Ezer érvet lehet felhozni a cloud computing (és vonzatai: fog, edge stb.) mellett, de azért van néhány, ami a saját adatközpont mellett szól.

Hiába szól ezer ér a felhős megoldások mellett, amikor valaki dönt, a vagy-vagy nem jó tanácsadó. A német Computerwoche összegyűjtött néhány fontos érvet az amerikai CIO.com anyagai alapján a saját adatközpont mellett.

Néhány éve még arról kellett győzködni a vállalatokat, hogy a cloud computing nem az ördögtől való. Ma ez már nem kérdés, sokan eleve felhőben gondolkodnak, leginkább a rendkívül nagy innovációs tempó miatt: az Amazon a kimaxolt DevOps-ra alapozott működésének köszönhetően 11-12 másodpercenként telepít kódot, és elképesztő gyorsan bővül az ügyfeleinek nyújtott szolgáltatások listája. Ez saját adatközpont esetében még a globális szervezeteknél sem követhető gazdaságosan.

De... van jó néhány olyan szempont, ami a saját adatközpontnak kedvez (üzemeltetésben például egy helyi adatközponti szolgáltatóval kooperálva).

Kontroll, legacy, sebesség

1. A záróvonal nem betonfal, szól a nép szava, és a felhős szerződés sincs kőbe vésve. Az keveseknek adatik meg, hogy kiemelt ügyfélként egyedi szerződési feltételeket köthessen a globális szolgáltatókkal. Ha azonban bármilyen probléma merül fel a szolgáltatással kapcsolatban, vagy a szolgáltató úgy véli, hogy ügyfele megsértette a szerződési feltételeket, utóbbi könnyen házon kívül találhatja magát. Ez a fajta kiszolgáltatottság csökken, ha van saját infrastruktúra. Az sem elhanyagolható szempont, hogy a belső IT felelősei helyben vannak, így a reakcióidejük is rövidebb, mint a szolgáltatóké, melyeknél (az internetes fórumok tanúságai szerint) könnyű végtelen ciklusba keveredni, amikor adott probléma illetékesével szeretne valaki kapcsolatba lépni.

2. A legacy rendszerek megmenekülnek. Amikor egy cég a felhőbe költözik, az üzemeltetés számtalan nyűgétől megszabadul. De ehhez el kell fogadnia az adott felhőszolgáltató nyújtotta technikai kereteket is. Ez főleg a legacy rendszerek esetében okozhat problémát, azok felhőbe költöztetése ugyanis akár drágább is lehet (pl. a kód újraírása miatt), mint a futtatásukhoz szükséges helyi adatközpont fenntartása.

3. Gyorsaság. A felhőszolgáltatások egyik gyenge pontja a latencia. Ha valaki alacsony válaszidőt szeretne, azért borsos árat kell fizetnie. A helyi szerverek elérése általában gyorsabb, és kevesebb a hálózati forgalomban a hibaforrás is. Szintén érv szokott lenni, hogy ha a bitek soha nem hagyják el az épületet, kisebb sávszélességgel is beérik. Ezek mind-mind pénzben is mérhető tételek (a nyereség tetemes részét persze el is viszi az üzemeltetés, másrészt a felhőben is megjelent egy ajánlat, az edge computing, ami többek között a válaszidőt hivatott rövidíteni).

Biztonság, teljesítmény... és az ár

4. Szomszédok nélkül biztonságosabb. A felhőben el kell fogadni, hogy vannak szomszédaink. És ahogy a való életben, a digitálisban is vannak jó és rossz szomszédok. A szomszédok azonban lehetnek rosszindulatúak is. És itt nem csak arra gondolunk, hogy számtalan hekker használ globális felhőszolgáltatásokat háttér-infrastruktúraként, hanem olyan sebezhetőségekre is, mint a 2010-es évek első felében azonosított Row hammer (vagy Rowhammer), amely megmutatta, hogy milyen biztonsági kockázatai lehetnek annak, ha ugyanazon a hardveren több felhasználó osztozik. Persze a saját adatközpont biztonsági védelme sem egyszerű feladat, de a közösködésből adódó problémákkal nem kell számolni.

5. Melyik a drágább? Ez egy klasszikus CAPEX/OPEX-dilemma. Üzletileg utóbbi előnyösebbnek tűnik, hiszen a beruházáshoz sok pénz kell, a felhős előfizetéshez pedig elég annyi, ami a következő számlát fedezi. A legújabb hardverek ráadásul mindig a legdrágábbak. Ilyen eszközökből kielégíteni pl. egy erősen ingadozó munkaterhelést igazán luxus, ebben sokkal jobb a felhő, ami felfelé és lefelé is skálázható. De ha kiszámítható és egyenletes a teljesítményigény, ami régebbi (olcsóbb) hardverekkel is kielégíthető, akkor nem biztos, hogy érdemes felhőt használni.

Összességében tehát valószínűleg sem a saját adatközpont, sem a felhő (IaaS, PaaS, SaaS) nem ad kielégítő megoldást önmagában, hanem a kettő egyvelegében érdemes gondolkodni. Az arányokat pedig a középtávú stratégia alapján érdemes meghatározni. A költségszámításhoz pedig mindig figyelembe kell venni, hogy saját adatközponthoz szakértő csapat is kell. A CIO-k számára ez a legnagyobb kihívás.

Cloud & big data

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.