Blockchainen működik, és ha tetszik a bankoknak, akár a SWIFT konkurenciája is lehet. Mégis a SWIFT konferenciáján mutatják be októberben.

Tavaly ősszel jelentette be az IBM, hogy a Blockchain World Wire részlege blockchain-alapú nemzetközi azonnali utalási rendszert fejleszt a Stellarral partnerségben. A Finextra értesülése szerint a fejlesztések már olyan szintre jutottak, hogy működését nyilvánosan is demózzák majd októberben a Siboson, a SWIFT éves konferenciáján.

A bemutató pikantériája, hogy elvileg az IBM rendszere akár a SWIFT rendszer versenytársa is lehet, mivel közel valós időben képes nemzetközi pénzügyi tranzakciókat végrehajtani. A rendszerben maga az utalás kriptovalutában történik. A feladó bank a hagyományos pénznemet kriptovalutára váltja, majd azt utalja, amit a fogadó bank a címzett valutájára vált vissza. A bank egy API-n keresztül csatlakozhat az IBM rendszeréhez, amely amellett, hogy gyorsabbá teszi a nemzetközi tranzakciók feldolgozását, csökkennek a költségek, és biztonságosabbá teszi a folyamatot, mivel a tranzakció részleteit megmásíthatatlanul rögzíti egy blokkláncba.

A rendszerrel kiváltható lenne az ún. nostro számlák használata, amely tovább drágítja és lassítja is a folyamatot.

Az ötlet nem új

Az első blockchain-alapú bankközi tranzakció két év történt meg. Az IBM ehhez képest kis késéssel reagált. Miután csatlakozott a Linux Foundation Hyperledger Projectjéhez, 2016 nyarán jelentette be felhős blockchain platformjának elindítását. Magának a nemzetközi utalási rendszernek a fejlesztésébe csak a múlt év folyamán kezdtek bele, és ebben sem voltak az elsők. A Ripple nevű startup 2012-es alapítása óta dolgozik egy olyan rendszeren, amely az IBM-éhez hasonló logikával teszi egyszerűbbé a nemzetközi utalásokat. A Ripple is kriptovalutára közbeiktatásával oldaná meg az utalást, amihez saját, nem bányászható kriptovalutáját használná. (Az IBM a Stellar kriptopénzét használja.)

Emellett maga a SWIFT is kísérletezik a blockchainnel. Világszerte 22 nagybank kapcsolódott be abba a projektbe, amelyben a nostro számlák valós idejű nyomon követésével kísérleteztek egy Hyperledger Fabric v1.0-re épülő rendszerben. A kísérlet egyébként sikerrel zárult, az elosztott főkönyvi technológiával sikerült megvalósítani azokat a funkciókat, melyek az ilyen számláknál felmerülnek (valós idejű eseménykezelés, tranzakció státuszának lekérdezése, az útvonal teljes auditja, valós idejű egyszerűsített számlabejegyzések stb.), sőt a comliance-szel sem volt gond, mert a rendszerből könnyen kinyerhetők voltak a felügyelő hatóságoknak küldendő jelentésekhez szükséges adatok.

Cloud & big data

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.