Egy New York-i egészségügyi kutatócentrumban előrehaladott kísérletek folynak olyan technológiával, amellyel a kommunikációra képtelen betegek gondolatait lehet majd kiolvasni.

Az orvostudomány az egyik első számú terepe a különböző technológiai áttöréseknek, ami nem meglepő, hiszen egy-egy betegség, rendellenesség magasabb szintű kezelése, gyógyítása az egész emberiség számára hasznosítható értéket jelent. Úgy tűnik, most újabb mérföldkőhöz érkezhet a modern orvoslás.

A gondolat ereje

Az Egyesült Államokban található Feinstein Institute for Medical Research munkatársai azt próbálják meg elérni, hogy a különböző okokból, például bénulás, vagy kóma következtében beszédre és egyéb kommunkációra képtelen páciensek is képesek legyenek kapcsolatot teremteni a környezetükkel.

A megoldás egyelőre erősen invazív beavatkozást igényel, mivel sebészeti úton közvetlenül az agyra helyeznek miniatűr elektródákat, amellyek képesek fogni azokat az elektromos változásokat az agyban, amelyek a hallott szöveg értelmezésekor, illetve a szavak kimondásakor keletkeznek. Az agy-számítógép interfész (BCI) rendszer másik oldalán nem meglepő módon egy számítógépet találunk, amely a elektródák által begyűjtött adatokat elemezve megpróbálja megfejteni, hogy mi járhat a páciens fejében.

Azt azért a kutatásban részt vevő szakemberek is igyekeztek kihangsúlyozni, hogy jelenleg a legtöbb, amit remélhetnek, hogy bizonyos egyszerű szavakat, például igen, nem, éhes, szomjas, fáj stb. tudjon a rendszer nagy bizonyossággal értelmezni. Ez ugyanis már bőven több információt adna az ápolóknak, hozzátartozóknak azzal kapcsolatban, hogy mit gondol, mit érez a beszédképtelen beteg.

Lassan, de biztosan

Azért mielőtt túlságosan belelkesedne bárki, érdemes megjegyezni, hogy még ha laboratóriumi körülmének között sikerül is egy ilyen prototípust munkára fogni, annak gyakorlati, pláne széles körű elterjedésére még nagyon sokat kell várni. A legvisszafogottabb becslések szerint is nagyjából egy évtizeddel kell számolni.

Ennek ellenére a jövőnk szempontjából mindenképpen biztató, hogy a technológiának köszönhetően már számtalan területen folynak kísérletek és gyakorlati tesztek a gyógyítás magasabb szintre emelésének céljával. Csak hogy néhány példát említsünk: a Microsoft a mesterséges intelligencia felhasználásával úgy végezne a rákkal, mint a szoftveres vírusokkal, a robotsebészet már a megvalósulás fázisában tart, az agyvérzésen átesett betegeket pedig szintén az agy fürkészésével próbálják stimulálni, de az informatika bevetésétől sokat várnak az olyan elterjedt betegségek korai felismerésében is, mint amilyen az Alzheimer-kór.

Cloud & big data

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.