megújulását hozzák a keresőablakban.

Nem véletlen a Google Search fejlesztéseinek hangsúlyozása. Továbbra is az termeli az Alphabet bevételeinek jelentős részét.

Piaci hírek

Eredményeket és nem leépítést várnak az MI-től a vezérigazgatók

Egy friss felmérésből kiderül az is, hogy a nagyvállalatok vezetői már új normálisként tekintenek a bizonytalanságokkal teli gazdasági és politkai környezetre, és ennek megfelelően alakítják cégük stratégiáját.
 
Önmagukban a sikeres pilotprojektek nem kövezik ki a hosszútávon is jól működő AIaaS- és RPAaaS-használat útját. A szemléletváltáson kívül akad még pár dolog, amit figyelembe kell venni.

a melléklet támogatója a ONE Solutions

Egy kormányrendelet alapjaiban formálják át 2026-tól az állami intézmények és vállalatok szoftvergazdálkodási gyakorlatát.

Projektek O-gyűrűje. Mit tanulhat egy projektvezető a Challenger tragédiájából?

A Corvinus Egyetem és a Complexity Science Hub kutatói megmérték: a Python kódok közel harmadát ma már mesterséges intelligencia írja, és ebből a szenior fejlesztők profitálnak.

Rengeteg ország áll át helyi MI-platformra

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2026 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.