Az infokommunikációs szektorban tevékenykedő vállalkozások legsikeresebbjei az elmúlt években fokozatosan egyre nagyobbra és nagyobbra híztak. Piaci kapitalizációban már nemigen van párjuk, de néhány üzleti mutatóban még van tér a hódításra.

A legsikeresebb technológiai vállalatok nem idén váltak csillagászati értékű cégekké, ám az elmúlt időszak tendenciáját nemhogy visszavetette volna a koronavírus, hanem egyenesen felerősítette. A márciusban tapasztalható kezdeti sokkot követően a szektor legjobbjai kivétel nélkül emelkedésbe kezdtek, köszönhetően annak, hogy a tömeges távmunka és az otthoni tanulás egyaránt erősítették a digitalizáció szerepét a világban.

Ugyanakkor bármilyen nagy kedvvel is híztak az elmúlt években, a Fortune 500 aktuális toplistáján egyelőre még nem az IT-s kötődésű cégek viszik a prímet. A legutóbb lezárt pénzügyi évben elért adatok alapján például összforgalomban mindössze egyetlen technológiai vállalat, az Amazon fért be a legjobb tízbe a sok olajipari szereplő és több autógyártó mellé. (Ráadásul Jeff Bezos vállalkozása is "csak" a 9. helyet tudta elcsípni.) Az első húszban azért már ott találjuk az Apple-t és a Samsung Electronicsot is (11. és 19. hely).

A lényeg, hogy mi marad a nap végén

Egy másik, talán a bevétel mennyiségénél is fontosabb mutatóban viszont már lényegesen jobban megmutatkozik az informatika és az internet ereje. Ha ugyanis a megtermelt profithegyek mérete szerint szűrjük a legnagyobb vállalatok listáját, a legjobb tíz között már három IT-s óriást fedezhetünk fel. A húsz legnyereségesebb mezőnyébe pedig további három informatikai és egy távközlési cég is bekerült tavalyi eredményével.

 

A világ legnyereségesebb cégei - Fortune 500
Infogram

 

Ahogy a fenti táblázatból is kitűnik, a magas profit jellemzően komoly forgalmat is feltételez. A legnyereségesebb vállalatok mindegyike az 500-as lista első harmadában foglal helyet. Ugyanakkor az beszédes, hogy több informatikai nagyvállalatnak is úgy sikerült beverekednie magát a legjobb húsz közé, hogy ennek a bizonyos harmadnak a legalján tanyáznak. Ilyen az Alibaba, az Intel és a Facebook is, azaz ezek a cégek kiemelkedő profitrátával tudnak üzemelni.

Lesz ez még így se

Ami a közeljövőt illeti, a fenti lista valószínűleg az informatikai szektornak kedvező módon fog átalakulni. Az Apple például nem különösebben sikeres üzleti évet zárt tavaly ősszel, ám azóta szépen tudtak javítani az akkori eredményeken. Még úgy is, hogy a koronavírus okozta gyárbezárások és a kínai karantén rengeteg problémát okozott az idei első negyedévben.

Ehhez képest más iparágak nem teljesítettek ilyen jól a Covid-19 által beárnyékolt időszakban. A jelenleg listavezető szaúdi olajvállalat például rettenetesen megszenvedte az olajárak esését. Előrejelzések szerint a tavalyi bő 88 milliárd dolláros profitból idén kevesebb mint 50 maradhat. De szintén nem villognak mostanában az autógyárak sem, így valószínűleg a Toyotánál sem lesz túl vidám az évzárás.

Piaci hírek

CIO Hungary Tavasz 2026: túléljük-e az adattá válásunkat?

Kétnapos tavaszi konferenciánk második napján bemutatkozott a Budapesti Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közösen készített kutatásunk a hazai nagyvállalati informatikáról és informatikai vezetőkről, és az is kiderült, hogy melyek lehetnek az MI terjedésének társadalmi hatásai.
 
Hirdetés

Költségcsökkenésből finanszírozott modernizáció

A cloud-native alkalmazások megkövetelik az adatközpontok modernizációját, amihez a SUSE többek között a virtualizációs költségek csökkentésével szabadítana fel jelentős forrásokat.

A szolgáltatásként kínált mesterséges intelligencia és robotizált folyamatautomatizálási megoldások leegyszerűsítik a bevezetést, miközben új kockázatokat is hoznak.

a melléklet támogatója a ONE Solutions

CIO kutatás

Merre tart a vállalati IT és annak irányítója?

Hiánypótló nagykép a hazai nagyvállalati informatikáról és az IT-vezetőkről: skillek, felelősségek, feladatkörök a múltban, a jelenben és a jövőben.

Töltse ki Ön is, hogy tisztábban lássa, hogyan építse vállalata IT-ját és saját karrierjét!

Az eredményeket május 8-án ismertetjük a 17. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Egy kormányrendelet alapjaiban formálják át 2026-tól az állami intézmények és vállalatok szoftvergazdálkodási gyakorlatát.

Projektek O-gyűrűje. Mit tanulhat egy projektvezető a Challenger tragédiájából?

A Corvinus Egyetem és a Complexity Science Hub kutatói megmérték: a Python kódok közel harmadát ma már mesterséges intelligencia írja, és ebből a szenior fejlesztők profitálnak.

Rengeteg ország áll át helyi MI-platformra

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2026 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.