Sikerült megoldást találni a kvantumtitkosítás egyik fontos problémájára, a sebességre.

Több szakportál is beszámolt arról a tanulmányról, amelyben egy kutatócsapatnak sikerült olyan kvantumkulcs-elosztási protokollt kidolgozni, amely egy lépéssel közelebb hozta a kvantumtitkosítási megoldások elterjedését. (Akit érdekel a felfedezés minden technikain részlete, a Science Advances oldalán a teljes tanulmányt olvashatja.) A kutatócsapatnak egy nagyon fontos problémára sikerült megoldás találnia: elfogadható szintre tudták gyorsítani a kulcselosztást. (A kutatást nem túl meglepő módon az USA védelmi szervei, a haditengerészet és a DARPA finanszírozta.) A másik fontos eredmény, hogy az eddigi kvantumtitkosítási eljárásokat csak optikai kábelen tudták bevetni, itt viszont levegőn keresztül is működik a dolog.

Mi a baj a titkosítással? Elsősorban az, hogy sokszor nehézkes az alkalmazása és lassítja a folyamatokat. Egy valós idejű kommunikáció esetében például komoly késleltetési tényezővé válhat, ezért sokan inkább vállalják a kockázatot. Ezért is fontosak a kvantumtitkosítás jövőjét illetően a kutatócsoport mostani eredményei. Az elvileg feltörhetetlen titkosítási folyamatot ugyanis sikerült olyannyira felgyorsítani, hogy azt elméletileg akár valós idejű hangkommunikációnál is alkalmazható lenne.

A kvantumok és az információ

Hogy miért olyan égető kérdés ez? Két okból is: egyrészt ha valósággá válik a kvantumszámítógép, az olyan hatalmas számítási kapacitást jelent, hogy a hagyományos (matematikai eljárásokon, különböző bonyolult függvényeken) alapuló titkosítási eljárások nem jelentenek számára akadályt. (Nem véletlen, hogy a Google már igyekszik erre a korszakra is felkészülni, például a Chrome esetében.) Másrészt: amióta létezik titkosítás (gyakorlatilag az emberi kommunikáció kialakulása óta), az ember szeretne végleges és az illetéktelenek számára visszafejhetetlen megoldást adni a titkosításra.

A hagyományos matematikai eljárásokat követő müdszerek esetében (ilyen pl. az RSA algoritmus is) a prímfelbontáson alapul a titkosítás. Ilyenkor a kulcs visszafejtése lényegében egy nagyon nagy szám prímtényezőkre bontásával oldaható meg. Az hogy mégsem választják a feltörésnél ezt az utat, egyszerűen az időfaktor miatt van. Például az RSA-768 kulcsot (768 bites titkosítás) két év munkájával sikerült visszafejtenie egy csapatnak. Ez akkora munka, hogy például egy 2,2 GHz-es AMD Opteron processzorral nagyjából kétezer évig tartott volna.

Ahogy gyorsultak a gépek, csökkent a visszafejtéshez szükséges idő, amit viszont a kulcs méretének növekedésével lehet ellensúlyozni. Jelenleg RSA-2048-as kulcsot ajánlanak a biztonsághoz, de továbbra is probléma – azaz gyengíti a biztonságot – hogy nem bizonyított, hogy nincs elég gyors algoritmus a prímfelbontásra, azaz a kulcs méretét folyamatosan növelni kell. Ha pedig megjönnek a kvantumszámítógépek, mindez semmit sem ér.

Ezért is értékelődött fel a kvantumtitkosítás.

A kvantumtitkosítás – már ha megvalósítható – tökéletes. A Heisenberg-féle bizonytalansági elv miatt ugyanis egy részecske nem figyelhető meg anélkül, hogy azzal ne befolyásolnánk (módosítanánk) a rendszert, amivel értelemszerűen megváltoztatjuk a belőle kiolvasható információkat. (Ezt a problémát boncolgatta Erwin Schrödinger híres gondolatkísérlete, ami "Schrödinger macskája" néven vonult be a köztudatba.)

Azt, hogy mindezt hogyan lehet alkalmazni a titkosításban, már több mint harminc éve kidolgozták, az első gyakorlatban is működő rendszert azonban csak 2008-ban mutatták be. Ez egy 200 km-es optikai kábelen úgy biztosította az adattovábbítást, hogy a rendszer érzékelte a beavatkozási kísérletet, és azonnal leállított minden adatcsomagot. A probléma csupán annyi volt, hogy maga a biztonsági rendszer nagyon specifikus volt – azaz általános felhasználásra alkalmatlan –, valamint olyannyira drága, hogy elterjedésére semmi esély sem volt.

Azóta azonban egy sor olyan eredmény született, amely kéznyújtásnyira hozta a megoldást. A Toshiba már két éve bejelentette, hogy kereskedelmi forgalomra érett a saját fejlesztése – bár azóta nem nagyon hallani a megoldásáról. Kínai tudósok például a közelmúltban műholddal hoztak létre kvantumkapcsolatot.

Szűk keresztmetszetek

A mostani kísérlet sem ad minden meglévő problémára megoldást, de két területen mindenképpen fontos áttörést hozhat. Az egyik a fentebb már említett sebesség, amit azzal tudtak növelni, hogy sikerült két bitet kódolni gyenge lézer használatával egy fotonba (normál esetben egy fotonhoz csak egy bit tartozhatott). A rendszerben nagy sebességű fotondetektorokat alkalmaznak, ami szintén újdonság, de egyben a rendszer gyenge pontja is: a transzmitter/vevő egység ugyanis egyelőre túlságosan nagy, kábé akkora, mint egy számítógép. Így viszont egyelőre nem lehet bárhol alkalmazni.

Biztonság

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.