A szolgáltatásból származó globális bevételek az idén már a 186 milliárd dollárt is meghaladják, ami a tavalyihoz képest 21,4 százalékos növekedést jelent.

A Gartner legfrissebb jelentése szerint a nyilvános felhő piacán jelenleg a leggyorsabb ütemben, közel 36 százalékkal az infrastruktúra-szolgáltatás bővül (IaaS), ebből világszerte 40,8 milliárd dollárra bevételre tehetnek szert az adatközponti operátorok. A piackutató várakozásai szerint 2021-re a tíz legnagyobb szolgáltatóhoz folyik majd be az IaaS-szegmensben képződő bevételek 70 százaléka, szemben a 2016-ban kimutatott 50 százalékkal.

A legtöbb bevételt továbbra is az SaaS hozza a konyhára

A nagyok dominanciája egyre látványosabb, ami hatalmas lehetőségeket, de egyben nagy kihívásokat is rejt a végfelhasználók és más piaci szereplők számára – vélik az elemzők. Meg is magyarázzák miért. Miközben egyértelmű, hogy a nagyobb szolgáltatók igénybevétele költség- és egyéb területeken kimutatható hatékonyságot is jelent, a cégeknek nem árt óvatosnak lenni, nehogy az IaaS-operátorok túlzottan nagy befolyást szerezzenek felettük és a piac felett.

A nyilvános felhőszolgáltatások piacának alakulása a Gartner előrejelzése szerint (milliárd USD)


A cloudpiac legnagyobb szegmense viszont továbbra is a szoftverszolgáltatás (SaaS) marad, az ezen a területen tevékenykedők ebben az évben közel 74 milliárd dolláros bevétellel kalkulálhatnak, ami nagyjából 22 százalékkal több a tavalyinál. A Gartner várakozásai szerint az SaaS 2021-re már a teljes applikációs szoftverköltés 45 százalékára rúg majd, mert egyre több területen válik preferált felhasználói modellé.

A platformszolgáltatáson (PaaS) belül a leggyorsabban az adatbázis-platform szolgáltatása (dbPaaS) növekszik, csupán ebből 2021-re már mintegy 10 milliárd dollárnyi bevétele származhat a szolgáltatóknak. A megaoperátorok egyre több olyan csomagot kínálnak, amelynek ez ma már a szerves része.

Öt év alatt megduplázódik a szolgáltatók globális bevétele

Bár a nyilvános felhő az eredetileg gondoltnál sokkal intenzívebben növekszik, a Gartner elemzői 2018-tól már inkább stabilizálódó piaccal számolnak, mondván az lassan érett szakaszába érkezik. Ettől függetlenül az ezen a területen működő vállalkozásoknak nem lehet oka panaszra: 2017-től pár év alatt gyakorlatilag megduplázódik a világméretű bevétel, amely 2021-ben már átlépi a 300 milliárd dollárt is.

A más forrásból származó adatok is azt támasztják alá, hogy az első idők aggodalmaskodásai után nagy lendületet vett a piac, amiből a felhőinfrastruktúra-szállítók is jól profitálnak. Mint nemrégiben megírtuk, a tavalyi harmadik negyedévben 25,5 százalékkal többet adhattak el az egy évvel korábbinál főként szerverekből, tárolókból és Ethernet-kapcsolókból. Az infrastruktúrára szánt pénzek harmadából publikus felhő épül, a nyilvános felhőre egy negyedév alatt elköltött közel 8 milliárd dollár összege éves összevetésben 32,3 százalékos éves növekedést mutat.

A világ publikus felhőpiacának jelenleg nagyjából a harmadát adja Európa. Az öreg kontinensen azonban egyelőre az országcentrikusság a legfőbb gátja a gyorsabb terjedésnek. Ennek következtében az európai vállalkozások zöme még mindig észak-amerikai felhőmegoldásokat használ. Az utóbbiak mögött álló cégek pedig egyre dominánsabb szerepet töltenek be, helyi létesítményeiket koncentráltan, többnyire Amszterdamban, Frankfurtban, Londonban és Dublinban hozzák létre. Számukra jelentenének komoly kihívást az egységesen, Európa minden szegletében elérhető cloudszolgáltatások.

Itthon a felhő még nem domináns része az IT-piacnak. Egy korábbi cikkünkben írtunk arról, hogy a cloudköltések összértéke, beleértve a privát felhőt is, négy-öt éven belül haladhatja meg az évi 300 millió dollárt. Nálunk is, hasonlóan a közép-kelet-európai más országaihoz, a nyilvános felhő a legnépszerűbb, részesedése meghaladja a 70 százalékot. Az itthoni felhasználók óvatosak, felhő alapon a kevésbé kritikus üzleti alkalmazásokat használják.

Cloud & big data

Megszavazták, mégsem lesz könnyű kirakni a TikTokot az USA-ból

Átment a szenátuson az a törvénycsomag, amellyel a kínai tulajdonú alkalmazást ellehetetleníthetik az országban. Ezt azonban nem lesz könnyű végrehajtani.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.